Autor Téma: TENIS: CIPORA OBZILEROVÁ OZNÁMILA KONEC KARIÉRY (k)  (Přečteno 3063 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 857
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
TENIS: CIPORA OBZILEROVÁ OZNÁMILA KONEC KARIÉRY (k)
« kdy: 14. Srpna 2009, 08:08:49 »
Její jméno se stalo nedílnou součástí tenisového zpravodajství sportovní sekce tohoto serveru.  Třebaže v poslední době méně a méně. Po dubnovém (2009) účinkování v Poháru federace jsme  ji zaznamenali v květnu na turnajích v Estorilu a Varšavě – a pak přišlo zlomové rozhodnutí.  

Ve čtvrtek 13. srpna 2009 Cipora (Cipi) Obzilerová oznámila, že se rozhodla ukončit profesionální kariéru.  Na jaře 2009, podle občanského datování 19. 4.,  oslavila  šestatřicáté narozeniny.

Není to poprvé, kdy odchází z aktivního tenisu, jak připomíná internetové vydání listu Jerusalem Post. Ukončení  kariéry oznámila už v roce 2000, kdy přestala hrát na turnajích, věnovala se mladým talentům, nicméně i nadála byla členkou fedcupové reprezentace. Říká se, že k návratu ji slovem podpory dopomohla americká legenda Billie Jean Kingová.  Dobře udělala, protože po řadě hubených let se dostavil úspěch. V roce 2007  se v žebříčku ženské asociace WTA probojovala  do první stovky nejlepších hráček světa. Vrchol přišel  9. 7. 2007, kdy  dosáhla na své nejlepší umístění v kariéře –  na 75. příčku.

V červenci 2007 byla u toho, když v rakouském Linci poprvé v historii postoupila izraelská fedcupová reprezentace do elitní Světové skupiny osmi nejlepších týmů této planety! Sama  k tomuto fenomenálnímu úspěchu přispěla vítězstvím ve dvouhře nad  Rakušankou Bammerovou 2:0 na sety a spolu s Šahar Peerovou přidala ještě vítězství v deblu na dvojicí Klaffnerová-Paszeková 6:3, 6:1.

ÚSPĚCHY NA OKRUHU ITF
Cipi nebylo dopřáno vyhrát žádný turnaj nejvyšší kategorie, ať už se jedná o prestižní grandslamová klání nebo soutěže spadající do WTA Tour.  Byla však úspěšná na  turnajích nižší kategorie,  jež spadají do ITF (Mezinárodní tenisová federace) okruhu, a to čtrnáctkrát  v singlu i deblu.  

Vůbec poprvé vyhrála turnaj okruhu ITF ve dvouhře doma – na kurtech v Jaffě v březnu 1997 porazila Maďarku Kovesovou 7:5, 6:4. Následovala vítězství v Antalyji (Turecko), napřesrok znovu v Jaffě, v devětadevadesátém postupně v portugalském  Guimaraesu a Azemeisu a dvakrát v Istanbulu (Turecko). A pak, až do roku 2008,  se dostavil triumf doma v Aškelonu a Beerševě, indické Bombaji, thajském Nonthaburi, znovu doma v Raananě,  za mořem ve  Washingtonu D. C. (USA) a naposledy, 23. března 2008, v Tenerife na Kanárských ostrovech.

Čtyřhru v rámci ITF okruhu  vyhrála poprvé v květnu 1999 v portugalském  Guimaraesi. S irskou partnerkou Kelly Ligganovou porazila italsko-kolumbijskou dvojici Da Ponteová – Gutierrezová 6:3, 6:1.  Další třináct vítězsví si připsala na kurtech Azemeisu (Portugalsko), Dublinu (Irsko), Jaffě, Norcrossu (USA),  Tel Avivu, indické Bombaji, Ramat Hašaronu, francouzském Deauville,  třikrát v  Raananě, turecké Antalyji a naposledy v řecké městě Patra v dubnu 2008. Tehdy s Běloruskou  Anastázií Jakimovovou přehrály španělskou dvojici Maria J. M. Sánchezová-Arantxa P. Santonjaová 7:5, 6:1.

VELKÉ TURNAJE
Do finále soutěže WTA Tour se probojovala během své kariéry pouze jednou.  Bylo to v září 2007, kdy v boji o vítězství na turnaji v Kantonu (kontinentální Čína) podlehla Francouzce Razzanové 0:6, 3:6. Na grandslamových turnajích se ve dvouhře dostala nejvýše do druhého kola – na Australian Open 2004 a 2005, na French Open 2007 a na US Open 2004.  V hlavním turnaji ve Wimbledonu hrála pouze dvakrát, v sezoně 2007 a 2008,  a pokaždé byla vyřazena v úvodním kole.

*

V Poháru federace reprezentovala Cipi Izrael v letech 1994-2007. Její bilance je pozitivní: 48 vítězství proti 30 porážkám. Na olympijských hrách 2008 úspěšná nebyla. Ve dvouhře vypadla hned v prvním kole, když nestačila na Ukrajinku Korytcevovou,  s níž prohrála na sety 1:2. Ve čtyřhře nastoupila s krajankou Peerovou přímo do 2. kola, kde je vyřadily 0:2 na sety argentinské deblistky Dulková-Jozamiová.


Z OSOBNÍHO ŽIVOTA
Cipi se narodila  Janě a Efraimovi Obzilerovým v Givatajimu v těsné blízkosti Tel Avivu, kde také dodnes žije, v roce jomkipurské války, 19. 4. 1973.  Otec je obchodník, matka řídí zlatnictví. Cipi má dva sourozence, bratra Tuviho a sestru Ráchel.  Po střední škole sloužila dva roky v Obranném vojsku Izraele a pak vystudovala Old Dominion Univesity v Norfolku (Virginie, USA), kde získala titul Bachelor of Arts v oboru computerů. V listopadu 2008 přinesly webové stránky této univerzity informaci o tom, že Cipi byla zvolena do zastupitelstva Givatajimu za ekologickou stranu Green Givatayim Party. Je veřejným tajemstvím, že Cipi se hlásí  k lesbické  menšině izraelské společnosti.

EPILOG
Je tento její odchod skutečně definitivní. Nejspíš ano. Zadní vrátka přesto zůstala pootevřená. Podle listu Jerusalem Post Cipi prohlásila, že neodmítne, pokud  ji kapitán fedcupového týmu Lior Mor povolá a ona si bude jista, že utkání fyzicky zvládne. Nechme se tedy překvapit.
« Poslední změna: 29. Ledna 2010, 18:23:34 od mrstejskal »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15