Autor Téma: Deset ran egyptských - žáby  (Přečteno 16539 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Deset ran egyptských - žáby
« kdy: 2. Listopadu 2009, 11:11:42 »
Jak to vlastně bylo se žábama v Egyptě?

Áron vztáhl ruku nad egyptské vody a žáby vylézaly, až pokryly egyptskou zemi.

Vylezla nejdřív jedna žába a ta přivolala ostatní žáby jak tvrdí rabi Eleazar ben Azarja, nebo vylezla jen jedna žába, která se začala pářit, a potomci se rozmnožili tak, že pokryli celou zemi jak tvrdí rabi Eleazar nebo to byla jedna obrovská žába která pokryla celý Egypt jak tvrdí rabi Akiva (s čímž rabi Eleazar ben Azarja nesouhlasí)? Mají pravdu všichni?  ;D  ???  >:D
« Poslední změna: 2. Listopadu 2009, 11:38:26 od petahyah »
יואל טייטלבוים

martindeporres

  • Host
Re: Deset ran egyptských - žáby
« Odpověď #1 kdy: 2. Listopadu 2009, 15:57:00 »
Odpovím otázkou. Nemohlo to být tak, že Nejvyšší ve své moudrosti už věděl, jak se faraon zachová? Takže žáby nechal namnožit dopředu, aby jen ve vhodný čas vylezly na povel?

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Deset ran egyptských - žáby
« Odpověď #2 kdy: 2. Listopadu 2009, 16:33:31 »
Zase jste otevřel někde nějakou stránku a šup s tím na fórum. Soustavnost, kolego soustavnost to chce.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Deset ran egyptských - žáby
« Odpověď #3 kdy: 2. Listopadu 2009, 17:00:35 »
Ale zase se musím Petahya zastat  >:D Sice je mi jasné, že konečným cílem jeho otázek není touha po poznání, ale naopak touha dokázat, že některý z těch rabínů, popřípadě všichni neměli pravdu, ale... ty otázky jsou zvídavé. Jak to tedy bylo s těmi žábami?  ;)

achab

  • Host
Re: Deset ran egyptských - žáby
« Odpověď #4 kdy: 2. Listopadu 2009, 19:29:57 »
Scoolie, vy si tuto otázku kladete teprve poté, co ji vynesl petahya ?

Elazar

  • Host
Re: Deset ran egyptských - žáby
« Odpověď #5 kdy: 2. Listopadu 2009, 19:36:01 »
Ale zase se musím Petahya zastat  >:D Sice je mi jasné, že konečným cílem jeho otázek není touha po poznání, ale naopak touha dokázat, že některý z těch rabínů, popřípadě všichni neměli pravdu, ale... ty otázky jsou zvídavé. Jak to tedy bylo s těmi žábami?  ;)

Pravdu má samozřejmě Eleazar ;D

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Deset ran egyptských - žáby
« Odpověď #6 kdy: 2. Listopadu 2009, 19:55:47 »
Odpovím otázkou. Nemohlo to být tak, že Nejvyšší ve své moudrosti už věděl, jak se faraon zachová? Takže žáby nechal namnožit dopředu, aby jen ve vhodný čas vylezly na povel?

Mě by spíš zajímalo, jestli se jedná pouze o nezávazné domněnky, nebo zda se jedná o nějaké tradování od dob Mojžíše.
יואל טייטלבוים

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Deset ran egyptských - žáby
« Odpověď #7 kdy: 2. Listopadu 2009, 20:53:04 »
Scoolie, vy si tuto otázku kladete teprve poté, co ji vynesl petahya ?

Ano. Nikdy jsem neměl potřebu o tom přemýšlet. V Písmu je jasně dáno, že se to stalo. Takže jsem to vždy bral, že se to stalo. Jak se to technicky proběhlo mě nikdy netrápilo. Když je Bůh všemohoucí, proč mám zkoumat technické provedení každého zázraku, který dá dopustit?

(Popravdě, netrápí mě to ani teď. Jen jsem byl zvědavý, k jaké odpovědi a s jakou argumentací se kdo přikloní..)

