Autor Téma: ARCHIV: IZRAEL VE FOTBALOVÉM INTERTOTO CUPU (k)  (Přečteno 4839 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 921
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
ARCHIV: IZRAEL VE FOTBALOVÉM INTERTOTO CUPU (k)
« kdy: 11. Srpna 2009, 11:38:52 »
Intertoto Cup je evropská fotbalová pohárová soutěž, která se v různých podobách hrála v letech 1961 až 2008. Nejprve, do sezony 1966/67, jako Mezinárodní fotbalový pohár, kterého se ovšem izraelské kluby nezúčastnily. Od léta 1967 se soutěž hrála už pod názvem Intertoto, ale až do roku 1994 mimo strukturu Unie evropských fotbalových asociací (UEFA). Izraelské kluby vstoupily do této fáze poháru poprvé v roce 1976 a byly jeho účastníky i v letech 1995-2008, kdy Intertoto Cup řídila organizace UEFA. Do Intertoto Cupu se zapojily celky, které se neprobojovaly do jiné prestižnější evropské soutěže (Ligy mistrů či Poháru mistrů evropských zemí, Poháru UEFA, Poháru vítězů pohárů).

INTERTOTO CUP MIMO ORGANIZACI UEFA - do roku 1994

Ročník 1976
Zúčastnily se kluby Bejtar Jeruzalém a Hapoel Beerševa. Hrálo se pouze ve skupinách bez možnosti dalšího postupu. Totéž platí, není-li uvedeno jinak, také o dalších ročnících.

Bejtar hrál ve čtyřčlenné skupině 1, kde skončil třetí za DSC Young Boys Bern (Švýcarsko) a Malmö FF (Švédsko). Získal 6 bodů a  měl záporné skóre (víc gólů obdržených než vstřelených) 12:13.

Beerševa dopadla ve skupině 2 stejně. Umístila se třetí, a tedy předposlední,  za Herthou BSC (SRN) a Standardem Luik (Belgie).  Zisk pět bodů a záporné skóre 8:13.


Ročník 1977
Zúčastnily se bývalý prvoligový klub Maccabi Jaffa a Maccabi Tel Aviv. Oba skončily ve svých skupinách poslední.

Jaffa byla zařazena do skupiny 1. Zde získala 5 bodů a záporné skóre 9:15. Pořadí v tabulce: 1. Halmstads BK (Švédsko), 2. Vojvodina Novi Sad (dnes Srbsko), 3. FC Amsterdam (Nizozemí), 4. Maccabi Jaffa.

Klub Maccabi Tel Aviv  bojoval ve skupině 2. Body získal pouze 3, skóre měl o gól lepší než Jaffa - 10:15. Konečné pořadí ve skupině: 1. MSV Duisburg (SRN), 2. Standard Luik (Belgie), 3. FC Twente (Nizozemí), 4. Maccabi Tel Aviv.


Ročník  1978
Poprvé izraelský klub vyhrál skupinu, poprvé měli izraelští účastrníci  jiné než záporné skóre a poprvé měl jeden izraelský celek skóre výrazně pozitivní. Zúčastnily se Maccabi Netanya a Maccabi Tel Aviv, přičemž Netanya byla výrazně úspěšnější.

Klub Maccabi Netanya byl zařazen do skupiny 8, kterou vyhrál. Získal plný počet bodů (9), vybojoval skvělé skóre 16:8 a za sebou nechal  celek Sloboda Tuzla (bývalá Jugoslávie), IF Elfsborg (Švédsko) a lillestorm SK (Norsko).

Tým Maccabi Tel Aviv skončil ve skupině 5 na třetím místě, za Malmö FF (Švédsko) a FC Curych (Švýcarsko). Jeho bilance: vyrovnané skóre 10:10, 4 body.


Ročník 1979
Po loňské euforii opět návrat do průměru. Do tohoto ročníku se přihlásilo Maccabi Netanya, zařazeno bylo do čtyřčlenné skupiny 1 a skončilo na třetím místě.  Lepší byl  tým Werder Brémy (SRN) a Standard Luik (Belgie). Netanya vybojovala 4 body a záporný poměr gólů 8:10.


