Autor Téma: Goldstone  (Přečteno 13276 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Goldstone
« kdy: 11. Května 2010, 08:23:39 »
V zásadě souhlasím s článkem rabi Mayera :)
Dovolím si jen trochu polemizovat a předesílám, že tuto polemiku sám pociťuji jako problematickou. Nicméně cítím potřebu nadhodit aspoň nějaké polehčující okolnosti na obhajobu pana Goldstona. :D

Často jsem přemýšlel, proč soudce Richard Goldstone vypracoval tak radikálně pro hamas vyznívající zprávu.

Připadá mi, jakoby se něčeho lekl a v poslední chvíli změnil svůj názor o 180 stupňů. Jakoby tušil, že od něj jako od žida bude očekáváno proizraelské dobrozdání a expertiza, lekl se najednou té obrovské odpovědnosti zpravodaje. Představme si na chvíli alternativu, že soudce Goldstone vypracuje expertizní zprávu jednoznačně vyznívající ve prospěch Izraele. Už slyším celosvětové echo: no jo – to se přece dalo čekat, že žid neshodí Izrael – jsme znechuceni – zpráva není objektivní, protože židé táhnou za jeden provaz, atd…..
Goldstone stál před dilematem:
když napíšu proizraelskou zprávu – jako žid, favorizující Izrael vyvolám další protižidovské nálady a vyprovokuji ještě silněji už beztak silný antisemitismus, resp. antisionismus.
Když napíšu protiizraelskou zprávu – bude odsuzována mými souvěrci, ale vyvolá v zásadě menší vzruch, než kdyby byla proizraelská. Ostatně (řekl si patrně Goldstone) židé pochopí, pod jakým tlakem zprávu píšu. My židé víme, jaká situace opravdu je, a co je rozhodující pro věc, je to, že to víme my. Svět chce momentálně slyšet něco jiného, ale my nikdy nezapomeneme na Sderot. Zločin zůstane zločinem a je jen otázkou času, kdy naše pravda bude mít nakonec navrch. Na tom se nic nezmění, ani když si teď sednu a napíšu slohové cvičení na téma: ubohá a utýraná Gaza... ;D

Na omluvu jeho činnosti jako „nezávislého soudce“ podle právního systému JAR lze říci jen to, že odsuzoval k smrti pachatele pěkných prasáren, na které byl v celém systému common law bez výjimky hrdelní trest. Ve Francii (Liberté, egalité, fraternité ;)) by dotyční pachatelé šli pod guillotinu. Být soudcem ve státu Texas (kde se nedá říci, že existuje apartheid), zcela v souladu s texaským demokratickým právním systémem by odsuzoval vrahy k popravě v plynových komorách, či smrtícími injekcemi, a to za souhlasného přikyvování rodin obětí.

Nemůžeme z něho tak úplně dělat Mengeleho.


« Poslední změna: 11. Května 2010, 08:27:40 od gvodrazka »

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Goldstone
« Odpověď #1 kdy: 11. Května 2010, 09:52:56 »
... Goldstone stál před dilematem:
když napíšu proizraelskou zprávu – jako žid, favorizující Izrael vyvolám další protižidovské nálady a vyprovokuji ještě silněji už beztak silný antisemitismus, resp. antisionismus.
Když napíšu protiizraelskou zprávu – bude odsuzována mými souvěrci, ale vyvolá v zásadě menší vzruch, než kdyby byla proizraelská. Ostatně (řekl si patrně Goldstone) židé pochopí, pod jakým tlakem zprávu píšu. My židé víme, jaká situace opravdu je, a co je rozhodující pro věc, je to, že to víme my. Svět chce momentálně slyšet něco jiného, ale my nikdy nezapomeneme na Sderot. Zločin zůstane zločinem a je jen otázkou času, kdy naše pravda bude mít nakonec navrch. Na tom se nic nezmění, ani když si teď sednu a napíšu slohové cvičení na téma: ubohá a utýraná Gaza... ;D
...
Ono to dilema by se dalo i otočit:
Když napíši proizraelskou zprávu snad se mi její vyvážeností, do očí bijící objektivitou a argumentací podaří přesvědčit i ty, kteří doposud stáli názorově mimo nebo spíše na straně Arabů. Ti, kdo jsou antisemité a antisionisté, by ji zatratili bez ohledu, kdo ji napíše.
Když napíši protiizraelskou zprávu, budu ze sebe dělat vola a úplně zbytečně, protože ti, kdo o konfliktu vědí své mi budou oprávněně nadávat, ti, kteří dosud neměli názor si řeknou, že na tom "utrpení" Arabů asi něco je, když to píše ve zprávě i žid a ti antisemité a antisionisté mé židovství v souvislosti s negativní zprávou rovněž mohou dobře použít.
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: Goldstone
« Odpověď #2 kdy: 11. Května 2010, 12:07:32 »
Zdravím pana kolegu Samuela. :)

Proizraelská zpráva, sebelépe vyvážená i objektivní a s brilantně vybroušenou argumentací, je ve světě zastřešeném Organizací spojených gojim, kde se zhusta odhlasovávají protiizraelské rezoluce, předem odsouzena k nepochopení. Toho si byl Goldstone, obklopen světem blbství, dle mého názoru, dobře vědom.

