Autor Téma: Fotbal: Aktualizace příběhu alžírského provokatéra  (Přečteno 1534 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Online mrstejskal

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1 880
 • Pohlaví: Mužské
  • Lubomírovy Listy
Alžírský muslim Youcef Atal je formálně stále členem kádru francouzského prvoligového celku OGC Nice, kde působí na postu obránce. Patří k těm, kdo nevyužili příležitost mlčet. Když už jim bylo zatěžko odsoudit bestiální zvěrstva Hamasu spáchaná na izraelských civilistech 7. října 2023.

V čase nejhoršího protižidovského masakru od druhé světové války projevil Atal mimořádnou „inteligenci“, když na Instagramu sdílel video s proslovem palestinskoarabského muslimského kazatele Mahmúda Al Hasanata, který kromě jiného prosil boha (Alláha), aby „seslal na židovský lid temný den“ a „vedl ruku“ Gazanů, až budou v rámci své pomsty vrhat kameny. Fotbalista si sice záhy uvědomil, zjevně pod vlivem kritiky, že přestřelil a příspěvek smazal, ale bylo už pozdě. Džin byl z láhve venku.

Starosta Nice Christian Estrosi se vyjádřil jasně. Buď se Atal omluví a odsoudí zločiny Hamasu, nebo nemá v klubu jeho města co pohledávat. Fotbalistovi došlo, že je zle a následně se tedy omluvil: „Chci objasnit svůj názor bez jakýchkoli dvojznačností. Důrazně odsuzuji všechny formy násilí, kdekoli na světě, a podporuji všechny oběti. Nikdy bych nepodpořil poselství nenávisti. Mír je ideál, v nějž pevně věřím.“

Pak je ovšem otázka, proč kázání militantního duchovního obsahující nenávistnou protižidovskou výzvu adresovanou samotnému Alláhovi v kritické době na Instagram vůbec umístil.

Pokud doufal, že si omluvou zachrání místo v sestavě niceského klubu, tak se mu to podařilo pouze částečně. Zatímco disciplinární orgán nejvyšší francouzské fotbalové soutěže Ligue 1 vystavil Atalovi stopku na sedm zápaslů, jeho klub byl tvrdší: suspendoval ho do odvolání. Formálně ale jeho smlouva neskončila.

TREST
Neméně neblahé pro něj je, že se kauza přesunula do trestněprávní roviny. Věci se ujala prokuratura, Atal byl obviněn z podněcování k náboženské nenávisti. Soud se konal v polovině prosince 2023 a 3. ledna 2024 byl zveřejněn rozsudek. Fotbalista byl odsouzen k podmíněnému osmiměsíčnímu trestu vězení, pokutě 45 tisíc eur a kromě toho musí na své náklady zveřejnit informaci o svém odsouzení v regionálním deníku Nice-Matin a v celostátních novinách Le Monde.

Fotbalistův advokát Antoine Vey nicméně nevylučuje, že se odvolají.

Pro úplnost uveďme, že i když Atal nemůže nyní hrát ve Francii, o fotbal tak úplně nepřijde. Příští týden začíná v Pobřeží slonoviny odložený Africký pohár národů 2023, do kterého se Alžírsko poměrně hladce kvalifikovalo a mezi jeho reprezentanty Youcef Atal určitě chybět nebude.

Nicméně kdyby si odpustil nenávistnou protiizraelskou provokaci, mohl si ušetřit trest a hlavně – mohl se věnovat činnosti, kvůli které do Francie odešel. Mohl za Nice hrát fotbal. Ale vykládejte to muslimům...

PŘESUN DO TURECKA
09/02/2024
Na sociálních sítích tureckého celku Adana  Demirspor se 9. února 2024 večer objevila zpráva, že klub podepsal smlouvu s Youcefem Atalem. Ve Francii za nenávistné protiizraelské příspěvky potrestaný Alžířan se tak přesouvá z Nice do Adany, jejíž tým je aktuálně na 9. místě nejvyšší turecké fotbalové soutěže.

*
« Poslední změna: 9. Února 2024, 21:56:56 od mrstejskal »

Online mrstejskal

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1 880
 • Pohlaví: Mužské
  • Lubomírovy Listy
K případu Youcefa Atala
« Odpověď #1 kdy: 9. Února 2024, 21:58:00 »
Po skandálu s protiizraelskými nenávistnými příspěvky bvude hrát v Turecku.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15