Autor Téma: Téma Sýria  (Přečteno 47041 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 205
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
Re:Téma Sýria
« Odpověď #50 kdy: 29. Srpen 2013, 09:57:55 »
Pokračování debaty o Sýrii z titulní stránky Eretzu - https://eretz.cz/2013/08/syrska-armada-mozna-provedla-chemicky-utok-bez-rozkazu-prezidenta-vladni-sily-nicmene-pripravuji-uder-usa/comment-page-1/#comment-3036

Jaký názor máte na možný úder USA na syrský režim? Komu to prospěje a komu ublíží? Jaké má syrská válka řešení?

Offline Dan

 • Plný člen
 • ***
 • Příspěvků: 134
Re:Téma Sýria
« Odpověď #51 kdy: 29. Srpen 2013, 17:46:18 »
Řešení je dělat mrtvýho brouka.
Jediný logický vysvětlení zásahu USA je, že Amíci chtěj aby se k moci dostali islamisti, který zemi za krátkou dobu zbídačí a odradí většinu lidí od radikálnějších forem islámu, podobně jako se tomu stalo v Egyptě po vítězství MB, pak pomůžou k moci nejaké juntě. >:D

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 205
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
Re:Téma Sýria
« Odpověď #52 kdy: 29. Srpen 2013, 21:09:18 »
Nemyslím, že by USA chtěly dostat k moci sunitské islamisty. Spíš doufají, že se časem nějak (čti: po výcviku americkými instruktory a dodávkách zbraní) vzchopí neislamistická opozice - a islamisté a Assad se zatím budou úspěšně zabíjet a oslabovat.

Na druhou stranu je pravda, že Vaše varianta vůbec nezní špatně  >:D Hlavně i proto, že radikální sunitští islamisté (čti: ti, co je Amíci všude jinde po světě zabíjejí s nálepkou "Al-Kaida") by Sýrii vyvedli z proíránského tábora a naopak mohli podnítit problémy v Íránu...

V každém případě vojenská junta zní skvěle. Obávám se jen, že Sýrie nemá narozdíl od Egypta vybudovanou armádu jako instituci schopnou vést zemi a cítící za ni odpovědnost. V Sýrii je armáda postavena čistě na bezvýhradné loajalitě k rodině Assadů. Takže spíše obdoba Iráku, než Egypta.

Offline Dan

 • Plný člen
 • ***
 • Příspěvků: 134
Re:Téma Sýria
« Odpověď #53 kdy: 30. Srpen 2013, 13:56:08 »
Sýrie nemá narozdíl od Egypta vybudovanou armádu jako instituci schopnou vést zemi a cítící za ni odpovědnost.
 
Nikde není armáda budovaná jako instituce určená k vedení země, to se postupem času naučí, jako v jinejch zemích, stačí pár schopnejch plukovníků a je to. Když dokázal Venezuelu véct Cháves, tak to musí dokáazt i makak z Humberta nebo syrskej plukovník.
Myslim, že se vliv Iránu v Sýrii přeceňuje.

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 205
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
Re:Téma Sýria
« Odpověď #54 kdy: 30. Srpen 2013, 15:30:24 »
Jak se to vezme. V řadě latinoamerických zemí i třeba v tom Egyptě je armáda "od nepaměti" ctěna jako instituce. I dneska salafisté ze strany Světla (Núr) v Egyptě se zaklínají, že útok na armádu je "červenou hranicí", která nesmí být překročena. Naproti tomu v Sýrii je armáda čistě v roli osobního nástroje rodiny Assad. Nemá úctu národa. Schopní plukovníci by to jistě zvládli, jenže je otázka, zda by pokus o převrat přežili - zatímco v Egyptě Mubarak před slovem armády ustoupil a odstoupil, v Sýrii by je Assad prostě dal umučit...

Offline cogavec

 • Plný člen
 • ***
 • Příspěvků: 140
Re:Téma Sýria
« Odpověď #55 kdy: 16. Červen 2014, 09:04:06 »
Syrské války se aktivně účastní palestinští Arabové,a to jak na straně vládní,tak na straně povstalecké,a bojují dokonce proti sobě navzájem.Jedná se minimálně o několik tisíc lidí této komunity,kteří se aktivně účastní bojů.Do syrské občanské války je zapojeno minimálně desítky bojových organizací na každé z obou hlavních stran konfliktu,které jsou domácího i zahraničního původu.


