Autor Téma: Konverze - praktické podrobnosti  (Přečteno 59984 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline wocicko

  • Mladší člen
  • **
  • Příspěvků: 93
  • Pohlaví: Ženské
Konverze - praktické podrobnosti
« kdy: 5. Července 2011, 00:41:00 »
 Hned na okraj Vám chci říci, že máte moc pěkné fórum, plné zajímavých informací a skvělých vtipů  ;)
 
Doufám, že mi pomůžete s mojí nesnází….
Mám takový problém: jsem spisovatel a pro mě žel puntíčkář... Právě se jedna moje postava, dospělý muž, chystá ke konverzi v New Yorku kolem roku 1950 a já bych potřeboval osvětlit pár podrobností:
 1. pokud se nemýlím, tak obřízka předchází ponoření do mikve, potřeboval bych vědět, jaká je mezi těmito akty časová prodleva
2. k obřízce samotné: zda se u dospělých používá (už tehdy používalo) nějaké anestetikum a co se vlastně dělá s tím odříznutým… že by se to jen tak vyhodilo?
Děkuji za rady, všechny Vás moc zdravím,
W.
 

Offline wocicko

  • Mladší člen
  • **
  • Příspěvků: 93
  • Pohlaví: Ženské
Re:Konverze - praktické podrobnosti
« Odpověď #1 kdy: 18. Března 2012, 16:14:55 »
Už jsem to všechno pracně pozjištovala  ;D , díky za pomoc  :'(

Offline bibin

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 517
Re:Konverze - praktické podrobnosti
« Odpověď #2 kdy: 18. Března 2012, 19:48:32 »
jít do detailu je pro čtenáře nepodstatné....fikcí živ je spisovatel. Co takhle kdyby postava bydlela v Queensu? Nebo klasicky píšete Brooklyn? Ovšem, tam se nemusí konvertovat...

Offline wocicko

  • Mladší člen
  • **
  • Příspěvků: 93
  • Pohlaví: Ženské
Re:Konverze - praktické podrobnosti
« Odpověď #3 kdy: 18. Března 2012, 21:31:48 »
jít do detailu je pro čtenáře nepodstatné....fikcí živ je spisovatel. Co takhle kdyby postava bydlela v Queensu? Nebo klasicky píšete Brooklyn? Ovšem, tam se nemusí konvertovat...

Dobrá fikce není o tom, že napíšu, co mě zrovna napadne, ale že spojím realistické příběhy do nové pro čnenáře obohacující zkušenosti... A zrovna lidé blízcí Judisumu, kde se klade takový důraz na příběh a jeho ontologický status, by to měli chápat. 
A moje postava bydlí na Manhattanu  >:D

Offline bibin

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 517
Re:Konverze - praktické podrobnosti
« Odpověď #4 kdy: 19. Března 2012, 16:52:29 »
jak víte, co je pro čtenáře obohacující zkušenost :o ? Když už jste naznačil (naznačila).... Měl jsem za to, že se má, když tak, bydlet v Lower East Side, protože Lower Manhattan, 50. léta...ale proč ne. Váš konvertita je barový vyhazovač,  nebo jaké populární profese vykonává (podobnost s politikem v jisté zemi je čistě náhodná)?

Offline wocicko

  • Mladší člen
  • **
  • Příspěvků: 93
  • Pohlaví: Ženské
Re:Konverze - praktické podrobnosti
« Odpověď #5 kdy: 19. Března 2012, 20:38:15 »
Každá zkušenost je obohacující, ty moje "umělé" zkušenosti zvláště - už jsem toho spáchala docela dost, soudím čistě empiricky, z reakcí. Můj konvertita pracuje jako poskok u OSN.

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re:Konverze - praktické podrobnosti
« Odpověď #6 kdy: 19. Března 2012, 20:42:11 »
ha!.. to bude kontroverzní osoba..

(OSN je silně antisionisticky naladěno) to bude zajímavé..

