Všeobecná kategorie > Politika v Zemi Izrael

Je Benjamin Netanjahu dobrý nebo špatný vůdce Izraele?

<< < (3/14) > >>

Scooolie:
Rabin se o tom dílčím způsobem zapříčinil, protože nastínil možnost rychlé realizace vize, na kterou nebyla část společnosti vůbec připravena.  Je možné, že by se snažil izraelskou společnost přesvědčovat, trpělivě vysvětlovat a získat si nakonec konsensuální podporu, kdyby k tomu dostal šanci. Ale ten obrat, který izraelská levice nastolila počátkem 90. let, to by skutečný šok. Zdůrazňuji, že Rabin svoji smrt dílčím způsobem "zapříčini", ne "zavinil", protože on měl právo svou vizi předložit. A Bibi kritizovat. Za hranou byly různé ty urážky Rabina srovnáním s nacisty a podobně, ale to nebyla práce Bibiho a došlo by k tomu tak jako tak. Část izraelské pravice byla v takovém šoku, že její reakce byla "za hranou."

Během Bibiho vlád se mezinárodně politická situace Izraele významně nezhoršila. Sice roste po světě podpora pro "Palestinu", jenže to je zase jen deja vu z 80. let, kdy státy, které uznaly virtuální "Palestinský stát" (vyhlášený roku 1988) dnes uznávají virtuální "Palestinu" z roku 2013/2014... plus se přidávají další, které to nic nestojí. Na rozdíl od 80. let ale to uznání "Palestiny" není spojeno s ostrakizací Izraele, takže vlastně dobře... USA je pravda trochu jiná káva. Tam se Bibi více opřel o Republikány, což mu Barack Hussein dává trošku sežrat. To pravda není šťastná situace, nicméně i s tím se dá žít.

Rétorické schopnosti a americký styl nejsou na škodu. Tzv. "jednodušší lidé" mají stejné volební právo jako ti druzí, v den voleb má dělník z Bejt El stejnou váhu jako profesor sociologie z Tel Avivu. A tak je to správné. Proto také Jicchak Hercog zažil letos volební šok, neb "telavivská kavárna" (bych parafrázoval český pojem) pořád jaksi nemá navrch nad zbytkem země...

Hmmm.... Menachem Begin byl nepochybně člověk úctyhodný. Ovšem člověk své doby. Dějiny se neopakují. Ovšem nejsem si jistý, zda splňuje Vaše požadavky  ;) Rozhodně nebyl žádný diplomatický lumen, vylepšující obraz Izraele ve světě - od 40. přes 50. a 60. léta to byl trn v patě izraelskému PR. A hned pár let po smlouvě se Sadatem poslal tanky do Libanonu, což bylo sice také chvályhodné, ale nevzpomínám si, že by mu USA nebo někdo jiný tleskal  ;)

Scooolie:

--- Citace: talarich kdy 28. Března 2015, 23:50:27 ---Mírně nesouhlasím. Bibi právě dokázal diverzifikovat svoje "přátele". A místo jednoho silného - USA - získal několik o málo slabších, ale stále velmi silných.
Na základě hlasování a rétoriky je nadějné, že už tu není jen Izrael a USA, ale Izrael a Kanada, a také Izrael a Austrálie. A nesmíme zapomínat na Izrael a Indie.
Takže já bych právě ve světle této diverzifikace považoval Bibiho za velmi úspěšného. Místo toho, aby se snažil ze všech sil udržet spojenectví s USA, tak se velice chytře soustředil na utužení vazeb s jinými partnery.

--- Ukončit citaci ---

I když to nezní v současném Česku zrovna dobře, tak ještě bych dodal - Rusko. Sice to není spojenec, ale už také ne nepřítel. Je to jiný hráč na šachovnici, s nímž Izrael dokáže občas velmi dobře dojednat výměnný obchod (i když to třeba není nic moc ctihodného, jak výměna informací o izraelském vojenském know-how pro Gruzii za nedodání raket Íránu).



--- Citace: talarich kdy 28. Března 2015, 23:52:34 ---Jo, a jinak Arikovi prostě nemůžu odpustit tu Gazu. Stejně jako komukoliv jinému bych neodpustil odevzdání části Jeruzaléma, Golan nebo Judska a Samaří.

--- Ukončit citaci ---

Gazu odpustit dokážu. Co s Gazou? Pokud nemáte geniální plán na vystěhování 1,5 milionu Arabů na Sinaj nebo někam jinam, tak co s Gazou?