Na vládní straně bojuje např. známá palestinská teroristická organizace PFLP-GC (Lidová fronta pro osvobození Palestiny-Všeobecné velení),kterou založil Ahmed Džibril,nebo Palestine Liberation Army (angl.).


5.prosince 2012 se pustili palestinští Arabové do sebe v bitvě o Jarmúk (Yarmouk).Syrská armáda společně s palestinskou organizací PFLP-GC bojovala proti rebelské organizaci FSA,kterou podporovala organizace Liwa al-ASIFA složená z palestinských Arabů.17.12.2012 rebelové ovládli město.


Jarmúk má rozlohu 2,11 km čtverečních.Nachází se 8.km od centra Damašku na jihu.Byl založen myslím že 1957(lépe si rok ověřit,paměť není dokonalá) jako uprchlický tábor pro palestinské Araby,v době svého založení byl mimo Damašek,teď je jeho  součástí.Nejedná se o stanový tábor jako jsou některé jiné tábory,ale byl vybudován jako město.Na rozvoj města např. roku 1996 přispěla Kanada,1997 to byly USA,místní školka byla postavena z vládních výdajů Austrálie,UNRWA vybudovala zdravotní středisko financované z vládních zdrojů Nizozemska (Holandska).Roku 2004 měl 137 248 obyvatel.


Teď zpátky k bojům v Sýrii.V současné době se situace obrátila a Jarmúk je sevřen syrskou armádou která je podporovaná palestinskou skupinou PFLP-GC,která podle vlastních slov do boje o Jarmúk nasadila 6 500 bojovníků.Toto číslo bývá považováno za nadsazené.Boje jsou vedeny proti organizaci FSA.Ve městě zůstalo asi 20 000 civilních obyvatel,většina lidí uprchla.Město je vícero měsíců v obklíčení,panuje v něm hladomor,na který někteří civilisté zemřeli,někteří byli zabiti v boji.V březnu se tam mělo prodávat kilo rýže za 100 USD.Tolik k tomuto městu či předměstí.


Je známo,že někteří palestinští stoupenci Hamasu se rozhodli bojovat proti syrské armádě po boku rebelů.Ke straně povstaleckých skupin se hlásili např. "palestinští" dobrovolníci z libanonského utečeneckého tábora Eie al-Helwe. Např. palestinsko-arabská skupina která bojuje proti armádě Fatah al-Islám,taky vznikla v utečenckém táboře v Libanonu,ale už nevím v kterém.Tito jsou známí nadšenou podporou syrského povstání.Existuje ještě několik podobných palestinsko-arabských organizací,které se aktivně účastní,nebo se účastnily bojů v Sýrii.

Offline cogavec

 • Plný člen
 • ***
 • Příspěvků: 140
Re:Téma Sýria
« Odpověď #56 kdy: 24. Červen 2014, 22:41:37 »
Jordánská armáda byla uvedena do stavu zvýšené bojové pohotovosti kvůli ISIL.Tuto teroristickou organizaci podporují v bojích jiné teroristické organizace,a to Harakat šam al-Islam a Suqour al-Ezz.Aktiva této organizace byly nedávno odhadovány na 2 000 000 000 dolarů.Jak známo,vykradli banky v Iráku,irácké armádě ukradli,či spíš zabavili vrtulníky a vojenská auta americké výroby.V Mosulu ukradli z centrální banky 429 000 000 dolarů.To stačí na zaplacení 60 000 teroristů na dobu jednoho roku.Teroristé jsou levná bojová síla na rozdíl od profesionálních vojáků.


Podařilo se jim obsadit některá ropná pole v Sýrii,a ropu prý dokonce prodávali svému nepříteli,tedy syrské vládě.Toto se mělo dít i s elektřinou,kterou měli taky prodávat syrské vládě.Zavedli islámské právo na dobytých územích Sýrie a Iráku.Pro lidi Písma zavedli džizju (zvláštní poplatek pro křesťany,židy,a zoroastristy).Pokud tito nezaplatí,čeká je trest ukřižováním.