Ročník 1980
Poprvé  dva izraelské týmy v jedné skupině

Konečná tabulka skupiny 3:
1. Maccabi Netanya … skóre 11:6 … 8 bodů
2. Kjøbenhavns Boldklub (Dánsko)
3. Royal Antverpy
4. Maccabi Tel Aviv … skóre 8:14 … 3 body


Ročník 1981
Dva izraelské celky bojovaly ve skupině 1. kde skončily na třetím a čtvrtém místě za  Wiener Sport-Clubem (Rakousko) a FC Liége (Belgie). Třetí  bylo Maccabi Netana … skóre 11:9 … 6 bodů, poslední Hapoel Tel Aviv … skóre 6:16 …  2 body.


Ročník 1982
Dva izraelské celky hrály ve skupině 5, skončily na druhém a posledním místě.  Před druhým Hapoelem Tel Aviv (skóre 12:10 … 8 bodů)  byla Admira Wacker (Rakousko), před posledním Hapoelem Kfar Saba (8:18 … 3 body) IFK Norköping (Švédsko).


Ročník 1983
Maccabi Netana vyhrála skupinu 4 (skóre 17:10 … 10 bodů), v níž hrál také bývalý Šimon Tel Aviv (5:10 … 3 body), který skončil poslední.  Za Netanyjí se umístil AGF Århus (Dansko) a FC Luzern (Švýcarsko).


Ročník 1984
Maccabi Netana opět vyhrála skupinu, tentokrát č. 8; k tomu jí stačilo vyrovnané skóre 13:13 a zisk 9 bodů. Spolu s ní byl ve skupině Bejtar Jeruzalém: jeho skóre 6:14 a 1 bod znamenal poslední místo. Druhá se umístila Admira Wacker (Rakousko) a třetí FC Wettingen (Švýcarsko).


Ročník 1985
Opět vítězství izraelského celku ve skupině osm, které patřilo týmu Maccabi Haifa (skóre 13:12 … 9 bodů).  Druhý izraelský celek, Bejtar Jeruzalém, skončil v tabulce skupiny poslední (skóre 5:12 … 3 body),  za vítěznou Haifou se  umístila Armina Bielefeld (Německo) a Sturm Graz (Rakousko).


Ročník 1986
Série vítězství izraelských účastníků poháru skončila, celek Maccabi Haifa  se umístil na druhé příčce ve skupině 8( skóre 7:10 … 6 bodů) za Lyngby BK (Dánsko), Hapoel Tel Aviv (9:12 … 4 body) skončil třetí před Frazérem AK (Rakousko).


Ročník 1987
Izraelským celkům patřilo poslední dvě místa ve skupině 8 za  Brondy IF (Dánsko) a VFl Hochům (SRN). Bejtar Jeruzalém se umístil na třetí pozici (skóre 3:11 … 5 bodů), Bnej Nehudá  skončil čtvrtý (4:16 … 1 bod).


Ročník 1988
Obdobná situace jako v minulé sezoně.  Skupinu 7 vyhrál Ikast FS (Dánsko) před Sturmem Graz (Rakousko). Třetí Bejtar Jeruzalém měl skóre 8:16 a 4 body, poslední Šimon Tel Aviv skóre 3:16 a dva body.


Ročník 1989
Poprvé se ve skupině utkaly izraelské celky se zástupci československého fotbalu.

Skupinu 8 vyhrála Sparta Praha před Wislou Krakov.  Třetí byl Hapoel Petach Tikva  (skóre 9:11 … 5 bodů), poslední Bejtar Jeruzalém (7:13 … 3 body).


Ročník 1990
Haifské Maccabi skončilo ve skupině+ 3 na druhé příčce za Lechem Poznaň (Polsko). Mělo vynikající skóre 14:5 a osm bodů. Bnej Jehuda byl poslední (5:18 … 1 bod)  za klubem Siófoki Bányász (Maďarsko).Ročník 1991
Izraelské celky uzavíraly  tabulku skupiny 10, kterou vyhrálo Örebro SK (Švédsko) před FC Saarbrücken (SRN). Třetí skončilo Maccabi Haifa (skóre 6:17 … 4 body), poslední Hapoel Petach Tikva (8:17 … 1).


