OK, zkusím v kostce nahradit ty stovky stran právnické literatury. Vím, že mě bude spousta lidí tahat za slovíčka, ale třeba se někdo trochu povznese nad detaily bude schopen pochopit smysl :-)
1) OSN nemá právní moc určovat státy
To znamená, že OSN nemůže jednostranně rozhodnout s právní závazností, že třeba Severní Morava se stane romským státem. Jediné, co může v tomto ohledu OSN dělat, že posvětí domluvu právních subjektů - v tomto případě českého státu a romských zástupců. Takže pokud bychom my a romové s tím nesouhlasili, tak OSN může vyhlašovat co chce a nic z toho nemá právní váhu.
Právní základ státu Izrael neleží v rozhodnutí OSN z roku 1947, ale na konferenci v San Remo v roce 1920 (a krapet dřív v Balfourově deklaraci). Závěry konference v San Remo byly schváleny Ligou Národů a později i OSN jako nástupnickou organizací. A je důležité zmínit, že konference v San Remo rozhodla, že stát Izrael bude OBNOVEN a nikoliv ZALOŽEN. Protože bylo známé, že Izrael na tomto území existoval, byl vyhnán a nyní se vrací zpět. Zároveň bylo právně stvrzeno, že Izrael nebude vyhánět arabské obyvatelstvo. Britové byli pověřeni mandátem, aby se postarali, že se tak stane. Jenže britové zradili pravdu a svévolně rozhodli, že velkou část onoho území (cca 3/4) dají do rukou arabům, konkrétně jednomu šéfovi jednoho kmene, aby se arabové z Izraele zde mohli shromáždit a toto mít jako svůj stát VEDLE Izraele. Tento stát se dnes jmenuje Jordánsko. Tedy Jordánsko bylo původně rozhodnuto, že bude patřit Izraeli, ale britové to svévolně dali arabům s tím, že zbytek území bude patřit židům.
V roce 1947 se to OSN stále nezdálo a chtěli, aby i zbytek území byl rozdělen na arabskou a židovskou část. Izraelci opět ustoupili a souhlasili s tím, že se opět ukrojí kus jejich území. Právní problém je, že arabové s tímto nesouhlasili, protože by to znamenalo, že by fakticky uznali vedle ležící stát Izrael, což je z hlediska jejich muslimské víry není možné a dokazuje, že Alláh není všemohoucí. Proto toto rozhodnutí OSN je PRÁVNĚ neplatné a platí původní rozhodnutí z roku 1920. Proto Judsko a Samaří (stejně jako východní Jeruzalém) nejsou okupovaná území, ale regulérně patří Izraeli.
Navíc je nutné si uvědomit, že nikdy neexistoval nikdo jako palestinský národ nebo snad palestinský stát. Území Izraele bylo v historii okupováno kde kým a nikdy zde nebyla žádná pořádná vláda, národ nebo království. Patřilo to chvilku římanům, peršanům, byzantské říši, egyptu, křižákům a osmanské říši. Nikdo z nich tu nechtěl fakticky žít - jenom to zkrátka dobil a víc se o to nestaral.
Izrael tedy nikoho odnikud nevyhazoval a nikomu nic nezabíral.
V roce 1948 Izrael nechtěl už na nic dalšího čekat a vyhlásil stát Izrael, který byl v zápětí napaden araby z okolních zemí. Tito arabové řekli arabům žijícím na území Izraele, aby se na chvíli odklidili stranou, že smetou Izrael do moře (vyhlásili genocidu), a pak se budou moci vrátit zpátky.
K překvapení všech Izrael tuto válku vyhrál. A ty "uprchlíky" vyhnané samotnými araby nechtěl žádný arabský stát přijmout. Ani Egypt a ani Jordánsko. Přitom zároveň bylo z okolních arabských zemí vyhnáno cca 850 tisíc židů. Tolik k otázce "uprchlíků".
Takzvaný palestinský národ vznikl až v šedesátých letech jako nástroj k mezinárodnímu tlaku a vytváření falešné představy, že tu snad je někdo, kdo má nárok na Izrael a jeho území. Například Organizace na Osvobození Palestiny vznikla v roce 1964 a já bych rád věděl, od koho chtěla údajné svoje území osvobozovat, když Izrael byl ještě v době před šestidenní válkou, takže na relativně malém území, o které se dnes nikdo nehádá, že opravdu patří Izraeli. Diskutuje se nad Judskem, Samařím, Golanama a Pásmem Gaza. Ale dle výše napsaného je snad veškerá diskuze zbytečná.
Omlouvám se za všechny historické zkratky, snad to poslouží pravdě :-)
Víc v kostce to neumím :-)