Křižovali i své protivníky,řídili se doslovně textem Koránu:A odměnou těch,kdož vedli válku proti Bohu a Jeho poslu a šířili na zemi pohoršení,bude věru to,že budou zabiti anebo ukřižováni či budou jim useknuty jejich pravé ruce a levé nohy anebo budou ze země vyhnáni.Súra 5.,37(33).Jak to dělal Mohamed,tak to dělají i oni.


Mají americké neprůstřelné vesty,samozřejmosti je výbava pro noční vidění,pušky M16,karabiny M4,granátomety M203,kulomety M60,M240.Ve výbavě jsou nějaké RPG,rakety Stinger,vozidla Humvee,MRAPs,M113 APC,tanky T-55,těch mají několik.Ruská děla typu 59-1,zbraně různého typu namontovány na nákladních autech,protiletadlová děla ZU-23-2,vrtulníky UH-60 Blackhawk a nákladní letadla.Údajně se s těmi vrtulníky proletěli,ale nepředpokládá se,že by je dokázali dobře ovládat,nebyli na tento typ stroje cvičeni,je otázkou,jestli jim nemůže pomoci nějaký dezertér z irácké armády,který byl s obsluhou těchto strojů seznámen.Je jasné,že střelivo do těchto strojů by časem došlo.Teď se dostali lacině k některým zbraním díky útěku irácké armády.


Někde jsem četl,že je v minulosti podporovala Saúdská Arábie,ale v současné je mají v Saúdské Arábii na seznamu teroristických organizací.Na dobytých územích zavedli daně,prý rozprodávají archeologické nálezy atd.V Sýrii má dokonce fungovat odvoz odpadků z města,něco na způsob našich popelářů.Tak vznikl nový teroristický stát,stalo se to realitou.

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 205
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
Re:Téma Sýria
« Odpověď #57 kdy: 27. Červen 2014, 12:49:53 »
Díky za aktuální info. Chystá se nějaký více méně shrnující článek na hlavní web, nicméně situace se průběžně mění a autor už 2 x nahlásil, že článek musí přepracovat.  :)

Offline cogavec

 • Plný člen
 • ***
 • Příspěvků: 140
Re:Téma Sýria
« Odpověď #58 kdy: 7. Červenec 2014, 10:11:27 »
Díval jsem se na shrnující článek.ISIL či ISIS si zkrátili název,(Islámský stát,IS).V současné době se věnuje boření mešit a hrobů.Za pomocí buldozerů zničili nejméně 4 súfijské svatyně a vyhodili do povětří 6 šíitských mešit v Mosulu a v Tal Aftaru,např. byl zničen hrob a svatyně Ahmeda ar-Rifa´ího(1118-1182) blízko Tal Aftaru.V Mosulu obsadili dvě katedrály,odstranili kříže.Jedná se o chaldejskou katedrálu a syrsko-ortodoxní katedrálu.


Jak se pojí středověk s moderními technologiemi:IS rozjel propagandu na sociálních sítích jako je Twitter a Facebook,kde jsou dávány jeho zprávy a s nimi související videa a fotky.Skupiny,které pracují pro něj,používají arabštinu,angličtinu,francouzštinu.Velký počet těchto zpráv je ze zemí jako je Kuvajt a Saúdská Arábie a další země Perského zálivu.Irácké vedení,aby zabránilo vlivu reklamy v kyberprostoru,omezilo přístup k sociálním sítím.


IRNA oznámila,že zahynul íránský pilot ve městě Samarrá,když bránil šíitská svatá místa v Iráku..Např. příslušníci Íránských revolučních gard bojují v Sýrii,bude jich minimálně několik set lidí.Existuje seznam padlých i se jmény,téměř stovka lidí.Můj názor je,že vzhledem k tomu,co se děje v Iráku,lze očekávat větší zapojení Íránu do syrsko-iráckého konfliktu,než tomu bylo doposud.
« Poslední změna: 7. Červenec 2014, 10:16:14 od cogavec »

