Autor Téma: Etrog.  (Přečteno 26319 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

kastanekjan

  • Host
Etrog.
« kdy: 21. Dubna 2009, 13:22:48 »
Jak správně rozmnožit a pěstovat rostliny Cedrátu etrog, aby dávaly kosher plody ?

Offline Jicchak

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 349
Re: Etrog.
« Odpověď #1 kdy: 21. Dubna 2009, 15:25:22 »
V zahraničí tedy mimo zemi Jisroel to je jednodušší jelikož tam nejsou kněžské dávky a desátky a ne sedmí rok odpočinku. Nicméně v roce který není sedmým dnem odpočinku jako napoříklad v tomto roce (jelikož plody sedmého roku s enesmí pro svoji svatost vynášet ze země jisroel) je zapotřebí sehnat pecku nebo řízek ten jednoduše zasadit a potom počkat první tři roky plody nepoiužívat, čtvrtý rok je vykoupit nebo též nepoužívat. Pakliže potom budou plody které budou pěkné a vyhovovat vzhledem aby byly košer tak to stačí otázka jak se plodům v jiném prostředí bude dařit.

kastanekjan

  • Host
Re: Etrog.
« Odpověď #2 kdy: 26. Dubna 2009, 06:55:52 »
Přeji pěkný den a děkuji za informace. Prosím ještě o další - odkud se dováží plody Etrog do České republiky pro svátky Sukot a jak je možno plody získat ? Rád bych měl několik jader pro pěstování rostlin - ne každé úspěšně vyklíčí. Získat řízky by bylo asi mnohem obtížnější i když plody by se objevily dříve.  Pro pěstování mám podmínky i pokud by byly požadavky na půdu či způsob hnojení apod.  Každý však musí mít velké potěšení z těchto rostlin - pokud se jim daří.
Zdraví a ještě jednou děkuje
Jan Kaštánek

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Etrog.
« Odpověď #3 kdy: 26. Dubna 2009, 06:59:41 »
DO ČR se etrogy dovážejí z Izraele, ale pěstují se také v MAroku, Tunisu, Jemenu a Španělsku. Existují také různé druhy. Na  pecky si budete muset počkat po Sukot. tedy asi do poloviny října. Jsem přesvědšená, že se na fóru najde někdo, kdo Vám je poskytne.

kastanekjan

  • Host
Re: Etrog.
« Odpověď #4 kdy: 26. Dubna 2009, 07:54:38 »
Ano, vím že je ještě hodně času, teď budou Etrogy nejspíše brzy po odkvětu.
Děkuje a zdraví
Jan Kaštánek

Offline Jicchak

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 349
Re: Etrog.
« Odpověď #5 kdy: 26. Dubna 2009, 21:37:20 »
Já jsme ještě minulý týden viděl nějaké prodávat, problém je že to není ovoce klasicky k sehnání a kromě svátku sukous kdy jsou tak dvacetinásobně předražené je lze sehnat pouze náhodou. Nejdůležitější je aby nebyli křížené s citrőnem, to s emi ejdnou stalo, po svátku jsme esrog rozřízl a hle polocitrón, nicméně mám to štěstí že kupuji esrpogy i dětem a pokaždé uchopí projistoty i je a úprostřídáme se takže to dopadlo dobře.

kastanekjan

  • Host
Re: Etrog.
« Odpověď #6 kdy: 27. Dubna 2009, 17:49:38 »
Děkuji za odpověď. Jestli mohu ještě mít další dotaz, rád bych se zeptal, kde se Etrog dá koupit, ještě jsem ho nikde neviděl. Patrně ve speciál. obchodě, a jestli by mě prodali, nejsem-li členem obce ? A jak se prosím po rozkrojení pozná, že to není "čistokrevný" Etrog ale křížený ? A je tu další nebezpečí, některé citrusové plody nemají jádra, doufám, že Etrogy jádra mívají. Potřeboval bych kosher jádra abych měl kosher rostliny a snad i někdy kosher plody.
Děkuje a zdraví
Jan Kaštánek

Elazar

  • Host
Re: Etrog.
« Odpověď #7 kdy: 27. Dubna 2009, 18:27:27 »
Etrog vypadá po rozkrojení úplně jinak - má oproti citrónu při rozkrojení mnohem silnější slupku. Zatímco u citrónu je silná pár milimetrů a pak je hned dužnina, u etrogu je to mnohem více.

https://www.citrusvariety.ucr.edu/citrus/ethrog.html

Offline Jicchak

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 349
Re: Etrog.
« Odpověď #8 kdy: 28. Dubna 2009, 13:46:45 »
To je naprosto přesná odpověď, esrog nelze poznat zvenčí jen po rozkrojení, já je ale nekrájím tak jako na obrázcích na které vede link ale na kolečka.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Etrog.
« Odpověď #9 kdy: 28. Dubna 2009, 13:57:26 »
Etrog rezany napric. Posila r. Jicchak Seifert.