Ročník 1992
Další měření sil s československými fotbalisty, tentokrát se Slávií Praha, která vyhrála  skupinu 9 před Bayerem Leverkusen (SRN). Hapoel Petach Tikva se umístil třetí (skóre 7:11 … 5 bodů), celek Maccabi z Netanyje   se skóre 4:12 a dvěma body poslední.


Ročník 1993
Po řadě let hrály dva izraelské celky  každý v jiné, tentokrát pětičlenné  skupině a oba ji svorně prohrály. Klub Maccabi Tel Aviv byl poslední ve skupině 5 (skóre 2:9 a zisk jednoho bodu), Bejtar Jeruzalém poslední ve skupině 8 (skóre 3:6 … 2 body).  Pořadí soupeřů Tel Avivu od prvního místa: Slavia Praha, VFB Leipzig (SRN), Aalborg BK (Dánsko) a BK Häcken (Švédsko). Pořadí soupeřů Jeruzaléma taktéž: Dynamo Drážďany (SRN),  FC Farau (Švýcarsko), Wiener Sport-Club (Rakousko) a Iraklis  Tessalonika (Řecko).


Ročník 1994
Poslední před začlenením poháru do organizace UEFA
Celek Maccabi Netanya skončil v pětičlenné skupině 1 na třetím místě za  Halmstadsem BK (Švédsko) a týmem Lokomotiv Sofia (Bulharsko).  Za izraelským klubem se umístila pražská Sparta a Silkeborg IF (Dánsko). Netana měla vyrovnané skóre 5:5 a čtyři body.

Hapoel Beerševa na tom byl ve skupině 2 ještě lépe – umístil se na druhé pozici. Lepší byli jen BSC Young Boys Bern (Švýcarsko).  Beerševa přehrála Electroputer Drakovu (Rumunsko), německý Karlsruher SC a BK Häcken ze Švédska.

*

INTERTOTO CUP V RÁMCI ORGANIZACE UEFA - 1995 až 2008

Počínaje sezonou 1995  se Intertoto Cup stal  jednou ze soutěží  organizovaných Unií evropských fotbalových asociací (UEFA).  Zásadní změnou oproti předchozím ročníkům bylo, že nejlepší týmy Intertoto Cupu  získaly  právo pokračovat po jeho skončení v prestižnějším Poháru UEFA. Další změna spočívala v tom, že turnaj nekončil  zápasy v jednotlivých skupinách, ale nejlepší celky pokračovaly ve vyřazovací části.  Systém skupin byl  od roku 1998 nahrazen   systémem  kol.

Ročník 1995
Hrálo se nejprve ve dvanácti základních skupinách,  16 nejlepších týmů postoupilo do osmifinále,  z něj osm do čtvrtfinále a z něj čtyři do semifinále.  Finále se nehrálo, ale  oba  vítězní semifinalisté byly zařazeni do Poháru UEFA.

Bejtar Jeruzalém skončil poslední v pětičlenné skupině 10 za Bursasporem (Turecko),  celkem FC Košice, R. Charlewroi SC (Francie) a Wimbledonem FC (Anglie). Skóre jeruzalémských fotbalistů  3:8 …  1 bod.


Hapoel Petach Tikva  si vedl ve skupině 11 o něco lépe – umístil se na předposledním místě.  Za sebou nechal Florianu z Malty, před ním byly  Strasbourg (Francie), rakouský FC Tirol insbruck a Genclerbirgili z Turecka.  Skore Netanyje  1:7 … 2 body.


Ročník 1996
Hapoel Haifa skončil předposlední v pětičlenné skupině 1 – před  severoirským celkem Cliftonsville FC a za  Standard Liége (Belgie), Aalborg Boldspilklub (Dánsko) a  VFB Stuttgart (SRN). Skóre Haify 7:12 … 2 body.