Jeitteles:
Scooolie, jen k pár věcem. Bibiho americký styl pro "jednodušší lidi" má jistě efekt a získal si voliče, já jen psal, že mě tento styl rétoriky neimponuje. Pokud jde o Jicchaka Herzoga, nevím, zda lze mluvit o volebním šoku, když jeho strana získala nejvíc hlasů za poslední dekádu, nebylo to vítězství, ale byl to výsledek, o kterém mohli před lety pouze snít.

Menachem Begin se dostal do úřadu pozdě, potom byl už starý, a tanky do Libanonu poslal hlavně díky ministru obrany Arikovi, který si tam potom počínal tak, že musel (Arik) odstoupit.

Pokud jde o ty "nové spojence" Izraele, o diverzifikaci, nazval bych to spíše zlepšení vztahů, ze kterých jde vytěžit, ale nejedná se o spojenectví, které by bylo pro Izrael existenční - spojenectví s USA je téměř existenční.

Jinak si všiměte, že oba píšete o Bibim stylem, že něco "významě nezhoršil", atd. Marně se hledá nějaký jeho úspěch, něco, pro co by si na něj člověk třeba 20 let od konce jeho vlády vzpomněl. Přitom Izrael je stále v takové situaci, kdy musí řešit, ne přešlapovat na místě a odkládat.

Jde-li o Gazu, souhlasím se Scooolie.

A k tématu nového vůdce pravice, těžká otázka (Moshe Ya'alon? Silvan Shalom?), třeba se někdo nový objeví z armády nebo tajných služeb. Anebo zde budou už jiné typy premiérů jako Moshe Kahlon. Bennett je příliš vyhraněný, ten nikdy vítěz nebude.

Scooolie:
aJicchak Hercog byl samozřejmě v šoku, neb věřil díky průzkumům ve vítězství. Však po zveřejnění prvních povolebních odhadů, které ukazovaly vítězství Likudu, ještě odmítl popřát vítězi s tím, že se výsledek ještě změní - samozřejmě doufal, že k lepšímu pro něj...

Jenže mladší Menachem Begin byl vše, jen ne diplomat a získávač spojenců. Pokud dnes chcete někoho podobného. pak jste měl volit Barucha Marzela nebo Michaela Ben-Ariho. Ovšem ti, kdyby vyhráli volby (což je prakticky vyloučené), tak by světová pokroková média dostala psotník a šeríf Hussein z White Housu by asi přerušil diplomatické vztahy  ;D Co tedy na Beginovi obdivujete?

Definujte mi úspěch. Podle mě ekonomický růst, terorismus na nízké úrovni, společenský (více méně) klid a minimum válek jsou úspěch. Co je úspěch podle Vás?
Jakých úspěchů, když už srovnáváme, dosáhl během svého premiérství Šaron, Barak, Rabin, Peres, Olmert, Šamir?

Jeitteles:
S Herzogem se prostě neshodneme, průzkumy ukazovaly remízu, těžko potom mohl být v šoku a poměrně rychle uznal porážku.

Co na Beginovi obdivuji? Za něj došlo k mírové smlouvě s Egyptem, on sjednotil Jeruzalém, za něj došlo k vůbec největší výstavbě v Judeji, Samaří a v Gaze, on dal pokyn k náletu na jaderný rektor u Bagdádu, on anektoval Golany, ...... Nemusím se všemi těmi kroky bezmezně souhlasit, ale obdivuji na něm obrovskou odvahu, rozhodnost, vizionářství, mystičnost (nikoliv prvoplánovou) - tedy v jistém smyslu opak Bibiho. Ale jak říkám, dostal se do vlády příliš pozdě, byl už potom starý, mnohé věci nemohl dokonat.

Bibimu připisujete úspěch ekonomický, to teď v poslední době celkem upadá. Nízká úroveň terorismu, klid, minimum válek. Víte, ano, když nic neděláte, tak bývá klid. Zubní kaz od počátku ne vždy bolí, takže s ní můžete vydržet i poměrně dlouho, přesto se nepříjemné vrtání co nejdřív vyplatí. Tedy, jinak řečeno, nikdo netvrdí, že řešení nejsou bolestivá. A Bibi na tu bolest prostě "nemá koule", je to premiér "překlenovací", mohlo by se mu říkat "premiér-pauza". Jeho odkaz bude v zpomaleném času, to je jeho výsledek.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 
Navštívit plnou verzi