Offline Eva

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 182
Re: Etrog.
« Odpověď #10 kdy: 28. Dubna 2009, 15:13:01 »
Zaujimalo by ma vediet aku chut ma etrog. Etrog je znamy ze ma chut a vonu, nikdy som vsak neskusila ho pouzit napriklad do kompotu aleb do peciva. Viem ze existuju aj Jemenske etrogy, vizualne su rovnake?

                                                                                                                           Moadim le simcha (me ha erev)

                                                                                                                                      Magda

Offline Jicchak

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 349
Re: Etrog.
« Odpověď #11 kdy: 28. Dubna 2009, 16:04:05 »
Jemenské esrogy jsou trochu jiné, tedy svým vzhledem jsou trochu větší a takové vráskovité, chuťově jsou ale stejné. Na obrázku je esrog jak doma děláme kompot ale u nás doma v evropě to dáváme do kompotu ze sušeného ovoce a to je pravá pochoutka, navíc lze esrog strouhat tam kam patří citrónová kůra a ten maličký zbytek lze použít jako klasické citrón tedy vymačkat, esrog je ale váraznější a jemnější než bežný citrón. Esrog je tu v jisroeli původním druhem narozdíl například od citrónu který se sem pravděpodobně rozšířil teprve před několika sty lety. Například ještě Roš či Bejs Jousef mluví o citrónu v počátcích jeho rozšíření kdy se ještě z citrónů nedělávala šťáva a byli teprve první pokusy v tomto směru.

Offline Eva

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 182
Re: Etrog.
« Odpověď #12 kdy: 28. Dubna 2009, 16:31:30 »
Dakujem za vysvetlenie, skusim suseny etrog pouzit v kompote tak ako doporucujete.

Offline Jicchak

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 349
Re: Etrog.
« Odpověď #13 kdy: 28. Dubna 2009, 17:00:36 »
Ne, omlouvám se za nedorozumění. Kompot ze sušeného ovoce ale esrog nesušený, pakliže se esrog suší je z něj takový scvrklí kus tvrdý jako kámen který je sice kuriozní ale nejde to jíst.

kastanekjan

  • Host
Re: Etrog.
« Odpověď #14 kdy: 28. Dubna 2009, 19:32:44 »
Dříve se vyskytovaly i citrony se silnou kůrou, ale měly výrazně jiný vnější vzhled. Citrony mají ještě jednu zajímavou vlastnost, na jednom stromku se současně vyskytují zralé plody, plody malé zelené, a nové květy. Etrogy jsem takto neviděl, ale jak je vidět z obrázků, o jádra nouzi nemají. Doufám, že se mezi Vámi najde někdo, kdo by mě jich časem zopár poskytnul (?).

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Etrog.
« Odpověď #15 kdy: 28. Dubna 2009, 20:49:18 »
Pripojil bych se k prosbe. Nasla by se dobra duse, ktera by mi poslala par seminek etrogu ? Uz jsem mel na balkone a v obyvaku citrony i mandarinky, myslim, ze bych se o stromecek dokazal postarat.

BTW opet dotaz na moudre a vzdelane, pripadne na r. Jicchaka osobne : budu-li druhy ci treti rok ocichavat z venku plody etrogu, povazuje se to za zakazany uzitek z plodu ? A predesilam, ze z nej nehodlam cinit zivy plot ani jinou vyjimku.

kastanekjan

  • Host
Re: Etrog.
« Odpověď #16 kdy: 29. Dubna 2009, 15:55:37 »
Rád bych něco doplnil. Zabývám se pěstováním subtropických rostlin a mám pro to vytvořené podmínky. Chtěl jsem se něco víc dovědět o Cedrátu etrog, který je domovem a patrně i původní rostlinou Izraele, i o jeho pěstování, aby pokud možno byly zachovány jeho vlastnosti. Proto jsem volil tuto rubriku a jsem velmi vděčný za veškeré příspěvky, které mě byly Vámi poskytnuty. Jsem zde nový a mnoho věcí nechápu. Jsou zde diskuse, jak nakládat z množstvím těchto plodů, jsou zde plné mísy nakrájených plodů a pak někdo z Vás, jako pan Vader prosí o pár jadérek. Je mi jasné, že už jsem tematicky mimo rubriku ale nevím, jak rychle přeskočit jinam. Anebo jsem úplně mimo mísu ?