Offline cogavec

 • Plný člen
 • ***
 • Příspěvků: 140
Re:Téma Sýria
« Odpověď #59 kdy: 8. Říjen 2015, 21:03:51 »
V Sýrii dochází k dalšímu zásadnímu obratu ve válce vstupem Ruska do přímých bojových akcí.Zdá se,že Rusové v některých případech používají termobarickou munici,všimněme obrovského výbuchu ve srovnání s okolními budovami,video zde:
 

httpss://www.youtube.com/watch?v=jPh84cOKuvQ
 

Princip těchto náloží spočívá v tom,že nad cílovým místem se z rakety nebo bomby rozpráší vysoce hořlavá látka v podobě aerosolu,která se okamžitě vznítí a spálí vše v dosahu.Navíc vysaje z prostoru vzduch.
K vysoce hořlavé látce může být přidáno práškové železo,hliník nebo hořčík,který při spalování zvyšuje teplotu hoření směsi.
Zabíjí žár,přetlak,podlak (vakuum),popřípadě trosky.Jedná se o nejsilnější nejaderné nálože.Ukázka principu termobarické bomby zde:
 

httpss://www.youtube.com/watch?v=38HUfheBwvU
 

Nejsilnější ruská termobarická bomba má ekvivalent 44 t TNT,v okruhu 300 m se sklátí domy k zemi,při čemž zabíjet může ještě na větší vzdálenost.Rusové vyvinuli celou škálu zbraní využívajících termobarickou munici,ty nejmenší z nich unese jednotlivý voják.Existuje podezření,že když Číňané vtrhli do východního Ruska,byla jejich armáda spálená termobarickými bombami.
 

Tyto zbraně byly použity zkušebně v Afghánistánu (2 raketomety TOS-1).V druhé čečenské válce při bojích v zastavěném prostředí měli Rusové včetně speciálních jednotek poměrně vysoké ztráty,je obtížně bojovat dům od domu,za terénními překážkami se skrývají protivníci,kteří jsou takto kryti,navíc ve městech bývají četné výbušné či jiné nástrahy.
 

Termobarická munice má tu výhodu,že obejde různé terenní překážky,a kryjíci se vojáky spálí,či je roztrhá přetlak,nebo vzniklý podlak.Proto Rusové rozhodli,že budou proti Čečencům a zahraničním muslimským bojovníkům nasazeny raketomety TOS-1,a tímto se ušetří životy ruských vojáků.Zbraň se ukázala jako účinná a Čečenci tvrdili,že proti nim byly použity jaderné zbraně.(např. bitva o vesnici Komsomolskoe,z vesnice zbyly trosky).
TOS -1 má přezdívku Buratino,TOS-1A má 24 hlavňovou nástavbu,TOS-1S má 30 hlavní.Salva vyčistí prostor asi 4 hektary,někde se uvádi km čtvereční,ale to je silně nadsazené.Modernější verze raket má dolet maximálně 6 km.Irák jich od Rusů nakoupil 10.Údaje v anglické Wikipedii jsou nepřesné,nejspíš zastaralé.Kolik ji mají Rusové,se neví,je to součást vojenského tajemství,možná nějaká cizí výzvědná služba to ví.Video zde:
 

httpss://www.youtube.com/watch?v=gv4GkXfuyj8
 

Termobarickou munici v polních podmínkách se nedoporučuje používat za silného deště,nebo ve vichřici,kdy účinnost silně poklesne.

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 205
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
Re:Téma Sýria
« Odpověď #60 kdy: 9. Říjen 2015, 13:14:58 »
Rusové v Sýrii jsou v tuto chvíli velká neznámá. Jejich angažmá může dopadnout jakkoliv - od ukončení občanské války a geopolitického úspěchu Ruska přes prodloužení války a geopolitický úspěch Ruska, až po katastrofu pro Sýrii i Rusko. Dnes těžko předvídat.

Termobarické bomby jsou velké zlo. Účinnost maximální ovšem ztráty padni komu padni, na civilisty nehledě. Pravda je, že jsem kdysi mluvil s člověkem, který viděl snímky z bojů mezi Sověty a Číňany v roce 1969, a ten říkal, že tam prostě byla velká černá plocha. Zcela spálená.