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re:Konverze - praktické podrobnosti
« Odpověď #7 kdy: 19. Března 2012, 20:51:28 »
To bude určitě agent NKVD
יואל טייטלבוים

Offline wocicko

  • Mladší člen
  • **
  • Příspěvků: 93
  • Pohlaví: Ženské
Re:Konverze - praktické podrobnosti
« Odpověď #8 kdy: 20. Března 2012, 00:40:08 »
Tohle bude ten jeden z mála sionisticky naladěných. NKVD  :-\ To nééé... Těžko říci, co je politicky, ale rozhodně není komouš.I když Petahyah má trochu pravdu: na tajného by se typově hodil.  ;) Zato Marcelka je úplný prorok! Kontroverzní? Rozhodně ano. No, třeba o mém Davidovi ještě uslyšíte. 

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re:Konverze - praktické podrobnosti
« Odpověď #9 kdy: 20. Března 2012, 09:44:15 »
Má milá kočičko, přimhuřte vočičko – teď na rovinu: jakou vnitřní katarzí prošel "UNposkok" (pracovně mu říkejme třeba Ivan Johnson - proč hned David?), že se nepřiklonil třeba k svůdnému a tolik konverzně frekventovanému islámu? Bylo by velmi podnětné sledovat duševní pochody konfesně rozervaného jedince, zpitomělého protichůdnými informačními vstupy: podle jedněch jsou oběťmi židé, podle druhých muslimové… Zažije protagonista románu 11. září? Proč se chce stylizovat jako člen národa, jehož mrtvoly byly v r. 1945 zahrnovány buldozery do hromadných hrobů? V jakém stadiu konfesního vývoje ho zastihla zpráva o hnusné vraždě učitele a 3 malých dětí v židovském gymnaziu v Toulouse? Nenapadlo ho třeba, že to může být pomsta bývalého neprospívajícího studenta ?  A nechce konvertovat jen kvůli krásným očím (a dolarům) Chany Siebenscheinové? (Toto téma podrobněji rozpracovat – román musí obsahovat nějakou tu erotiku a když se její popis nevymkne z rukou, vydá to i na ságu, možná trilogii.) Typ fízla (programový fízl z přesvědčení nebo jen pro prachy?): no budiž do začátku, každý jsme prodělali stav neucelenosti psychiky, ale uvažovala jste o eventualitě, že se protagonista bude charakterově vyvíjet, takže přes mezistádium Johnyho Ramba či Zorro-mstitele uzraje do podoby třeba altruistického jaderného fyzika, či zakladatele ortodoxní manhattanské ješivy a ne izraelského snipera? Nebude mu vadit odvěký rozpor halachické ortodoxie s existencí Státu Izrael? Jak vážně bude své rozhodnutí ohledně religiozity pojímat? Spokojí se s reformní denominací, nebo k judaismu přistoupí zgruntu seriózně a ultraortodoxně? (Popište jeho duševní utrpení jako osoby abstinující od fastfoodu MacDonald, svíčkové a krevetového salátu.) Tip: zvolte si nějaký časový úsek dějin a příběh nějaké historické postavy a přepracujte ho do soudobých poměrů. (Akiba nebo Hillel v Central Parku, apod.) Prosím o jedno: nezesměšněte protagonistu tím, že ho v záchvatu šlechetnosti vrhnete do kýčovité situace, kdy vytrhne předsedovi Rady bezpečnosti mikrofon a afektovaným projevem odsoudí pochybnosti EU o rituálních porážkách …

Anebo to vše bude jen kolportáž, karikující soudobé světové židovství, na objednávku Dělnické sociální strany? Pište, pište, pište a vypište se z toho. 8)