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Etrog.
« Odpověď #17 kdy: 29. Dubna 2009, 19:35:16 »
Nejste mimo misu, toho se nebojte. Jde o to, ze kazdy zijeme jinde a jinak. Nekdo v Izraeli, nekdo v CR, nekdo v USA.
Pro mne je mnohem snazsi napriklad sehnat kuracky set ze sopecneho skla Hekly po jeji posledni erupci, nebo zauzeneho papuchalka, nez treba etrog, nebo rovnou cely lulav  :)

kastanekjan

  • Host
Re: Etrog.
« Odpověď #18 kdy: 30. Dubna 2009, 15:29:54 »
Já mám stále takovou představu, že v ČR se přece musí slavit svátky Sukot a bez etrogů by to asi moc nešlo (?). A ty by po svátcích měly zůstat a je-li povoleno z nich urobit marmeládu, mohly by snad být i zasazeny do země. Ty etrogy se přece musí do ČR pro tyto svátky dovážet a z toho taky jsem se hloupě ptal, kde se dají koupit, je-li to v Praze v nějakém speciál. obchodě, a jestli by i mě ev. mohl být nějaký prodán. Taky z té záplavy plodů - pochopil jsem už konečně, že je to v Izraeli - a z toho, že se pak po svátcích různě zpracovávají, se dá usoudit, že už by pak bylo možno např. 20 či 30 kousků dát do krabice a poslat. Otázka je, kdo by to udělal a samozřejmě by se to nechtělo zadarmo - na kolik by to přišlo, a jestli by v tom nebyl bezpečnostně - organizační problém. Při posílání semen by to musela být důvěryhodná osoba, někdo cizí by nám tam mohl přibalit semena citronu a kdo to pozná ? To tedy v případě, že se etrogy do ČR nedováží. Ale proč by se nedovezly - třeba i z Maroka nebo myslím i z Kréty ? Mám dojem, že z těchto zemí, z míst, která jsou patrně pod kontrolou aby bylo vše jak má být, se dováží i do Izraele. Pak by stačilo zjistit kontakt a zepár beden objednat pro svátky Sukot v ČR. Ale já si stále myslím, že toto se zřejmě děje, jen to není na pohled nikde vidět. Ale mohu se i mýlit, jelikož nic nebývá tak jednoduché, jak si zprvopočátku představujeme.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Etrog.
« Odpověď #19 kdy: 30. Dubna 2009, 19:18:56 »
Já mám stále takovou představu, že v ČR se přece musí slavit svátky Sukot a bez etrogů by to asi moc nešlo (?).

A vy mate az $100 na opravdu kvalitni etrog pro lulav ? (informaci o cene jsem si nevycucal z prstu)

Citovat
A ty by po svátcích měly zůstat a je-li povoleno z nich urobit marmeládu

No, a to AFAIK nejde. Z veci pouzite na micvu nemuzete delat marmeladu. Leda ji pouzit jinak, na jinou micvu.

Citovat
Ty etrogy se přece musí do ČR pro tyto svátky dovážet

Vzhledem k cene tomu nejak zvlast neverim, ale berte v potaz, ze moje vira v tomto neni rozhodujici.

Citovat
Při posílání semen by to musela být důvěryhodná osoba, někdo cizí by nám tam mohl přibalit semena citronu a kdo to pozná ?

Ja lidem z IL na foru verim; kam bychom bez duvery dosli ? (nehledte na moje motto "trust no one")

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Etrog.
« Odpověď #20 kdy: 30. Dubna 2009, 21:26:52 »
Vader, z etrogu se muze delat marmelada. Protoze kdyz ji jite tak na ni prece take delate pozehnani, stejně jako kdyz nad etrogem říkate požehnání na svatek.
Je hezké, že jste si informaci o ceně etrogu nevzcucal z prstu, ale kvalitní košer etrog se dá koupit i za 10 dolaru.
Etrogz jsou ovoce z hlediska Ministerstva zemědělství a proto jejich dovoz ze zemí mimo EU podleha prisným pravidlum, na etrogy  na sukot se snad hledi jako na kultovni predmet. Možná by pro vás bylo jednodušší se podívat po evropských etrozích. 

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Etrog.
« Odpověď #21 kdy: 30. Dubna 2009, 23:40:57 »
Mne to muj rabin ucil jinak (dup !)  ;)

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Etrog.
« Odpověď #22 kdy: 1. Května 2009, 00:17:32 »
Up tu you, platte 100$ jezte marmeladu z svestek.

sad

  • Host
Re: Etrog.
« Odpověď #23 kdy: 1. Května 2009, 08:32:44 »
Pokud vim, tak etrogy a lulavy pred Sukot vzdy dovazela ZO v Praze (je lepsi, kdyz si pozadovany pocet predobjednate, ale na to je opravdu jeste casu dost). Mam takovy pocit, ze cena lulavu byva odstupnovana.
Hezky den vsem.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Etrog.
« Odpověď #24 kdy: 1. Května 2009, 09:43:02 »
jezte marmeladu z svestek.

OMG nechat svestky v pevnem stavu je hrich  :o

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15