Offline cogavec

 • Plný člen
 • ***
 • Příspěvků: 140
Re:Téma Sýria
« Odpověď #61 kdy: 25. Říjen 2015, 00:27:25 »
Ruský raketomet TOS-1 měl být použít u syrské Latakije.Na videu jsou dva typy raketometů,uprostřed syrský Grad,na začátku a na konci TOS-1:
 
httpss://www.youtube.com/watch?v=A2O-g42eIdw
 
TOS-1 byl použít v Iráku v bojích u Bajdží,ale není mi známo,že by podobným raketometem disponovala syrská armáda.Ale nepřekvapilo mě,že se tenhle raketomet objevil na scéně v Sýrii.Před nedávnem si šéf teroristické An-Nusry stěžoval,že Rusové používají taktiku "spálené země."An-Nusra utrpěla těžké ztráty,včetně řady velitelů,teď měl údajně zahynout i její šéf.Podobně dopadly spojecké teroristické skupiny (spojenci An-Nusry).
« Poslední změna: 25. Říjen 2015, 00:58:34 od cogavec »

Offline talarich

 • Plný člen
 • ***
 • Příspěvků: 171
 • Pohlaví: Mužské
Re:Téma Sýria
« Odpověď #62 kdy: 25. Říjen 2015, 17:34:22 »
Máte někdo nějaké povědomí o tom, jak moc ztěžuje ruská přítomnost v Sýrii případný izraelský letecký útok na Irán? Jde mi mimojiné o přítomnost ruských protiletadlových raket a stíhaček schopných zasáhnout.

Offline cogavec

 • Plný člen
 • ***
 • Příspěvků: 140
Re:Téma Sýria
« Odpověď #63 kdy: 26. Říjen 2015, 01:16:03 »
Zrušením sankcí proti Íránu padla překážka pro dodání systému S-300 do zmíněné země.Co se týče Sýrie,objevila se zpráva o tom,že se Rusové chystají u Latákije rozmístit protiletadlový systém S-300,nesledoval jsem,jak hodně se dá této zprávě věřit.Jinak tam Rusové mají i letadla Su 30-SM,které mohou být použity i jako stíhačky.


Dále tam je komplex radioelektronického boje Krasucha-4 .Jedná se o rušičku,která vytváří poruchy blokujících činnost palubních radiolokační systémů letadel,radarů,bezpilotních létájicích přístrojů (dronů) a družic radiolokační rozvědky.Má zakrýt chráněný objekt až do vzdálenosti 150-300 km.Video ukazuje přítomnost tohoto sytému (v pozadí),viz komentáře pod videem:


httpss://www.youtube.com/watch?v=YQtsEvAYBWk


Írán zakopává továrny,sklady do skal,hloubí tunely,aby ztížil pokusy o jejich zničení.
« Poslední změna: 26. Říjen 2015, 01:22:44 od cogavec »

Offline cogavec

 • Plný člen
 • ***
 • Příspěvků: 140
Re:Téma Sýria
« Odpověď #64 kdy: 1. Listopad 2015, 22:12:32 »
V Sýrii dochází k dalšímu zásadnímu obratu ve válce vstupem Ruska do přímých bojových akcí.Zdá se,že Rusové v některých případech používají termobarickou munici,všimněme obrovského výbuchu ve srovnání s okolními budovami,video zde:
 

video 1
 

Princip těchto náloží spočívá v tom,že nad cílovým místem se z rakety nebo bomby rozpráší vysoce hořlavá látka v podobě aerosolu,která se okamžitě vznítí a spálí vše v dosahu.Navíc vysaje z prostoru vzduch.
K vysoce hořlavé látce může být přidáno práškové železo,hliník nebo hořčík,který při spalování zvyšuje teplotu hoření směsi.
Zabíjí žár,přetlak,podlak (vakuum),popřípadě trosky.Jedná se o nejsilnější nejaderné nálože.Ukázka principu termobarické bomby zde:
 
video 2
 

Nejsilnější ruská termobarická bomba má ekvivalent 44 t TNT,v okruhu 300 m se sklátí domy k zemi,při čemž zabíjet může ještě na větší vzdálenost.Rusové vyvinuli celou škálu zbraní využívajících termobarickou munici,ty nejmenší z nich unese jednotlivý voják.Existuje podezření,že když Číňané vtrhli do východního Ruska,byla jejich armáda spálená termobarickými bombami.
 