Offline bibin

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 517
Re:Konverze - praktické podrobnosti
« Odpověď #10 kdy: 20. Března 2012, 15:23:47 »
myslím, že jde o padesátá léta. Těžko říci, zda Iván Johnson je třicátník- padesátník. Možná v něm hnutí mysli vyvolalo cestování v příměstských autobusech (nebo linkách Greyhound-u), kde popatřoval v rear side of the car nápisy Colored Patrons s šipkou (pro barevné), které v něm vyvolaly "pnutí připojit se". Globin ke ztmavnutí kůže nesehnal (a nemohl tak sedávat po boku  školačky Angely Davis-ové), tak alespoň na svém marylandském řidičáku přidal nad a čárku, a z "ajvna" se stal Iván, ovanulý prvními kroky mužů v kubánské Sierra Madre. Seznámení se Sárou, která sbírala nové produkty U.N. Post Office Station následovalo, když Ivánovi vypadl z peněženky aršík https://en.wikipedia.org/wiki/File:Stamp_Israel_1948-3mil_yellow.jpg a připlachtil na naleštěnou botu egyptského delegáta Šajtána an-Núrího, zvaného Ďábelské světlo....hmm, ale to je RoDoKaps...kdo bude pokračovat?

Offline bibin

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 517
Re:Konverze - praktické podrobnosti
« Odpověď #11 kdy: 20. Března 2012, 15:49:13 »
Sára (Chana) samozřejmě ví o návštěvách dohazovače u svého otce, ale právě prostředí (mladé OSN se Starým Trygve Lie) ji dokáže okouzlit, stejně tak, jako duše mladého filatelisty, experimentujícího, jak se na chodbách proslýchalo, s mikrotečkami...Když Chana viděla ve skromném příbytku Ivánově, kam byla pozvána k poslechu twistu, linoucího se z šelakových gramodesek, starobylou chanuku, ovšem bez ramen, kterou  mladý Iván zakoupil ji pro radost (u vetešníka na  32 ulici) její srdce zalil nepopsatelný pocit naděje.... (Dívku jsem přejmenoval- pozn. bibin).

Offline bibin

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 517
Re:Konverze - praktické podrobnosti
« Odpověď #12 kdy: 20. Března 2012, 16:20:59 »
Sára věděla, že zvláště její mladší sestra Hadassa ponouká otce, aby ji provdal. Jenom náhoda pomohla tomu, že se nedostala už dříve do rodiny ctihodného newyorského mobstera Katzenberga. Abe také pracoval pro Dutch Schulze. Když byl doma servírován gogl-mogl, mladý Katzenberg si chtěl posloužit vlastním sladidlem z pravé kapsy svého saka (kde obvykle nosívával trofejní ´22). Do šálku však vhodil, snad omylem (i když červené okrystalované chřípí svědčilo o něčem jiném) s automatismem ruce vlastním- sáček  hořkého kokainu.  To rozhodlo...

Offline wocicko

  • Mladší člen
  • **
  • Příspěvků: 93
  • Pohlaví: Ženské
Re:Konverze - praktické podrobnosti
« Odpověď #13 kdy: 20. Března 2012, 20:17:32 »
Hihihi, no vidíte, národe knihy  ;D jak vám to jde!

Pěknej rodokaps, já mám poněkud odlišný děj. Můj chlapík je Němec, považovaný za Žida, který utekl za války do Švýcarska, za svého minulého života před válkou byl právník, ve Švýcarsku dělal, co mohl. Jeho neutěšené situace využil americko-židovský právník a politik, který si ho vzal do ameriky, nabídl mu práci a potom mu povinně nabalil i svou nesnesitelnou dceru - vdovu, která trvala na "konverzi" teda spíš té jedné fyzické části. No a on si ji vzal. Ale i tak proběhne jistý duševní vývoj konvertity, protože jako inteligentní člověk se bude vyrovnávat s tím co udělal a proč to vlastně udělal. David se jmenuje pro to, že je to obvyklé jméno a přitom není  :) Táhne mu na padesát a nemá rád komunisty a muslimy a je vychován jako katolík, ale není nijak zavilý křesťan. A co ještě... jo ten fízl, myslím, že s těma fízlovskejma schopnostma už se narodil. Na místo záhrobních ctihodných rabínů mám moudrého židovského vetešníka (podobnost s 1984 není čistě náhodná).  Tato kniha v ždáném případě nekritizuje židovstvo ani jiné náody, teda kromě Američanů. Podotýkám, že David je jen okrajová, ač důležitá, postava. 
A ještě Gvodrazko, když vypisujete ty židovské tragédie, vnímám to spíš jako hlas pro gijur, než proti, člověk podpoří správnou věc, aspoň bude o Žida více, broučku!
 

