Mezinárodní tenisový turnaj žen konaný v Dubaji ve Spojených arabských emirátech ve dnech 15. až 21. února 2009.
Z izraelských tenistek byla přihlášena Šahar Peerová. V prvním kole dvouhry měla nastoupit proti Rusce Čakvetadzeové, v programu deblu byla zapsána v duu s Němkou Groenfeldovou; jejich úvodními soupeřkami měly být Amanmuradová z Uzbekistánu a Chuangová z ostrovní Číny.
Přesto diváci na dubajských kurtech Šahar neviděli. Důvod? Nekvalifikovala se snad? Či ji postihlo náhlé zranění? Rodinná tragédie? Že by se nestihla vrátit z turnaje v thajském letovisku Pattaya, kde o týden dříve podlehla až v semifinále vítězce a nasazené jedničce Rusce Zvonarevové? Samá voda. Jediným důvodem je politický rasismus založený na patologické nenávisti některých arabských režimů vůči všemu izraelskému. A protože Šahar Peerová je občankou Státu Izrael, dokonce se narodila v jeho hlavním městě Jeruzalémě, úřády Spojených arabských emirátů se jí pomstily. Jednoduše jí neudělily vízum.
Je to podlé, hanebné, ubohé. Samožejmě skandální, nepřijatelné, odsouzeníhodné. Zpupný čin byrokratické zvůle, který volá po reakci. Jediná možná je říci těm, kdo o těchto věcech v Emirátech rozhodují: nestojíme o vaše petrodolary. Buď se budete chovat v souladu s pravidly, jež platí v civilizovaném světě, to je bez předsudků vůči tenistům, anebo se s turnajem Barclays Dubai Tennis Championships napříště rozlučte.
Najde k tomu asociace WTA dostatek odvahy, anebo zůstane jen při bezzubých protestech? Bude užitečné si tento případ, který je černou skvrnou na turnaji Dubaj 2009, zatraceně dobře pamatovat.