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: Deset ran egyptských - žáby
« Odpověď #8 kdy: 3. Listopadu 2009, 08:16:28 »
… žáby vylézaly, až pokryly…

Domnívám se že není co řešit:
Odpověď je dána už ve zmíněném textu: prostě lezly a lezly a lezly jedna za druhou, nebo třeba padesátádevátá za padesátouosmou a toto činily tak dlouho, až všechno pokryly.
Stěží mohu z textu dedukovat, že když žáby vylézaly, že vylezl jeden dominantní samec, který se okamžitě reprodukoval, atd.
Jsem jednoduchý člověk. ;D


martindeporres

  • Host
Re: Deset ran egyptských - žáby
« Odpověď #9 kdy: 3. Listopadu 2009, 08:19:16 »
Víte scooolie, ono právě ta technická stránka zázraku je taky důležitá. Často je to naprosto přirozená věc, shoda dění, které se odehrají v pravý čas na správném místě, aniž by umenšovaly nějak velikost Toho,kdo to zařídil. Konkrétně ten Egypt: Voda v tocích se změnila v krev. Asi těžko bychom tehdy v Nilu dohledali pravou krev s krvinkami, destičkami, ale stačilo přemnožení některých druhů řas, sinic a dalších vodních mikropotvor  červené barvy aby efektu bylo dostaženo. Voda nebyla k pití a žábám to asi taky neprospívalo v téhle vodě pobývat. Žáby jsou povětšinou hmyzožravci. Přilétly kobylky, mouchy, takže potravy měly dost na to, aby se přemnožily. Takže vylezly z vody a šly za potravou.

P.S. dovede si představit, jakou radost by z těch žab měli Francouzi? ;) Ti by nemluvili o egyptské ráně ale o velké žranici. ;D
P.P.S. to moje vysvětlení berte spíš jako možný scénář, jak to mohlo být.
« Poslední změna: 3. Listopadu 2009, 10:12:11 od martindeporres »

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Deset ran egyptských - žáby
« Odpověď #10 kdy: 3. Listopadu 2009, 14:04:37 »
… žáby vylézaly, až pokryly…

Domnívám se že není co řešit:
Odpověď je dána už ve zmíněném textu: prostě lezly a lezly a lezly jedna za druhou, nebo třeba padesátádevátá za padesátouosmou a toto činily tak dlouho, až všechno pokryly.
Stěží mohu z textu dedukovat, že když žáby vylézaly, že vylezl jeden dominantní samec, který se okamžitě reprodukoval, atd.
Jsem jednoduchý člověk. ;D


Rabi Akiva měl bujnější fantazii než vy  ;D
יואל טייטלבוים

Offline Tomsik

  • Starší člen
  • ****
  • Příspěvků: 407
  • Pohlaví: Mužské
    • KVH Sayeret Nahal Praha
Re: Deset ran egyptských - žáby
« Odpověď #11 kdy: 3. Listopadu 2009, 15:40:12 »
A jake barvy byly?  :) Doufam, ze zelene  ;)

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Deset ran egyptských - žáby
« Odpověď #12 kdy: 3. Listopadu 2009, 16:42:03 »
A jake barvy byly?  :) Doufam, ze zelene  ;)

Rabi Akiva by nejspíš tvrdil, že ta první obrovská žába, s tím velkým sexuálním apetitem byla zelená jako kloubouk Raful  ;D  >:D  ;D ale kdo ví, třeba by jiní tvrdili, že měla camuflage jiné armády  ;D
יואל טייטלבוים

martindeporres

  • Host
Re: Deset ran egyptských - žáby
« Odpověď #13 kdy: 4. Listopadu 2009, 09:59:10 »
Zůstává k zodpovězení kacířská otázka. Nakolik se tedy dá věřit některým duchovním v jejich výkladech a co z nich vlastně vybrat? Aby to nebylo jen na rabínech, podobný problém jsem řešil v minulosti dlouhou dobu s kněžími katolickými. A nejednalo se o žáby, ale o zásadní věroučné věci. Nedohodli se ani mezi sebou na otázce pekla, očistce....

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15