Autor Téma: Také Írán se připojil k protiizraelskému štvaní  (Přečteno 1340 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 880
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
Také Írán se připojil k protiizraelskému štvaní
« kdy: 10. Února 2024, 22:52:12 »
Web Fotbalové federace Íránské islámské republiky [1] informoval v sobotu 10. února 2024, že federace vyzvala FIFA a další fotbalové organizace, aby vyloučily „sionistický režim“ ze všech soutěží. Důvodem je válka proti terorismu, kterou je Izrael nucen vést v Pásmu Gazy. Bezpochyby nepřekvapí, že zatímco Izraeli je nasazována psí hlava, o masakru ze 7. října 2023 a následném gangsterismu teroristických spojenců teheránského režimu v podobě únosu nevinných rukojmí na nepřátelské území není v prohlášení ani slovo.

V případě Íránu jde o to větší nehoráznou nestoudnost, že fanatický režim ajatolláhů dlouho zakazoval íránským ženám sledovat na stadionech fotbalová utkání; tato situace se údajně změnila relativně vzato teprve nedávno.

Pokud by tedy měl být někdo z mezinárodního sportu vyloučen, pak je to právě Írán, který porušuje fair play a olympijské principy tím nejodpornějším způsobem. Server stanice Hlas Ameriky, když referoval [2] o nejnovější zvrácené protiizraelské iniciativě Teheránu, připomněl neuvěřitelně drsný zásah režimu proti vlastnímu vzpěrači Mostafu Radžaeimu. Ten se loni v srpnu zúčastnil mistrovství světa vzpěračů kategorie Masters, které hostilo polské město Wieliczka (sousedství Krakova). Íránec zvedal ve věkové skupině M35 a hmotnostní kategorii 109 kg – a skončil mezi sedmi borci na stříbrné pozici. Zvítězil Rakušan Martirosjan a bronz získal Maksim Svirsky, reprezentant Izraele. A to se stalo Íránci osudným.

Jenom proto, že udělal tu nejnormálnější věc na světě, která ke sportu samozřejmě patří: že si borci na stupních vítězů potřesou rukama. Potřásl si tedy i Radžaei se Svirskym, dokonce s ním prohodil pár slov – a krutě na to doplatil. Jak popisuje server Inside the Games [3], po návratu domů se vzpěrač dozvěděl, že se dopustil „neodpustitelného prohřešku“. V prohlášení Íránské vzpěračské federace bylo uvedeno, že její pozice „je v souladu s pozicí posvátného zřízení Íránské islámské republiky“ přičemž Radžaei byl potrestán „doživotním zákazem vstupu do všech sportovních zařízení“. Jako sportovec tedy v zemi skončil.

Nebyl sám, koho režim postihl. Vyhozen byl také Hamed Salehinia, který vedl vzpěračský tým na šampionátu v Polsku a rozpuštěn byl celý realizační tým íránských vzpěračů – veteránů. Předseda vzpěračské federace Sadžad Anouširavani také poníženě sdělil: „Vedle toho, že se omluvím Vůdci revoluce a rodinám mučedníků a všemu íránskému lidu, také slibuji, že ve vzpěračské komunitě už nikdy nebudeme svědky podobných incidentů.“

Zní to jako z jiné planety a rozhodně neplatí „jiný kraj, jiný mrav“. Fair play a principy olympijské charty jsou jenom jedny a měly by platit pro všechny (členy mezinárodní sportovní komunity) bez rozdílu. A režim, který je bezostyšně pošlapává, by měl být z mezinárodní sportovní rodiny nemilosrdně eliminován. Tak jak to udělala Mezinárodní federace juda, když potrestala Írán v roce 2019 zákazem startů na všech svých akcích; původně na neurčito, později po odvolání trval zákaz čtyři roky [4]. Důvod trestu: politizace sportu, která měla podobu režimem nařízeného totálního bojkotu izraelských judistů. Byl tedy z íránské strany uplatněn princip diskriminace.


ODKAZY
[1]
https://the-ffiri.com/
[2]
https://www.voanews.com/a/iran-asks-fifa-to-ban-israel-over-war-in-gaza/7482305.html
[3]
https://www.insidethegames.biz/articles/1140404/iranian-weightlifter-banned-for-life
[4]
https://www.middleeastmonitor.com/20230518-judo-governing-body-says-iran-is-welcome-back-in-september-after-4-year-ban/

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15