Tyto zbraně byly použity zkušebně v Afghánistánu (2 raketomety TOS-1).V druhé čečenské válce při bojích v zastavěném prostředí měli Rusové včetně speciálních jednotek poměrně vysoké ztráty,je obtížně bojovat dům od domu,za terénními překážkami se skrývají protivníci,kteří jsou takto kryti,navíc ve městech bývají četné výbušné či jiné nástrahy.
 

Termobarická munice má tu výhodu,že obejde různé terenní překážky,a kryjíci se vojáky spálí,či je roztrhá přetlak,nebo vzniklý podlak.Proto Rusové rozhodli,že budou proti Čečencům a zahraničním muslimským bojovníkům nasazeny raketomety TOS-1,a tímto se ušetří životy ruských vojáků.Zbraň se ukázala jako účinná a Čečenci tvrdili,že proti nim byly použity jaderné zbraně.(např. bitva o vesnici Komsomolskoe,z vesnice zbyly trosky).
TOS -1 má přezdívku Buratino,TOS-1A má 24 hlavňovou nástavbu,TOS-1S má 30 hlavní.Salva vyčistí prostor asi 4 hektary,někde se uvádi km čtvereční,ale to je silně nadsazené.Modernější verze raket má dolet maximálně 6 km.Irák jich od Rusů nakoupil 10.Údaje v anglické Wikipedii jsou nepřesné,nejspíš zastaralé.Kolik ji mají Rusové,se neví,je to součást vojenského tajemství,možná nějaká cizí výzvědná služba to ví.Video zde:
 

video 3
 

Termobarickou munici v polních podmínkách se nedoporučuje používat za silného deště,nebo ve vichřici,kdy účinnost silně poklesne.


První video,kde je obrovský výbuch,který je přisouzen termobarické bombě je ve skutečnosti výbuch muničního skladu.Co se týče termobarického raketometu TOS-1,jeho existence v Sýrii je potvrzena jak z ruských,tak provládních i opozičních zdrojů,Rusové ho tam dodali,zde je k tomu článek,video už je známé:


https://www.express.co.uk/news/world/615448/Vladimir-Putin-Islamic-State-ISIS-Syria-Iraq-Latakia


Některá videa s raketometem TOS-1 údajně ze Sýrie jsou ve skutečnosti buď vojenská cvičení v Rusku,nebo jsem se setkal s tím,že video z Bajdží v Iráku,které bylo zveřejněno,bylo okopírováno,a byly tam uvedeny zavádějící informace že je to ze Sýrie.


Dalším těžkým raketometem,který byl dodán z Ruska do Sýrie,který může vystřelovat termobarické střely je BM-30 Směrč.Dostřel nových raket je 90 km,kromě termobarických hlavic,můžou být hlavice klasické nárazové,šrapnelové,kazetové se samonaváděcí submunicí proti pancéřovým cílům a s protitankovými minami:


httpss://www.youtube.com/watch?v=rmKZ2O_nKuw


Plná salva BM-30 je schopna zničit 67,2 ha.V současnosti ho začíná v Rusku nahrazovat raketomet Tornado-S.


Jiným raketometem,kterým disponuje syrská armáda je B-27 Uragan.Ukázka ze Sýrie,toto video má v různých verzích na internetu hned přiřazeny 3 různé typy raketometů a to Grad,Uragan nebo Směrč,z videa to nelze poznat:


httpss://www.youtube.com/watch?v=T-OPCt5wuMg


Trosky měst po takovém zásahu,a znovuvýstavba měst je práce na mnoho let,údajně před rokem BM-30 Směrč (nutno brát s rezervou):


httpss://www.youtube.com/watch?v=IXg3joI0n8c
« Poslední změna: 1. Listopad 2015, 22:30:39 od cogavec »

Offline cogavec

 • Plný člen
 • ***
 • Příspěvků: 140
Re:Téma Sýria
« Odpověď #65 kdy: 11. Listopad 2015, 21:11:41 »
Máte někdo nějaké povědomí o tom, jak moc ztěžuje ruská přítomnost v Sýrii případný izraelský letecký útok na Irán? Jde mi mimojiné o přítomnost ruských protiletadlových raket a stíhaček schopných zasáhnout.