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re:Konverze - praktické podrobnosti
« Odpověď #14 kdy: 20. Března 2012, 21:17:20 »
děcka pecka.. .. že já vám zaregistruju společný nick do písmáku "bibi-gugi".. myslím, že když tam tohle uveřejníte na pokračování, místní humorističtí pisálci Květoň Zahájský a MuDr. Konstacky alias Vaud budou muset před vámi smeknout..  8)

Offline bibin

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 517
Re:Konverze - praktické podrobnosti
« Odpověď #15 kdy: 20. Března 2012, 21:22:14 »
"konverze" spíše té jedné fyzické části, aneb Židem od pasu dolů  :D >:( :( :'(  das ist sehr interessant. Třeba ta jeho němčina není němčina, ale jidiš, jenomže dcera toho právníka je už hluchá, tak to nepozná. Samozřejmě, židovský (americkožidovský) právník si ve Švajcu hire-uje bývalého německého právníka, protože ho, místo šlepru a osla- ten zchudlý právník, považovaný za Žida -(proč pak konvertuje?) tahal každý den několikrát na kopec, kde se tento zbohatlý lyžník americký zotavoval (za  světové války, přirozeně) z hrůz mírového Manhattanu. A chudému německému juristovi (kterému táhne na padesátku) nezbývá, než si vzít stárnoucí Hanele, navíc zřejmě nerudnou, a někdy kolem té šedesátky začít pracovat pro tajnou službu,  s krytím poskoka OSN..... Často ovšem chodí k vetešníkovi, kde má v "prádle" nejen Hanele, ale i moudrost Talmudu, kterou vetešník skrývá před svou Kehila Janina of Brooklyn, takže jen zřídka bývá vyzván ke čtení tóry....Myslím, že sujet (syžet) příběhu je velmi "neotřelý" (na rozdíl od rukávů obleků vetešníkových, které se již blýskají), a že dílko může aspirovat na "Khaleed Mashal  Book Bomb Prize 2013", pokud se autorovi (autorce) podaří včas získat podporu Palestine Bank a Palestine Islamic Bank of Gaza jakožto lavážních organizací Hamas&Fattah Murder Inc., Gaza.

Offline bibin

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 517
Re:Konverze - praktické podrobnosti
« Odpověď #16 kdy: 20. Března 2012, 21:46:54 »
Písmák ne, je to z prostředí právníků, tak snad na Causa Privata? Ovšem, až co gv. Nebo do role obsadíme sympatickou ženu (něco jako Vy, paní Marcelo), a děj se hezky přesune do klasických kolejí, kdy po konverzi je přijata především vnější forma, jídlo, a z vášnivého jedlíka Bratwurstů jest učiněn vegetarián, jen výjmečně požívající  bílé maso (míněna kuřata, ne arabské holky- tedy pardon, jiné holky). Soulad v jídle je ovšem vykoupen divokými snovými sekvencemi (zde vidím prostor pro gv. fantazii), jako u každého Žida.  Nechci se přirozeně držet wocickovo verze, protože náš hrdina, horeuvedený Iván, je málem sveden Sářinou sestrou Hadassou, která se stane předlohou pro vzrušivě-lechtivé fotografické mikrotečky Ivánovy, putující mezi New Yorkským Tompkins Parkem, Casablankou, Nuakšotem, Ulán-bátorem, Papeetee a Uelenem. Chcete být Hadassou, Marcelo? Budete jí (v našem románu)- nebo románku? A přirozeně tam místo mazaného vetešníka, také občas namazaného, bude sympatický, protože rachitický mladší rabín s vousy a brýlemi, rytmicky se naklánějící ve směru a dle zvuku metronomu...Dávejte (teď mluvím i za gv.) nám inspiraci...buďte jí... :)

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re:Konverze - praktické podrobnosti
« Odpověď #17 kdy: 20. Března 2012, 21:57:05 »
A hele.... Hadassa není špatné jméno..

