Všeobecná kategorie > Politika v Zemi Izrael

PALESTÍNSKY ŠTÁT.

(1/17) > >>

analytik:
IZRAEL by udelal nejlip kdyby se  území  nazývaných ako Palestínsky stát  /t.j. území okupovaných po roku 1968 vzdalo /konkrétne GAZY A PREDJORDANSKA a východného Jeruzalema/

oplakalo ho a oplotilo. Jinak bude mit za dvacet let Palestínu na celym uzemi.

mrstejskal:
Na hrubý pytel hrubá záplata, milý Analytiku: Palestinští Arabové by udělali nejlíp, kdyby se vzdali svých aspirací  přetvořit Erec Jisrael v arabský muslimský stát a za pomoci svých spolubratří z okolních arabských zemí (a třeba i za peníze EU)se přestěhovali na východ od řeky Jordánu do svého státu, Jordánského hašimovského království, osídlili jeho neobydlené lokality a udělali to, co sionisté před desetiletími v Zemi zaslíbené - poctivou prací by svoji monarchii zvelebili, vedli ku prosperitě, nechali Izrael na pokoji na jeho malém území a hleděli by navázat s ním oboustranně výhodnou ekonomickou a obchodní spolupráci. --- To, co navrhujete, je tzv. maximalistická interpretace rezoluce Rady bezpečnosti 242/1967, přičemž ti, kdo jsou jejími stoupenci - zřejmě včetně Vás -  velice ochotně zapomínají na to, že v jejím textu není ani slovo o tzv. palestinském státu. V souladu s logikou této rezoluce nelze skloubit  následující požadavky: bezpečný mír - Judea, Samaří, vých. Jeruzalém a Gazu bez izraelské přítomnosti - tzv. palestinský stát na západ od Jordánu.
Znovu opakuji, snad už po tisící: když palestinští Arabové tak prahnou po nezávislém státě na teritoriu Judeje, Samaří, Gazy a východního Jeruzaléma, proč na tomto území nevytvořili důvěryhodný státní útvar  do červnové války 1967. Od příměří z doby  Války za nezávislost(1949) na to měli dvě desetiletí! Zkuste si odpovědět sám. Pokoj s Vámi, příteli.

Vader:
Kolego Stejskale, nebude to, co jsi vse zminoval, treba tim, ze se tzv. Palestinci a palestinsky narod necekan a nepozorovan vynoril az v '70. letech 20. stoleti ?  ;)

mrstejskal:

--- Citace: Vader kdy 29. Května 2007, 20:30:14 ---Kolego Stejskale, nebude to, co jsi vse zminoval, treba tim, ze se tzv. Palestinci a palestinsky narod necekan a nepozorovan vynoril az v '70. letech 20. stoleti ?  ;)

--- Ukončit citaci ---

Tož jistě, já však na koncepci Palestinců(= výlučně palestinských Arabů) nikdy nepřistoupil, vědom si slov paní Goldy Meirové, blahé paměti(citováno volně): "My všichni jsme Palestinci." A vychází mi to tak i geograficky. Proto hájím tu interpretaci rezoluce 242, která zapadá do časového rámce událostí, kdy vznikla.

Hovoří-li tedy Analytik o tom, že by měl Izrael vyklidit Judeu, Samaří, Gazu + východní Jeruzalém(myšleno vcelku, dílčí územní koncese nejsou vyloučeny, ale o tom teď není řeč) ve prospěch zřízení paletinského státu, vidím v tom nebezpečný protiizraelský úskok, navenek legitimizovaný splněním rezoluce 242(ač šlo u Analytika patrně o kouzlo nechtěného, neb o rezoluci nemluví). Dotaženo do konce: tzv. Palestinci a jejich stoupenci(Analytik a spol.) si na základě rezoluce 242 nemohou nárokovat zmíněná území, protože i kdybychom připustili, že autoři textu rezoluce měli na mysli odchod Izraele  na linii příměří z doby před 5. červnem 1967, tak rozhodně ne proto, aby v oblasti vznikl nový(palestinský) stát. A jak správně připomínáš, tím, že  se zjevili na scéně (po mém soudu účelově, když už  nemohli získat Erec Jisrael jinak) až "poté", tak "tuplem" nemají na ona území právo a pokud se přitom odvolávají na rezoluci 242, dopouštějí se jejího hrubého zneužití, což jim mohou "zobat z ruky" toliko zaslepení evropští levicoví liberálové(a jim podobní).
Zmínil jsem rezoluci 242 proto, že mám obavu, aby na její skutečný obsah  nesedl prach zapomnění a po čase nebyla vydávána  div ne za za klíčový dokument, kterým budou Arafatovi pohrobci zdůvodňovat své nároky na Západní břeh, Gazu a východní Jeruzalém a mávat jím  před očima všem nám, odpůrcům vzniku takového státního útvaru.

Yan:
No, jedna věc je co člověk chce respektive co by si přál, a druhá věc je realita, kterou musí vzít na vědomí. Izrael (teď nemám na mysli oficiální stanovisko státu Izrael, ale spíše svůj názor) by samozřejmě ke svému území rád připojil WB, východní Jeruzalém, pásmo Gazy a Golany.
U východního Jeruzaléma se mu to celkem daří a tak nějak si myslím že tady uspěje.
U Golan se naproti tomu neodvažuju to odhadnout. Samozřejmě že je schopen si tohle území udržet, ale v rámci nějakého mezistátního ujednání v budoucnu si myslím je všechno možné (viz Egypt a Sinaj).
Naproti tomu pásmo Gazy a WB tak tady vidím velké problémy. O tohle území by Izrael samozřejmě stál, ale o ty lidi co tam žijou už nikoli. Způsob jakým jsme v Československu tenhle problém vyřešili po 2.sv.v. Sudetech je v současné době neakceptovatelný, takže mi z toho vyplývá že umožnit zde vznik palestinského státu by bylo možným řešením. Je tady ale několik problémů. Jednak se Izrael snaží i tohle území častečně kolonizovat formou budování osad a z toho plyne otázka co s tím. Že by i osady přešly pod jurisdikci palestinského státu? To by asi odporovalo idejím sionismu. Že by byly připojeny k území Izraele? To by obávám se vytvořilo velmi složitou strukturu ala systém bantustanů v JAR. Něco mezi? Otázka je zda jsou zúčastněné strany se na tom schopny dohodnout.

Ještě k tomu pojmu Palestinci. Tohle slovo se ujalo a má celkem jednoznačně daný obsah. Naproti tomu výrok Goldy Meirové bych řadil spíše do oblasti PR státu Izrael.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 
Navštívit plnou verzi