Autor Téma: Makabiáda 1997-2009: Most přes řeku Jarkon  (Přečteno 4183 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 888
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
Makabiáda 1997-2009: Most přes řeku Jarkon
« kdy: 18. Července 2009, 11:17:37 »
Národní stadion v Ramat Ganu u Tel Avivu byl místem zahájení makabiády nejen letos, ale také v roce 1997. Před dvanácti lety na ni dolehl  stín nejčernější. Ne všichni sportovci, kteří přicestovali do Erec Jisrael měřit síly s ostatními bratry a sestrami vyvoleného národa, se ve zdraví vrátili zpět do zemí  své diaspory. Čtyřem z nich krutý osud cestu zpět  uzavřel navždy …


1997
Západně od stadionu teče řeka Jarkon.  Tehdy silně znečištěný tok se stal 14. července 1997 svědkem tragédie. Příčinou byla stavební havárie, když se pod náporem účastníků makabiády zřítil provizorní most pro pěší, kteří tudy kráčeli na zahajovací ceremoniál na ramatganském stadionu.  Smrt si vybrala krutou daň mezi  členy australské výpravy. Na místě zahynul Greg Small (37) a Yetti Bennet (50), později v nemocnici Elizabeth Sawická (47) a Warren Zines (54). Na šest desítek dalších bylo zraněno.

Jak se později ukázalo, svůj podíl viny na smrti Australanů měla nejen špatná konstrukce mostu, ale také infekce ze špinavých vod Jarkonu.2009
Na místě je už dávno jiný most a u něj památník připomínající tragédii z devětasedmdesátého. Místo pro pietní vzpomínku, která nemohla chybět ani letos. Zúčastnil se jí australský velvyslanec James Larson a člen sněmovny Nového Jižního Walesu Peter Debnam.

Mezi řečníky byl i vedoucí australské výpravy Tom Goldman: „ Svojí účastí na makabiádě v Izraeli, která je oslavou židovského života, vzdáváme trvalou čest jejich památce.“


Syn ve stopách otce
Joshovi bylo tehdy sedm a se svojí maldší sestrou Rebekou pobýval v tety u Queenslandu. Jejich rodiče, Greg a Suzanne Smallovi, odcestovali do Izraele; tatínek se chystal soutěžit na své první makabiádě.  Překážkou na cestě k uskutečnění jeho snu byl most přes řeku
Jarkon …

O dvanáct let později přichází dokončit otcův sen  jeho syn Josh Small.  Soutěžit bude ve stejné disciplíně, desetikuželkovém bowlingu. Je to něco, co si  od otcovy smrti toužebně přál.  Když se koncem minulého roku dozvěděl, že by mohl na hry odcestovat, přiznává, že překvapením oněměl.  Najednou se dostavilo tisíc emocí – radost, pocit štěstí doprovázený slzami.

Netají se tím, že kdyby byl  v soutěží úspěšný, bylo by to to nejlepší, co by mohl pro tatínkovu památku udělat. Josh si je vědom toho, že to není  tak docela v jeho moci, protože  i když se bude sebevíc snažit, sportovní štěstí byvá vrtkavé. (A kdo z nás hraje bowling, ví, o čem je řeč.)

Leč, bez ohledu na výsledek v turnaji, už tím, že na makabiádě soutěží, splnil to, co si předsevzal. Podařilo se mu v Izraeli dokončit to, co započal jeho otec v daleké Austrálii.

Dovětek: Josh ani v jedné z finálových disciplín bowlingu na medaili nedosáhl. Snad příště ...« Poslední změna: 31. Července 2009, 22:20:37 od mrstejskal »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15