Tři články jako doplněk k tématu:


https://osnetdaily.com/2015/10/russian-jamming-system-blocks-all-nato-electronics-inside-bubble-600-km-in-diameter-over-syria/

https://cz.sputniknews.com/svet/20151111/1642857/gigantsky-radioelektronicky-pytel-syrie-letat.html


https://osnetdaily.com/2015/10/russia-overrides-middle-east-cyber-waves
« Poslední změna: 11. Listopad 2015, 21:33:58 od cogavec »

Offline talarich

 • Plný člen
 • ***
 • Příspěvků: 171
 • Pohlaví: Mužské
Re:Téma Sýria
« Odpověď #66 kdy: 12. Listopad 2015, 09:36:43 »
Ale tyto systémy nebráni Izraeli v tom zasáhnout Irán, jestli tomu dobře rozumím.
Ale jinak platí, že vstupem Ruska do Sýrie došlo k výraznému rozkývání sil v regionu. Ze Sýrie se lehce může stát nová "Kuba" z dob studené války. A může to být ještě horší. Neboť v případě Kuby se jednalo pouze o Rusko vs. USA, ale zde jsou ještě další hráči ve hře: Irán, Izrael, ztracené (chemické) zbraně z Lybie, Egypt, Irák. Tady je to mnohem výbušnější než na Kubě.

Offline cogavec

 • Plný člen
 • ***
 • Příspěvků: 140
Re:Téma Sýria
« Odpověď #67 kdy: 13. Listopad 2015, 00:29:18 »
Írán usiluje o dodávku systému S-300,chtěl by je získat už tento rok,je otázkou zda se mu to podaří v tomto roce:


https://cz.sputniknews.com/svet/20151112/1655872/iran-rusko-s300.html


Co se týče incidentu v minulém roce mezi americkým torpédoborcem a ruským Su-34 v Černém moři,zde je pokračování příběhu:


https://cz.sputniknews.com/svet/20151112/1649104/su34-technologie-bombarder.html
Offline cogavec

 • Plný člen
 • ***
 • Příspěvků: 140
Re:Téma Sýria
« Odpověď #68 kdy: 17. Listopad 2015, 16:02:21 »
Ruské strategické bombardéry letící z Ruska začaly bombardovat IS,údajně Rusové odpálili střely z plochou dráhou letu z lodí ve Středozemním moři proti pozicím IS,bombardování pozic IS zesílilo ze strany Velké Británie a Francie:


https://cz.sputniknews.com/svet/20151117/1695952/rusko-plan-nove-operace-syrii.html


https://cz.sputniknews.com/svet/20151117/1695902/sojgu-ruske-strategicke-bombardery-operace-rf-syrie.html
« Poslední změna: 17. Listopad 2015, 16:07:22 od cogavec »

Offline talarich

 • Plný člen
 • ***
 • Příspěvků: 171
 • Pohlaví: Mužské
Re:Téma Sýria
« Odpověď #69 kdy: 25. Listopad 2015, 13:19:46 »
Křižník se střelami země-vzduch a moderní S-400 nám opět trochu komplikují situaci pro hladký přelet nad kukaččím hnízdem Sýrie - což je spíš hnízdo zmijí - k dosažení cíle nacházející se v Iránu.

Offline cogavec

 • Plný člen
 • ***
 • Příspěvků: 140
Re:Téma Sýria
« Odpověď #70 kdy: 25. Listopad 2015, 22:31:59 »
Situace se vyhrotila,střetly se zájmy Ruska a Turecka,Turecko víceméně hraje na dvě strany.Rusové tvrdí,že během nedávných pěti dnů vybombardovali více než 1 000 cisteren s ropnými produkty,včetně závodů na zpracování či těžbu ropy,a že velká část této suroviny končí v Turecku a ukázali záběry těchto kolon,které byly bombardovány.Údajně i sestřelené letadlo se zabývalo touhle činností.V podstatě se jedná o podporu protivládních sil v Sýrii,které Rusko považuje za teroristy.