Hapoel Tel Aviv se propadl na dno pětičlenné skupiny 6. Nezískal ani bod a jeho skóre bylo 1:10.  Soupeři od prvního do  čtvrtého místa HNK Segesta  (Chorvatsko), Örgryte  IS (Švédsko), FC Lucern (Švýcarsko) astate Rennais FC (Francie).Ročník 1997
Druhé místo klubu Maccabi Petach Tikva (skóre 2:3 … 5 bodů) za německým týmem 1. FC Köln. Za Petach Tikvou skončily  Standard Liége (Belgie), Cork City FC (Irsko) a FC Farau (Švýcarsko).

Maccabi Haifa (skóre 2:9 … 3 body) se  umístila poslední v tabulce skupiny 11. Před ní od prvního místa:  Lokomotiv Nižným Novgorod (Rusko), NK Publikum (Slovinsko), Antalyaspor (Turecko) a Proleter Zrenjanin (bývalá Jugoslávie).


Ročník 1998
Zaveden nový hrací systém. Nebojovalo se ve skupinách ale v prvním  až třetím kole, vždy na dva zápasy doma-venku; pak následovalo semifinále pro 12 klubů a finále pro šest  vítězných semifinalistů.  Tři vítězní finalisté pokračovali v Poháru UEFA.

1. kolo
Hapoel Haifa – National Bukurešť (Rumunsko) … 1:3, 1:2 – Haifa vyřazena


Ročník 1999
1. kolo
Maccabi Haifa – FC Karabach (Ázerbajdžán) … 1:2, 1:0 – Haifa vyřazena (za stavu 2:2 platilo pravidlo, že rozhodují góly vstřelené na hřišti soupeře, což bylo v tomto případě 2:1 pro Karabách)


Ročník 2000
1. kolo
Hapoel Petach Tikva  - LASK Linec (Rakousko) …0:3, 1:1 -  Hapoel vyřazen


2001
1. kolo
Hapoel Haifa – FC TVMR Tallinn (Estonsko) … 2:0, 3:0 – poprvé v systému zavedeném v roce 1998 postoupil izraelský klub do 2. kola

2. kolo
Hapoel Haifa – Dinamo Minsk (Bělorusko) … 0:2, 0:1 – Haifa vyřazena


2002
1. kolo
FC Ašdod – 1. FC Brno … 5:0, 1:1 – postoupil Ašdod

2. kolo
FC Ašdod – PFC Marek Dupnica (Bulharsko) … 1:1,  0:1 – Ašdod vyřazen


2003
1. kolo
Maccabi Netanya – KF Partitami Tirana (Albánie) … 0:2, 3:1 -  Netanya vyřazena


2004
1. kolo
Hapoel Beerševa – KS Vllaznia Shkodër (Albánie) … 2:1, 0:3 – Beerševa vyřazena


2005
1. kolo
Bejtar Jeruzalém – FK Sileks Kratovo (Makedonie) … 4:3, 2:1 – Bejtar postoupil

2. kolo
B. Jeruzalém – Slovan Liberec … 1:5, 1:2 – Bejtar vyřazen


2006
Opět změna systému. Hrálo se na tři kola bez semifinále a finále, do Poháru UEFA postoupilo 11 nejlepších celků.

1. kolo – bez izraelské účasti (Maccabi Petach Tikva  zařazeno do 2.  kola)

2. kolo
M. Petach Tikva -  NK Zrinjski Mostar (Bosna a Hercegovina) … 1:1, 3:1 –postoupila Petach  Tikva

3. kolo
M. Petach Tikva  - Ethnikos Achna FC (Kypr) … 0:2, 3:2  - Petach Tikv vyřazena


2007
1. kolo – bez izraelské účasti

2. kolo
Maccabi Haifa – CF Gloria 1922 Bistrita (Rumunsko) … 0:2, 2:0 – penaltový roztřel  2:3 – Haifa vyřazena


2008
Historicky poslední ročník Intertoto Cupu.

1. kolo – bez izraelské účasti

2. kolo
Bnej Sachnin – FK Renova (Makedonie) … 2:1, 1:0 – Bnej Sachnin postoupil

3. kolo
Bnej  Sachnin  - Deportivo La Coruňa (Španělsko) … 1:2, 0:1 -  Bnej Sachnin  vyřazen

**

« Poslední změna: 29. Ledna 2010, 19:17:05 od mrstejskal »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15