Autor Téma: Válka v Gaze: Matka rukojmí píše náčelníkovi generálního štábu IDF  (Přečteno 3122 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Online mrstejskal

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 895
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
Iris Haimová zažila jednu z nejhorších a zároveň nejabsurdnějších věcí, která může izraelskou matku potkat. Její syn Jotam unesený 7. října 2023 gangstery Hamasu byl v Pásmu Gazy zabit.

Bohužel ne teroristy, ale kvůli tragické chybě příslušníky izraelské armády. Co prožívají rodiče takto zabitých dětí si my, kdo jsme nic takového nezažili, těžko dokážeme představit.

Paní Iris Haimová je psychicky silná a moudrá žena. Ačkoli ji ztráta syna nepřestane trápit do konce života, dokázala se nad tu nekonečnou bolest povznést a vnímat věci ve správném kontextu. Nezahořkla, nepožadovala potrestání odpovědných vojáků a jejich velitelů, neztratila víru v izraelskou armádu (IDF) ani ve smysl operace v Gaze.

Přesto jí něco vadí.

Když na začátku tohoto měsíce došlo k podobnému incidentu, při němž kvůli tragickému omylu a nesprávnému vyhodnocení situace v terénu přišlo po izraelské vzdušné střelbě o život sedm pracovníků humanitární organizace World Central Kitchen (WCK), byli za trest zbaveni funkcí dva důstojníci IDF, plukovník Nochi Mendel, náčelník štábu brigády Nahal, a nejmenovaný major, velitel palebné podpory brigády Nahal.

S tím má paní Iris Haimová problém. Tak velký, že se rozhodla napsat náčelníkovi generálního štábu IDF generálporučíku Herzi Halevimu. Ptá se: „Je krev mého syna méně důležitá?“ Myslí tím méně důležitá než oněch sedmi zabitých humanitárních pracovníků.

V dopise žádá, aby gen. Halevi přehodnotil své rozhodnutí a oba odvolané důstojníky vrátil do jejich funkcí. Generála ujišťuje, že nechce zpochybnit jeho rozhodnutí, které bylo jistě učiněno na základě velmi pečlivého prozkoumání případu. Píše mu proto, aby mu sdělila, co jeho rozhodnutí (odvolat oba důstojníky brigády Nahal) v ní jako Jotamově matce vyvolává.

Paní Haimová v dopise připomíná, že 15. prosince minulého roku byl její syn Jotam spolu s dalším dvěma izraelskými rukojmími zabit v důsledku tragické chyby příslušníků armády; tato chyba negativně ovlivnila morálku všeho lidu Izraele. Přesto rodina zabitého rukojmí přišla s výzvou neobviňovat vojáky ani jejich velitele a ani nikoho z vysokých šarží; vydala také podpůrné vyjádření, že boje musí navzdory zmíněné tragédii pokračovat, neboť jedině tak lze dosáhnout stanoveného cíle – nad teroristy zvítězit. Rodina neusilovala o to, aby byl někdo z důstojníků propuštěn prostě proto, že Izrael je ve válce a tzv. friendly fire (střelbu do vlastních řad) navzdory osobnímu smutku a bolesti chápe jako součástí války.

Paní Haimová neusiluje o postih pro vojáky zapojené do tragédie jejího syna ani dnes a vrací se k případu neúmyslně zabitých pracovníků WCK. Podotýká: „Tady byli cizí občané omylem zabiti silami IDF, svět je znepokojen a jedním z představitelů protestujících proti izraelské armádě je polský premiér. Můj syn Jotam měl také polské občanství. Je pozoruhodné, že polský občan Jotam Haim nebyl pro polského premiéra nikterak zajímavý. Neslyšeli jsme od něj, že by sdílel náš zármutek, zármutek nad uneseným polským občanem, který byl zabit. Pravděpodobně Vás (myšlen gen. Halevi) ani nekontaktoval, aby jeho zabití odsoudil, není-liž pravda?“

Paní Haimová staví celou věc tak, že rozhodnutí odvolat oba vysoké důstojníky brigády Nahal kvůli neúmyslnému zabití cizinců v ní vyvolává pocit, že krev jejího syna je méně důležitá než krev občanů cizí země. Vysvětluje, že oni jako rodina uneseného občana navzdory nesmírné bolesti podporují vojáky IDF, protože mají pocit zodpovědnosti a věří, že armáda dělá vše pro jejich ochranu, třebaže ve válce se stávají i hrozné věci.

Dopis uzavírá paní Haimová výzvou, aby všemu Izraeli a celému světu bylo jasně řečeno, že vojáci IDF a občané Izraele nemají menší cenu než ostatní. Současně vyzývá gen. Haleviho, aby odvolané důstojníky brigády Nahal vrátil do jejich funkcí. Během války se stávají chyby, dodává, cena, kterou za to platíme je někdy k neunesení, ale tato cena – odvolání obou důstojníků Nahalu – je zcela zbytečná.

Rozumíme postoji matky syna, který byl omylem zabit vlastními vojáky?

Volně zpracováno podle informace na webu listu The Jerusalem Post. Odkaz: https://www.jpost.com/israel-hamas-war/article-796471

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15