Autor Téma: Nejasná místa  (Přečteno 10362 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

martindeporres

  • Host
Nejasná místa
« kdy: 2. Července 2009, 08:41:13 »
Mohl by mi někdo tady vysvětlit počátek žalmu 82? " V shromáždění b-hů postavil se B-h, vykoná soud mezi b-hy...   nebo žalm 136 "Chválu vzdejte B-hu b-hů, jeho milosrdenství je věčné" Jelikož je jen jeden Svatý, budiž mu chvála,  proč se  píše ještě o dalších b.zích?  Navíc v tom žalmu 82 jim ještě vyčítá, že soudí proti  právu a straní svévolníkům. K tomu ještě další věc: I. kniha Mojžíšova kap. 6 Synové b-ží a dcery lidské. Když jsem se ptal kdysi na podobné pasáže kněze, smetl otázku za stolu s tím, že je v Písmu mnoho nejasných míst a tohle jsou jedny z nich. Pak jsem četl nějaké spisy o UFO, kde se na tato místa autor odvolával jako důkaz, že  E.T. civilizace od počátku ovlivňovaly život tady na Zemi. Sám si to vysvětluji  tak, že v těch žalmech jsou ti s malým b obrazem náboženství nebo kultů, a tudíž tedy b-hy nejsou a proto taky jsou napsáni s tím malým b. Ale docela rád bych poznal názor přímo od zdroje. Díky za všechny odpovědi.

Elazar

  • Host
Re: Nejasná místa
« Odpověď #1 kdy: 2. Července 2009, 09:24:43 »
Někdy jsou těmi "elohim" myšleni soudci, ne?
Synové B-ží jsou obvykle označováni za anděly.

Jelikož je jen jeden Svatý, budiž mu chvála,  proč se  píše ještě o dalších b.zích? 
Proč by nemohlo? Stejně tak tam máme elilim (bůžky, asi takové ty domácí).

Sám si to vysvětluji  tak, že v těch žalmech jsou ti s malým b obrazem náboženství nebo kultů, a tudíž tedy b-hy nejsou a proto taky jsou napsáni s tím malým b. Ale docela rád bych poznal názor přímo od zdroje. Díky za všechny odpovědi.
O velikost písmena tu nejde, když je hebrejština nerozlišuje, ale jinak asi ano, spíše než o skutečné "bohy" se jedná o jejich kulty (to jsou třeba ti elilim). Co se zdroje týče, to se musíte ptát, no... - víte koho, že ano? ;)

martindeporres

  • Host
Re: Nejasná místa
« Odpověď #2 kdy: 2. Července 2009, 09:46:59 »
Elazar : Vy vždycky člověku zvednete náladu. :)

martindeporres

  • Host
Re: Nejasná místa
« Odpověď #3 kdy: 2. Července 2009, 14:49:19 »
petayah: díky moc za krásné a moudré vysvětlení. Tady člověk vidí, co udělá nedokonalý překlad. Asi se na stará kolena budu muset začít učit hebrejsky.

martindeporres

  • Host
Re: Nejasná místa
« Odpověď #4 kdy: 7. Července 2009, 09:33:43 »
Měl bych další dotaz. Kain zabil Ábela. V rozmluvě s Hospodinem řekne větu " Každý kdo mě najde, bude mě moci zabít." Tato věta automaticky předpokládá přítomnost další lidí kromě Adama a Evy, ale nikde o těch lidech není psáno. Nakonec Kain odejde do země Nód a tam si najde ženu. Kde se tam vzala?  Jak toto místo vysvětluje judaismus?

Offline lechem

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 127
  • Pohlaví: Mužské
Re: Nejasná místa
« Odpověď #5 kdy: 7. Července 2009, 11:16:35 »
petayah: Asi se na stará kolena budu muset začít učit hebrejsky.

Jen do toho  :) Nikdy nemáme kolena dost stará. Já už začal.  8)

  Lechem

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Nejasná místa
« Odpověď #6 kdy: 7. Července 2009, 12:15:55 »
Měl bych další dotaz. Kain zabil Ábela. V rozmluvě s Hospodinem řekne větu " Každý kdo mě najde, bude mě moci zabít." Tato věta automaticky předpokládá přítomnost další lidí kromě Adama a Evy, ale nikde o těch lidech není psáno. Nakonec Kain odejde do země Nód a tam si najde ženu. Kde se tam vzala?  Jak toto místo vysvětluje judaismus?

Mozna placnu strasnou ptakovinu (nihil novum), ale co kdyz nejde o faktograficky vycet, jako mnohde jinde v Bibli, a "pribeh" urputne sleduje jen a pouze jeden zamer ? Co kdyz nebylo nutne zminovat dalsi lidi, ale jen vypichnout to, ze kdyz to s nami zaclouma, tak se z nas muze stat banda grazliku, prestoze tatka s mamkou se s B-hem znali takrikajic osobne a mohli s Nim klidne hrat slovni fotbal ?

achab

  • Host
Re: Nejasná místa
« Odpověď #7 kdy: 8. Července 2009, 01:21:24 »
Mozna placnu strasnou ptakovinu (nihil novum), ale co kdyz nejde o faktograficky vycet, jako mnohde jinde v Bibli, a "pribeh" urputne sleduje jen a pouze jeden zamer ? Co kdyz nebylo nutne zminovat dalsi lidi, ale jen vypichnout to, ze kdyz to s nami zaclouma, tak se z nas muze stat banda grazliku, prestoze tatka s mamkou se s B-hem znali takrikajic osobne a mohli s Nim klidne hrat slovni fotbal ?

Naopak, pane kolego, to je přesné bingo !!

daniel lehotsky

  • Host
Re: Nejasná místa
« Odpověď #8 kdy: 8. Července 2009, 06:58:30 »
Ale o par versov predchadzajuca veta,,Ziskala som muza pomocou Pana" to nieje zonglovani,ale ekvilibristika. :)

martindeporres

  • Host
Re: Nejasná místa
« Odpověď #9 kdy: 8. Července 2009, 09:14:59 »
Díky.  Jsem  vděčný, že se tu dozvím, co mi dřív  jiný vysvětlit nedokázal.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15