Rachitického rabína nechcu.. může být menší postavy, brýle nevadí.. ale nejdůležitější jsou ty střapce, co čouhají pod košilí..

Offline wocicko

  • Mladší člen
  • **
  • Příspěvků: 93
  • Pohlaví: Ženské
Re:Konverze - praktické podrobnosti
« Odpověď #18 kdy: 20. Března 2012, 22:03:06 »
Book Boom Prize očekávám... jen se obávám, že až to bude celé, dostanu ji spíš od Mossadu, než Palestinců.
Myslím, že vaše verze je moc pěkná, určitě by si Sára a Hadassa zasloužily svůj papírový prostor. Ještě pro upřesnění, můj David je "považován za Žida" jen dle Norimberských zákonů, které se samozřejmě neschodují s Halachou...Proto ta konverze. A další trefa: můj vetešník je samozřejmě často namazaný - dobrý odhad, nebo jen statistická jistota  ;)   

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re:Konverze - praktické podrobnosti
« Odpověď #19 kdy: 21. Března 2012, 09:38:57 »
Ve IV. dílu KICUR ŠULCHAN ARUCH v minuciézním překladu Miriam Havelkové se dočítáme, že nežidovský muž mající poměr s židovkou a poté konvertující, nemůže tuto ženu pojmout pod chupe. Nezbývá než doufat, že emeritní rechtsanwalt nepraktikoval se snesitelnou dcerou (nesnesitelnou vdovou) židovsko-amerického přítele předmanželský  sex (ale asi ne, protože ta musí striktně trvat na tom, že órl je pro ni asur). Každopádně u mne David zabodoval faktem, že má v sobě 50 % židovské krve po tatínkovi. Tím se kvalita jeho mentality posouvá více ke kýženému cíli – není tak úplně „polem nezoraným“… .Líbí se mi Bibinův postřeh s konexí našeho Ivána Johnsona (Davida) na Dutch Schulze, avšak vzhledem k malé trvanlivosti této postavy se náš konvertita zaměřil spíše na Meiera Lanskyho, který ho naučil pár fíglům, jak vůbec přežít. A občas si zařádit v Havaně. Americká židovka Chana/Sára by jistě jidiš nepřeslechla, když na této mamelošn vyrostla – to se může stát jen v kontinentální Praze, kde nepoznají wienerdialekt od bavorského jódlování. (KampaDeutsch: Bafn zí kufrn und komen zí dolů. Turkiše kafe mit lógr dole. In tramvaj achtung šlohn bágl.)
Iván (David) se jeví být z hlediska etického patrně pozitivní, i když možná epizodní postavou. Poukaz na šoa je velmi důležitý, neboť tím narážím na skutečnost, že (čert ví proč) se před WW II a v jejím průběhu nikdo do konverzí moc nehnal. Až teď. Že David ve Schweizu „dělal, co mohl“ mne jaksi děsí – jestli po formuli Harei at mekudešet li be'tabaat zo …“ nenavlékl své choti na prst solitér (bezděčně vyrobený ze švýcarského zlata s vyšším obsahem rtuti, znamením, že zlata bylo dříve užito pro dentální účely v ústech souvěrců).
Dějové východisko, korespondující Davidově investigativní, položidovské a juristické mentalitě, bych spatřoval v náhodném setkání se Simonem Wiesenthalem, který dá Davidově existenci ospravedlnění a smysl: masivní angažmá v odlovu členů organizace ODESSA, šílené honičky po argentinských pampách (oblíbené Bibinovo hispanofonní prostředí) za ustašovcem Dinko Šakičem, sabotování Peronova nukleárního programu v r. 1952 asistovaného hitlerovskými fyziky, pak rychlý přesun do Chorvatska a pátrání po dalších monstrech z Jasenovace … Po návratu z kontinentu na Lower Manhattan, vybaven dokumentačním materiálem, odhalí, že vetešník byl spolupracovníkem Chajma Runkowského, Der Alteste der Juden v Lodžském ghettu….. a proto se z něj stal harmonický alkoholik, utápějící výčitky svědomí v bourbonu.... Vyústění v závěru: ambivalence práva na existenci - kdo má pravdu? Ti, kteří přežili, nebo ti, kteří byli přežiti?
O jeden luxus bych si však dovolil požádat: kdyby někdo (ať už devadesátiletý David, nebo jeho děti, či jiná postava z Vašeho románu/novely) přišel do nějaké UN nebo EU instituce a na její půdě dal veřejně facku paní Ashtonové…  ;)
« Poslední změna: 21. Března 2012, 09:47:54 od gvodrazka »

