Autor Téma: Koprová polévka  (Přečteno 20543 krát)

0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.

Offline lechem

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 127
  • Pohlaví: Mužské
Koprová polévka
« kdy: 6. Května 2009, 12:33:40 »
Zdravím,

Byl jsem poňouknut hlavně svými sestřenicemi ke vznesení dotazu ohledně povědomosti o tom, jak uvařit správnou koprovou polévku. Vařívala ji kdysi naše babička, ale nikdo neví jak. Podotýkám, že jsme se o to pokusili všichni, ale nebylo to ono. Výsledky shrnula vztekle jedna má sestřenice: "-nikdo to nežral, tak jsem to dala slepicím!" Omlouvám se za příkrá slova, ale jak mi prozradila neteř, tak to byl její třetí pokus a opět nevyšel.
      Pamatujeme si jen, že tam byly brambory, kopr, asi smetana, spousta kmínu a ztracená vejce.
Neznáte někdo tenhle recept?

Za jakékoli rady mnohokrát děkuji

Lechem

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Koprová polévka
« Odpověď #1 kdy: 6. Května 2009, 12:46:33 »
Vařila to moje maminka a začínalo to tak povařila ocet s koprem. Pak do toho přidala mouku rozkverdlanou v v mléce a směs se vařila a nesrazila, ztracená vejce se uvařila ve vodě do které se přidalo trochu octa. Brambory ve slupce se také vařily zvlášť. Ke koci vaření se do omáčky-polévky přidala smetana hodila se tam již uvařená ztracená vejce a na talíř se dají brambory mírně rozšťouchnaté a přelije se to tou omáčkou, kmín si nepamatuji.

Offline lechem

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 127
  • Pohlaví: Mužské
Re: Koprová polévka
« Odpověď #2 kdy: 6. Května 2009, 13:05:02 »
Ze srdce děkuji za tak bleskovou a vyčerpávající odpověď. Konzultoval jsem se sestřenkou a když Váš recept četla, tak si vzpomněla, že opravdu brambory byly zvlášť. Za hlavní  faktor predestinující naše předešlé neúspěchy (ona je učitelka) pak označila fakt, že my jsme octem končili jako s dochucovadlem, zatímco Vy s ním začínáte. V neděli prý vyzkouší.

Ještě jednou mnohokrát děkuji

Lechem

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Koprová polévka
« Odpověď #3 kdy: 6. Května 2009, 13:48:05 »
Jak jsem na to vzpomínala, maminka tomu dávala trochu alchymické fluidum, byl vždy  duležité, aby ten kopr v octové vodě byl studený. Vařila ho večer, měl-li být na příští den k obědu. Pak čekal na svou chvíli v lednici a vařil se spolu s mlékem v kterém byla rozkverdlaná ta mouka. Já mám po ruce kopr, tak to zítra k obědu vyzkouším.
Z židovského hlediska je třeba ten kopr dobře prohlédnout, aby v něm nebyli nájemníci - brouci.
Děkuji za inspiraci.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Koprová polévka
« Odpověď #4 kdy: 6. Května 2009, 14:14:22 »
Zoom, Svedove vas budou za tenhle recept milovat. Oni totiz strkaji kopr snad do vseho. Pocitam ze i do buchticek s kremem  :)

Zina

  • Host
Re: Koprová polévka
« Odpověď #5 kdy: 6. Května 2009, 14:19:16 »
Koprovou polévku u nás vařila kdysi babička a ta ji měla hustou (dělala asi jíšku).

Offline lechem

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 127
  • Pohlaví: Mužské
Re: Koprová polévka
« Odpověď #6 kdy: 6. Května 2009, 14:26:21 »
Ona asi bude hustá tou moukou na začátku.

Zina

  • Host
Re: Koprová polévka
« Odpověď #7 kdy: 6. Května 2009, 14:36:29 »
Každopádně výborný recept a skvělý nápad na zítřejší oběd.