Či-li na jedné straně Turci naoko bojují proti IS,na druhé straně tolerují dodávky ze Sýrie od IS a dalších skupin,v jejich zájmu je svrhnout současný vládní režim,to je jasné,těžce nesou zásahy Ruska v oblasti,kterou považují za svou sféru vlivu.V minulosti varovali Rusko,aby nelétali přes jejich území,jinak že začnou sestřelovat ruská letadla.Pár ruských letadel v nedávné minulosti krátce překročilo tureckou hranici.Rusové dost riskovali podobný incident už v minulosti.


Co se týče současného incidentu,obě země předložily rozdílné verze,kudy letělo ruské letadlo.Obě to dokládají záznamy,které ovšem se dají falšovat.Kdo má pravdu,těžko se to dá poznat.Podle turecké verze dostali 10 varování a přelet trval okolo 20 vteřin nad tureckým územím.Podle ruské verze letadlo nepřekročilo tureckou hranici,letělo km od hranice,nebylo varováno,střeleno bylo zezadu.


Jak Talarich správně napsal,chtějí posílit svoji protivzdušnou obranu systémem S-400,i ten křižník tam má být,nechali se slyšet,že ruské bombardéry budou kryty stíhačkami.

Offline cogavec

 • Plný člen
 • ***
 • Příspěvků: 140
Re:Téma Sýria
« Odpověď #71 kdy: 26. Listopad 2015, 21:22:15 »
Ruská odpověď na sestřelení byla velice tvrdá.Oblast byla silně bombardována ze vzduchu,přidaly se raketomety Uragan syrské armády,oblast se ocitla v plamenech,syrská armáda po mohutném ostřelování údajně obsadila ve zmíněné oblasti některé části syrsko-turecké hranice:


httpss://www.youtube.com/watch?v=ZSlwrlHLlnE


httpss://www.youtube.com/watch?v=m3cxVDm-4Nk


Rusové už rozmístili systém S-400 na syrském území.


« Poslední změna: 26. Listopad 2015, 21:29:28 od cogavec »

Offline cogavec

 • Plný člen
 • ***
 • Příspěvků: 140
Re:Téma Sýria
« Odpověď #72 kdy: 30. Listopad 2015, 21:02:28 »
Turecké kamióny s humanitární pomoci:


httpss://www.youtube.com/watch?v=ut0vxUuYmx4


https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/387868-turci-kvuli-kamionum-se-zbranemi-pro-syrii-zatykali-generaly.html


Dá se předpokládat,že Rusové posílali podobnou humanitární pomoc kamióny na Donbas.


Zasáhla do bojů v Sýrii ruská námořní pěchota ? :


https://southfront.org/russian-ground-troops-reported-in-battle-in-syria


V současné době Rusové intenzívně bombardují oblast poblíž syrsko-turecké hranice na západě země,údajně se chystá ofenzíva,jejíž cílem je ovládnout další část syrsko-turecké hranice,a uzavřít zásobovací trasy z Turecka.


Syrské jednotky jsou na postupu u města Salmy,je to oblast,kde byly použity ruské (teď už možná syrské) raketomety s termobarickými hlavicemi TOS-1A:


https://cz.sputniknews.com/svet/20151130/1801416/syrsti-vojaci-strategicka-vysina-lazikija.html
« Poslední změna: 30. Listopad 2015, 21:26:34 od cogavec »

Offline cogavec

 • Plný člen
 • ***
 • Příspěvků: 140
Re:Téma Sýria
« Odpověď #73 kdy: 3. Prosinec 2015, 20:23:37 »
Do Sýrie měla dorazit před několika dny z Ruska dodávka samohybných houfnic 2S19 Msta-S ráže 152 mm,a taky další raketomety TOS-1,které používají termobarickou munici:


https://debka.com/article/25050/Russia-speeds-tons-of-heavy-artillery-and-MRLs-to-Syria-for-expanded-ground-combat


Měly taky započít dodávky S-300 do Íránu.

Offline zoom

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 1 129
 • Pohlaví: Ženské
Re:Téma Sýria
« Odpověď #74 kdy: 4. Prosinec 2015, 06:53:30 »
S 300 už skutečně do Íránu putují. Ono to asi ještě chvilku potrvá, také aby neměly cestou nějakou nehodu, je to zboží křehké.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14