Offline bibin

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 517
Re:Konverze - praktické podrobnosti
« Odpověď #20 kdy: 21. Března 2012, 09:51:57 »
Vetešník měl přirozeně palírenskou licenci na výčep v Kis Munkáczi, a do Ameriky ho hnala touha vymyslet stejný nápoj, jako jistý lékárník v Atlantě (C. Cola). Místo Coke ovšem vetešník vařil Golem drink. Jeho výhodou (Golem drinku) bylo to, že zmenšoval to, co mělo být zmenšeno (zábrany, třeba) a zvětšoval to, co chtělo být zvětšeno...

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re:Konverze - praktické podrobnosti
« Odpověď #21 kdy: 21. Března 2012, 10:00:30 »
Ale ne - to jsou téměř falické příběhy mišpacha Liebermann nebo family Kennedy z dob prohibice... Zůstaňme u premisy, že vetešník vyvolává u lidí pouhou piloerekci ....  :P

Offline bibin

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 517
Re:Konverze - praktické podrobnosti
« Odpověď #22 kdy: 21. Března 2012, 10:20:28 »
Facka Ashtonové, té "naší evropské" Calamity Jane....Izzát ar-Rishq, fámulus hamasovského Mešála (Khalid Meshal) paní A. poděkoval, že "přesně vystihla o co v Gaze a v Toulouse" jde. A. na setkání s Palestinskou mládeží , či jak si říkají, do vražd zamíchala i neštěstí (belgický autobus), protože all is awful. Uvidíme, koho vytáhnou z toho baráku v Toulouse...ale zpět k hrdinům škvárů příštích.

Offline bibin

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 517
Re:Konverze - praktické podrobnosti
« Odpověď #23 kdy: 21. Března 2012, 10:39:52 »
tedy škvárů: kdyby to bylo o sto let dříve a kdyby to měla Rózi v pokojíčku, vyrostla by na tom  další generace. Omezil bych příběh rokem 1956, aby  se ta prvné polovina dala prokreslit, včetně toho, že by tam bylo něco z tísně výborů pro vyšetřování neamerické činnosti, příspěvky o Rosenbergových "z třetí ruky" via East Village News, které by nahradily šoa (věčný strach). Ale nepřeháněl bych to, pokud to má být z knihovničky naší služky. Sára půjde cestou k věčné uštěpačnosti, zatímco Hadassa má literární sklony, a nechce následovat sestru, která začíná připomínat ideální těleso, kouli. Otázka je, co s právní praxí starého pána, kterého asi neuspokojuje, že choť Sáry je "poskokem u OSN". Fire Dept. by už měl lepší zvuk, leč o Irech to není, takže jsme zase u vetešníka a mobstrů, kroužících kolem už jenom kvůli kroužení (nic mne nenapadá), nikoli kvůli Sáře.

Offline bibin

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 517
Re:Konverze - praktické podrobnosti
« Odpověď #24 kdy: 21. Března 2012, 10:42:19 »
Shekel zmínil (myslím) autorsky fiktivního novináře Egona Ervína Mische. Mně se to zdá jako téměř ideální pseudonym. ;)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15