Autor Téma: MAKABIÁDA 2009: POLICIE PŘERUŠILA SOFTBALOVÝ TURNAJ  (Přečteno 3297 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Online mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 857
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
MAKABIÁDA 2009: POLICIE PŘERUŠILA SOFTBALOVÝ TURNAJ
« kdy: 15. Července 2009, 11:38:04 »
V úterý 14. července 2009  byla makabiáda svědkem události, pro níž by pamětníci sotva hledali obdobu. Na hřišti sportovního a relaxačního střediska Baptist Village u  Petach Tikvy právě probíhal  softbalový zápas kategorie Open mezi Izraelem a Mexikem, když do areálu přišla policie a utkání přerušila. Vlastně nejen tento zápas, ale všechny ostatní, které se měly v rámci makabiády na tomto hřišti konat. A těch ve zmíněné kategorii mělo být až do Grand Finále ještě devatenáct.


Při příchodu policie vyšlo najevo, že hřiště v Baptist Village nemá pro makabejská klání potřebnou licenci. Ochránce zákona vyslala na místo radnice Petach Tikvy, pod níž  komplex z teritoriálně-správního hlediska náleží,  aby  zjednali pořádek. Tedy aby přerušili utkání, potažmo celý turnaj. Což se k úžasu přítomných a nelibosti funkcionářů makabiády také stalo.

Kauza  nepostrádá  to, co bychom v našich podmínkách mohli nazvat kocourkovskou dimenzí.  Zákaz provozovat hřiště pro potřeby makabiády přišel v době, kdy na něm byly odehrány v kategorii Open čtyři zápasy – dva v neděli a dva v pondělí (12. a 13. 7. 2009). Svoji logiku to ovšem má. Městská rada v Petach Tikvě totiž právě v pondělí posoudila negativně žádost o licenci, a proto policie konala až při prvním úterním zápase. (Téhož dne bylo v rozpisu  ještě měření sil mezi hráči z kanadské a venezuelské diaspory, k čemuž pochopitelně také nedošlo.)

Jak je možné, že si organizátoři  makabejského softbalu licenci včas nezajistili, napadne asi každého. Domnívali se, slovy šéfa public relations makabiády  Jarona Michaeliho, že půjde o pouhou formalitu a že petachtikvská radnice na jejich žádost odpoví kladně. Jak vidno, mýlili se.  Michaeli nešetřil silnými výrazy:  „Vypadá to, jako by chtěl kdosi sabotovat naše úsilí,“ posteskl si v listu Jerusalem Post. A dodal: „Nerozumím tomu,proč policie musela zastavit úterní hry. Zdá se to být trochu přehnané.“

Ami Baran, výkonný ředitel Izraelské softbalové asociace a manažer izraelské softbalové výpravy,  šel ještě dál a hovořil o debaklu, kdyby se situaci nepodařilo vyřešit. Připomněl, že do Izraele přicestoval na turnaj desitka týmů ze zahraničí a že každý  zahraniční účastník  zaplatil za účast více než 5000 dolarů.  Celou záležitost považuje za nepříjemnou ostudu: „Čtyři roky se na tuto událost připravujeme a pak to ztroskotá na hromadě byrokratických pitomostí.“ Upřesnil, že postoj městského úřadu  v Petach Tikvě je  dvojnásob nesrozumitelný, protože komplex Baptist Village hostil dvě předchozí makabiády a v roce 2007  premiérový ročník profesionální Izraelské  basebalové ligy – a nikdy žádnou licenci nepotřeboval.

Šokován tím, co se stalo byl i Herby Geer, jeden z činovníků  komplexu Baptist Village. Potvrdil, že jejich komunita působí v souladu se zákonem a nynější záležitost považuje za nanejvýš nešťastnou.

Buď jak buď, vedení makabejského softbalu  bude nyní muset  najít náhradní řešení, aby turnaj nebyl zrušen úplně, protože  to by na štítu židovské olympiády zanechalo nesmazatelnou černou skvrnu. Varianty mají dvě: buď získat dočasnou licenci, anebo se budou muset poohlédnout po jiných sportovištích v celé zemi. Což je ovšem úkol, v době, kdy je soutěž  rozehraná, téměř nadlidský.

Třetí variantu, zrušení sotbalového turnaje, si zatím nikdo nechce připustit.

EPILOG


Jak to tedy nakonec dopadlo? Tak, jak jsme všichni doufali. Že  výsledkem horečného vyjednávání, k němuž došlo během úterý a středy,  bude udělení potřebné licence a turnaj bude v Baptistické vesnici, jež je součástí Jarkonského sportovního komplexu, pokračovat. V harmonogramu je nyní sice "díra", neboť několik   utkání  se neuskutečnilo, nicméně  sotfbalová přehlídka pokračuje ve čtvrtek. Na oficiálních webových stránkách makabiády je už k dispozici upravený rozpis utkání.

Konec dobrý, všechno dobré, praví staré  pořekladlo.  Podivný pocit v mysli ale zůstává. S otázkou: Opravdu se nedalo té byrokratické tragikomedii předejít?
« Poslední změna: 16. Července 2009, 08:40:43 od mrstejskal »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15