Zina

  • Host
Re: Koprová polévka
« Odpověď #8 kdy: 6. Května 2009, 14:44:18 »
lechem: máte pravdu ony polévky bývaly takové hustší.

Offline Míla

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
  • Pohlaví: Ženské
  • Život je jen náhoda, jednou jsi dole, jednou nahoř
Re: Koprová polévka
« Odpověď #9 kdy: 6. Května 2009, 17:22:30 »
Děkuji všem, že jste mi připomněli moje dětství. Úplně jsem na to zapomněla. Moje maminka jí vařila velice často. Úplně to vidím před sebou. I já to udělám, ale musím sehnat čerstvý kopr. Díky.Míla

chaje

  • Host
"chudá" česnečka
« Odpověď #10 kdy: 6. Května 2009, 17:38:54 »
když jsme u polívek z dětství, znáte tuhle česnečku?
 utře se česnek se solí (tak tři čtyři stroužky na jednu porci, dá se to do talíře, na to se dá majoránka, kus másla (pro nežidy sádla) a zalije se to vařící vodou. Do toho se dávají na kostičky opečené housky nebo chleba.

U nás to vařila babička, od ní to převzala moje maminka (její snacha) a jedlo to s nadšením celé širší příbuzenstvo. Já to uvařila během let postupně třem chlapům (příteli, prvnímu manželovi, druhému manželovi) a všichni říkali, že je to "jen voda", že jejich matky dávaly do česnečky brambory a salám....tak jsem došla k závěru, že to byla nějaká válečná verze česnečky  ;D ale pro mě je stejně jediná  8)

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Koprová polévka
« Odpověď #11 kdy: 6. Května 2009, 18:03:04 »
Děkuji všem, že jste mi připomněli moje dětství. Úplně jsem na to zapomněla. Moje maminka jí vařila velice často. Úplně to vidím před sebou. I já to udělám, ale musím sehnat čerstvý kopr. Díky.Míla
I mně toto téma připomnělo mé dětství. Tolik problémů, jaké jsem měl při tomto jídle, jsem neměl při žádném jiném.  :)
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Koprová polévka
« Odpověď #12 kdy: 6. Května 2009, 18:07:28 »
To chaje: I pro mně je česnečkou ta Vaše varianta. A toho opečeného chleba čím více, tím lépe.
Někdy se do té česnečky dalo i trochu nastrouhaného eidamu.
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Offline Míla

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
  • Pohlaví: Ženské
  • Život je jen náhoda, jednou jsi dole, jednou nahoř
Re: Koprová polévka
« Odpověď #13 kdy: 6. Května 2009, 18:19:09 »
Ne chaje, žádná válečná česnečka. Tu já moc dobře taky znám a vlastně jinou česnečku ani nevařím. Právě stejně jí dělají i v jedné restauraci u nás s tím, že si tam můžete přidat sýr a nakrájený salám a houstičku podle chuti.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Koprová polévka
« Odpověď #14 kdy: 6. Května 2009, 20:05:39 »
Tak k té česnečce, já ji znám stejně jako Chaje ale s tím rozdílem, že se uvaří brambory a ta vařící voda z brambor se nalije na česnek utřený se solí a majoránku a brambory se do polévky přidají. Sádlo může být husí. U nás se to vařilo, když byl někdo nemocný. Podle hesla kam chodí slunce , nechodí lékař, kde se jí časnek, tam nechodí nikdo  ;D Musím se přiznat, že mě to moc nechutnalo, ale vřele mi to doporučila když jsem měla chřipku, jedna moje známá z Podkarpatské Rusi tady v Izraeli. Takže to asi je takové židovské z východu.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: "chudá" česnečka
« Odpověď #15 kdy: 6. Května 2009, 20:28:44 »
tak jsem došla k závěru, že to byla nějaká válečná verze česnečky  ;D ale pro mě je stejně jediná  8)

