Všeobecná kategorie > Politika v Zemi Izrael

PALESTÍNSKY ŠTÁT.

<< < (2/17) > >>

Max:

--- Citace: Yan kdy 30. Května 2007, 11:47:20 ---No, jedna věc je co člověk chce respektive co by si přál, a druhá věc je realita, kterou musí vzít na vědomí. Izrael (teď nemám na mysli oficiální stanovisko státu Izrael, ale spíše svůj názor) by samozřejmě ke svému území rád připojil WB, východní Jeruzalém, pásmo Gazy a Golany.

--- Ukončit citaci ---

Oficiální stanovisko Státu je Izrael je takové, že Golanské výšiny i celý Jeruzalém jsou integrální součástí státu. Na počátku 80. let byly přijaty i 2 základní zákony (tj. zákony se silou zákonů ústavních) o anexi. Takže tady nic sporného není.


Co se Gazy, Judeje a Samaří týče, tak tam je řešením rozdělení na části, které Izrael anektuje a na částí, která nechá Arabům. A celá debata je pak už jen o tom, kolik bude čeho - a zda tam Arabové mají mít suverénní stát, suverénní ale demilitarizovaný stát (což je v praxi nerealizovatelné) nebo jen nějakou samosprávu...

Pojem "Palestinci" má jednoznačný význam? Ehm... možná pro nás v Evropě. Ale co si mám myslet o izraelském občanu arabské národnosti, který o sobě prohlašuje "jsem Palestinec"? Jsou Arabové s izraelským pasem také Palestinci?
(Aby bylo jasno měl jsem na mysli tamního Konráda Henleina -Azmiho Bišaru)

Yan:

--- Citace: Max kdy 30. Května 2007, 14:19:00 ---Oficiální stanovisko Státu je Izrael je takové, že Golanské výšiny i celý Jeruzalém jsou integrální součástí státu. Na počátku 80. let byly přijaty i 2 základní zákony (tj. zákony se silou zákonů ústavních) o anexi. Takže tady nic sporného není.

--- Ukončit citaci ---
Vždyť jsem řekl že namám na mysli stanovisko státu Izrael. Pokud jde o zákony, ty se často mění.


--- Citace: Max kdy 30. Května 2007, 14:19:00 ---Co se Gazy, Judeje a Samaří týče, tak tam je řešením rozdělení na části, které Izrael anektuje a na částí, která nechá Arabům. A celá debata je pak už jen o tom, kolik bude čeho - a zda tam Arabové mají mít suverénní stát, suverénní ale demilitarizovaný stát (což je v praxi nerealizovatelné) nebo jen nějakou samosprávu...

--- Ukončit citaci ---
Mohlo by se to nazývat třeba protektorát.........


--- Citace: Max kdy 30. Května 2007, 14:19:00 ---Pojem "Palestinci" má jednoznačný význam? Ehm... možná pro nás v Evropě. Ale co si mám myslet o izraelském občanu arabské národnosti, který o sobě prohlašuje "jsem Palestinec"? Jsou Arabové s izraelským pasem také Palestinci?
(Aby bylo jasno měl jsem na mysli tamního Konráda Henleina -Azmiho Bišaru)

--- Ukončit citaci ---
Já nevidím překážek.

mrstejskal:
Ad Palestinci. Palestinští Arabové usurpovali tento název pro sebe(a svět jim to - pardon -"sežral  i s navijákem") a ještě toho  propagandisticky zneužívají. Je to asi tak, jako kdyby Kanaďané francouzského původu tvrdili, že jen oni jsou Kanaďany a ostatní příchozí odjinud nikoli. Z hlediska geografického názvosloví je to prostě nesmysl. Pro mě jsou Palestinci všichni obyvatelé  historické Palestiny - Židé, Arabové, Drúzové atd., stejně tak jako Kanaďany jsou všichni obyvatelé Kanady a Američany všichni obyvatelé(potažmo občané) USA.

Scooolie:
Zákony o rozsahu státního území se často nemění nikde na světě.

Nazývat se to může libovolně - nejde o název, ale o faktický obsah. Nicméně na to Arabové nepřistoupí. Chtějí suverénní stát - od Jordánu po Středozemní moře. Cokoliv Izrael nabídne, je málo. Možná to dočasně takticky přijmou, ale konečného cíle se nevzdají.

Nejde o to, jestli vidíte překážek. Říkal jste, že slovo "Palestinci má celkem jednoznačně daný obsah". A já se tedy ptám, kdo to jsou ti Palestinci? Jaký je ten obsah onoho slova?

Yan:

--- Citace: Scooolie kdy 30. Května 2007, 17:14:17 ---Zákony o rozsahu státního území se často nemění nikde na světě.
--- Ukončit citaci ---
Izrael v souvislosti s Golanskými výšinami takový zákon přijal. Tehdy anektoval území dobyté na Sýrii v Šestidenní válce. Vlastně by se díky tomu dala Šestidenní válka označovat za válku dobyvačnou......  ;)
[/quote]


--- Citace: Scooolie kdy 30. Května 2007, 17:14:17 ---Nejde o to, jestli vidíte překážek. Říkal jste, že slovo "Palestinci má celkem jednoznačně daný obsah". A já se tedy ptám, kdo to jsou ti Palestinci? Jaký je ten obsah onoho slova?

--- Ukončit citaci ---

Palestince chápu jako arabské obyvatele území Palestiny. Přičemž s jejich státním občanstvím je to trochu zamotané. Některým Izrael tuším udělil izraelské (obyvatelé východního Jeruzaléma nepletu-li se, těm co zůstali na jeho území po válce v roce 1948), jak je to se státním občanstvím nežidovských obyvatel WB a pásma Gazy netuším, ale nějakej pass asi maj.

Ono se pane Stejskale tomu těžko můžete divit. Židé mají označení vlastní národnosti již několik tisíc let a že by to bylo slovo Palestinec, tak to si tedy nemyslím.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 
Navštívit plnou verzi