…. a když už „i žid“ píše o „utrpení Arabů“ –  takových výlevů je plno v izraelské levici, láskyplně se objímající s Palestinci, kterou nebere nikdo vážně - to už může Goldstone rovnou psát pro Haarec, který „ze sebe dělá vola“ pravidelně a který nikoho nepřesvědčí, zejména o své loyalitě vůči státu ( viz Anat & Uri story) … Kromě toho jsem přesvědčen, že ani takovouhle zprávou si Goldstone lásku Arabů nezískal, ani se jim při jejich pitomosti nijak nezavděčil.   ;)
 
Moje psychologie předpokládá, že Goldstone je zažraný pragmatik, neočekávající, že by plamennou obhajobou Izraele přesvědčil indiferentní či arabofilní nežidy. Vaše v zásadě dobře promyšlená kombinace však s takovým zvratem počítá.  :D





Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Goldstone
« Odpověď #3 kdy: 11. Května 2010, 12:25:52 »
... Moje psychologie předpokládá, že Goldstone je zažraný pragmatik, neočekávající, že by plamennou obhajobou Izraele přesvědčil indiferentní či arabofilní nežidy. Vaše v zásadě dobře promyšlená kombinace však s takovým zvratem počítá.  :D

Milý kolego gvodrazko, dlouho jsme se jiz nesetkali v sekci vtipů, že ?
Ne, já skutečně nejsem takový optimista nebo bláhovec, za kterého mě máte  :). Já si ani náhodou nemyslím, že by podobné zprávy mohly mít nějaký zásadní vliv na vývoj věci. Jen jsem chtěl ukázat, že se dá k té polemice přistupovat i z jiné strany. Po pravdě řečeno ani jedna varianta není podle mě správná. Ten člověk podle mého je grafoman, který navíc chce, aby o něm bylo slyšet a aby byl vidět. Bez pozornosti okolí by byl vyřízený. Tedy zvolil formu zprávy, která vyhovuje většinovému vkusu a když pobouří i případné Fans of Israel, zase to bude jen jiná forma publicity. A o tu, odhlédnu li od jistého finančního prospěchu za tu "práci", panu Goldstonovi asi jde především.
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: Goldstone
« Odpověď #4 kdy: 11. Května 2010, 12:57:38 »
Líbí se mi, co říkáte. :)
Asi máte recht. Já, který jsem všech grafomanů futrál, to dokážu pochopit.
 ;D

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Goldstone
« Odpověď #5 kdy: 12. Května 2010, 02:12:51 »
prima dialog..   ;D

...pro člověka, který se lehce ztrácí i v přehledném "lesoparku" české politiky a pro kterého je izraelská politická scéna hlubokou a nepřehlednou džunglí jsou vaše vzájemné výměny úžasnou inspirací a velmi srozumitelnou výukou ..   :D :D

jen tak dál.. neztrácejte dech, pánové.. diskutujte..  diskutujte.. ;D ;D

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: Goldstone
« Odpověď #6 kdy: 12. Května 2010, 10:01:28 »
 :P
Politika v ČR jako taková neexistuje. Tam, kde chybí politická odvaha a kultura, nelze vůbec o nějaké politice mluvit. Proto mne tohle zdejší pimprlové divadélko tak nějak míjí.
 
Protože všechno se vším souvisí, lze dedukovat, že pokud nikdo nenalezne odvahu k nalezení způsobu, jak odstranit z veřejné osobní dopravy chlévský zápach, pak se i establishment (na všech stupních správy) bude nadále nalézat v poměrech přetékajícího septiku. Je správně rozlišovat okamžiky, kdy uplatňovat Listinu lidských práv a kdy bouchnout pěstí do stolu. 8)

Izraelská politická scéna není tak nepřehledná, jak by se mohla zdát.
Já mám svůj styl sledování šumů ;D. Monitoruji pouze partaj, která mne zajímá, se kterou se identifikuji. Ze souvztažností, které se na ni v průběhu jejího veřejného působení nabalují, lze vysledovat i okolní politické dění a orientovat se v něm.
Připouštím, že to není přístup politického komentátora, profesionálně sledujícího politiku v její komplexitě, ale má to tu výhodu, že mi v tom  nevzniká hokej.  ;D


« Poslední změna: 12. Května 2010, 10:17:32 od gvodrazka »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15