Za tuhle "vodovku" vysekavam poklonu. Jednak mam cesnek moc rad, druhak se mi nechce stat u sporaku a delat klasickou "cmundu" a za treti je tohle neco, co mi naplni zaludek, ale nijak zvlast nezvedne cukr, proste dieta, co se da jist pri hladu bez side effectu  :D Moc vam dekuju  :-*

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Koprová polévka
« Odpověď #16 kdy: 6. Května 2009, 21:05:38 »
Vader udělejte si také dýňovku - to se vezme dýně a dá se vařit když je měkká tak se do ní přidá kopr sůl a trochu muškátového oříšku a celé se to rozmixuje a je uvařeno dietně. Úplně bez tuku, také se může přidat mrkev a batáta a místo kopru nať z celeru.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Koprová polévka
« Odpověď #17 kdy: 6. Května 2009, 22:07:58 »
Damy, ja vas miluju  :-* Diky moc !

Zina

  • Host
Re: Koprová polévka
« Odpověď #18 kdy: 7. Května 2009, 11:19:10 »
 :) Taky pamatují takovou česnečku.
Jen dnes si  do česnečky spíš na škodu přidaváme různé ingredience.

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: Koprová polévka
« Odpověď #19 kdy: 7. Května 2009, 11:59:39 »
Záliba v nadměrném požívání česneku (česnečce jsme nepřesně říkali oukrop), topinkách a školních svačinách (chléb s husím či kachním sádlem a česnekem – neboť jsme byli drůbežářská oblast) nedovolila na národní škole vyniknout mému společenskému šarmu, fluidu a renomé – většinou jsem následkem své geniality a uvedené záliby seděl v lavici sám, v jinak přecpané třídě. Moje chůze tehdy bývala jaksi lehčí a zdálo se, že se jakoby vznáším. Život sám zdál se tehdy být vzletným… Kdyby tehdy existoval Red Bull, nebylo by mi ho třeba. Když jsem ovšem vyrost´ z plín, neříkali mi zepelín… Můj třídní učitel, zprvu syčící cosi o polských židech, se  po pár pozváních na oběd (pečená husa) v naší domácnosti a po sérii otcových věru vydařených anekdot stal velmi vstřícným a moje gastronomie mu tak nějak přestala vadit.



Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Koprová polévka
« Odpověď #20 kdy: 7. Května 2009, 12:42:40 »
no vždyť jsem to právě řekla..  ;)

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Koprová polévka
« Odpověď #21 kdy: 8. Května 2009, 13:53:45 »
Ješětě jedna polévka rychlá a dietní = brokolicová. Ale myslím že už to byla. Jen pro osvěžení paměti.

Offline Eva

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 182
Re: Koprová polévka
« Odpověď #22 kdy: 12. Května 2009, 17:12:19 »
p. Zoom aj moja mamicka robievala koprovu polievku presne tak ako ju Vy popisujete. Niekedy ju robila hustejsiu ako omacku a k nej sa podavalo volske oko (prazenica).

Ja by som Vas rada poprosila o recept ak Vam to nebude robit tazkosti na calamadu. Vedela som ju robit ale zial dlhe roky som ju nerobila a tak som aj zabudla.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Koprová polévka
« Odpověď #23 kdy: 12. Května 2009, 17:47:06 »
S čalamádou Vám nepomohu, prostě to neumím, neumím nakládat zeleninu, anebo spíš před tím mám nějaký divný ostych. Třeba poradí někdo jiný. Anebo internet.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Koprová polévka
« Odpověď #24 kdy: 12. Května 2009, 17:56:30 »
Ja se poptam matky ci segry, jestli si neco nepamatuji od babicky. Ta byla fanatik na calamady a chatney vseho druhu. Nas s dedou zajimaly knihy, cigara a vysledek na taliri  ;D Dej jim HaShem obema odpocinuti.

Vysledek pruzkumu : mati slibila, ze se podiva, a ze tam urcite neco bude  :)
« Poslední změna: 12. Května 2009, 18:36:56 od Vader »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15