Autor Téma: Gruzie - srpen 2008  (Přečteno 71631 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline gvodrazka

 • Nestor
 • *****
 • Příspěvků: 1 001
 • Pohlaví: Mužské
Gruzie - srpen 2008
« kdy: 11. Srpna 2008, 09:43:28 »
 ;)

Jak by se vám, přátelé, líbil novinový titulek, např. v Oranžovém právu 21.8.2118:  ;DRuské ozbrojené síly provedly výsadek v oblasti karlovarské gubernie, motivovaný ochranou práv na sebeurčení odvěkého ruského etnika. Pozorovatelé soudí, že Rusko tím též nepokrytě naznačuje své snahy o kontrolu poblíže instalovaného ropovodu Ingolstadt… Do budoucna se soudí, že karlovarská gubernie získá mezinárodně právní statut obdobný Kaliningradské (dříve Kőnigsberg) enklávě. Tradiční spojenec Ruska – Německo ničeho nenamítá. Bílý dům prozatím bedlivě zkoumá situaci, avšak zdržuje se unáhlených reakcí, které by mohly poškodit globální spolupráci obou supervelmocí... ;D

Škoda, že dlouholetý izraelský výcvik gruzínské armády se jaksi obrací vniveč – izraelští experti hodnotili morálku gruzínských vojáků vždy jako vysokou s tím, že vojáci brali svůj výcvik velmi vážně a odpovědně. Mezinárodně politické souvislosti jsou ovšem takové, že Gruzie bude patrně (přes různé alibistické diplo - akce) ponechána svému osudu – nikdo si přece nechce rozzlobit mužika s pazourou na ropovodu a plynovodu… Známý scénář ČSR 1948, Maďarsko 1956, ČSSR 1968, Afghanistan 1985, na počest 40. výročí srpna 1968. ;D

Je nasnadě, že Rusové budou své kroky konkludentně prezentovat jako usnadnění bezproblémové realizace místního ropovodu - a ten je přece v zájmu nás všech, ne? ;D

gv

chaje

 • Host
Re: Gruzie - srpen 2008
« Odpověď #1 kdy: 11. Srpna 2008, 09:53:06 »
ano, je to velice smutné, ale bohužel nikoliv překvapivé  :-[

Yan

 • Host
Re: Gruzie - srpen 2008
« Odpověď #2 kdy: 11. Srpna 2008, 10:11:25 »
Jenomže tahle záležitost je poněkud složitější.

Osetie nikdy nebyla součástí Gruzie (tam administrativně Jižní Osetii připojili až v roce 1922 bolševici). Historicky má k Rusku daleko blíž. Navíc tuhle akci vojensky začali Gruzínci.

ari180

 • Host
Re: Gruzie - srpen 2008
« Odpověď #3 kdy: 11. Srpna 2008, 10:55:34 »
Jenomže tahle záležitost je poněkud složitější.

Osetie nikdy nebyla součástí Gruzie (tam administrativně Jižní Osetii připojili až v roce 1922 bolševici). Historicky má k Rusku daleko blíž. Navíc tuhle akci vojensky začali Gruzínci.

Gruzinci nezacalli ziadnu akciu.Pokail viem nieje mozne aby krajina utocila na svoje vlastne uzemie.Skor by som to nazval oslobodzovacia akcia.

Yan

 • Host
Re: Gruzie - srpen 2008
« Odpověď #4 kdy: 11. Srpna 2008, 11:02:18 »
A v tom je právě ten problém. Osetie nikdy nebyla územím Gruzie. Pouze část Osetie (Jižní Osetie) byla administrativně ke Gruzii připojena v roce 1922. Takže nazvat to osvobozením je trochu problematické....... Osvobozovalo by se to od koho? Od jejího obyvatelstva? Od Osetinců?

Mimochodem, kdo ty vojenské akce teď začal (tedy narušil status quo) tady i dost jasně přiznal Scooolie (cituji) Po několika dnech přípravy dnes Gruzie vyhlásila úplnou mobilizaci a začala obnovovat svoji suverénní moc nad Jižní Osetií (konec citace).
« Poslední změna: 11. Srpna 2008, 11:04:21 od Yan »

Vodník

 • Host
Re: Gruzie - srpen 2008
« Odpověď #5 kdy: 11. Srpna 2008, 11:04:02 »
Pokail viem nieje mozne aby krajina utocila na svoje vlastne uzemie.Skor by som to nazval oslobodzovacia akcia.
Na podobnú "osvobozovaciu akciu" pána Miloševića odpovedelo NATO "humanitárnym bombardovaním". A to Kosovo patrilo Srbsku o pár storočí dlhšie, ako Južné Osetínsko Gruzii. Už teraz vidíme ten dvojaký meter, keď médiá označujú za agressora Rusov...

Yan

 • Host
Re: Gruzie - srpen 2008
« Odpověď #6 kdy: 11. Srpna 2008, 11:13:37 »
Mimochodem, tahle záležitost je poněkud složitější než "Ariho jednoduchý svět"....... kdo mě ale překvapil byl Scooolie. Sice chápu že k tomu může přistupovat z hlediska že "co je špatné pro Rusko je dobré" nebo "co je dobré pro Gruzii je dobré", ale pak to měl napsat rovnou a nezahalovat se do bombastických frází o "osvobozování Jižní Osetie".

Tady v těchhle záležitostech asi nejde najít jednotný mustr a každý z problémů vyžaduje individuální řešení kdy se někdo prostě bude cítit poškozen.
« Poslední změna: 11. Srpna 2008, 11:17:10 od Yan »

Elazar

 • Host
Re: Gruzie - srpen 2008
« Odpověď #7 kdy: 11. Srpna 2008, 12:38:54 »
Ono to skutečně není jednoduché. Hranice Gruzie se měnily x-krát během dvacátých let, Osetinci jsou navíc samostatný národ s vlastním jazykem.

Nehodlám nijak podporovat ruskou agresi (ano, je to agrese a vměšování se), ale mě spíš zajímá jiná věc - pokud mají jižní Osetinci právo na vlastní stát a Rusko se chvástá tím, že jim toto právo jen pomáhá bránit, co ti severní?

Co už vůbec nechápu, je, že ve vzrůstající atmosféře islámského tlaku na Kavkaze (Írán, Turecko a Azerbajdžán) jsou tzv. přirození spojenci a "bratři v Kristu" schopni řezat se mezi sebou. Mimochodem, byla to právě občanská válka v Gruzii, která způsobila, že Arménie zůstala v knofliktu s Azerbajdžánem na holičkách.

Vodník

 • Host
Re: Gruzie - srpen 2008
« Odpověď #8 kdy: 11. Srpna 2008, 12:57:17 »
Ono to skutečně není jednoduché.
Není. Proto se k tomu zatím odmítám vyjadřovat, nehodlám zatím ani jednu stranu vinit z agresse. Pouze poukazuji na protiruskou zaujatost médií, která už jasno mají, tak jako měla v Jugoslávii.

Co už vůbec nechápu, je, že ve vzrůstající atmosféře islámského tlaku na Kavkaze (Írán, Turecko a Azerbajdžán) jsou tzv. přirození spojenci a "bratři v Kristu" schopni řezat se mezi sebou.
Ano. To je tragedie, kterou taky nechápu. Jak ruský, tak gruzínský patriarcha vyzvali k zastavení bojů, tj. svou vládu nepodpořili.

Yan

 • Host
Re: Gruzie - srpen 2008
« Odpověď #9 kdy: 11. Srpna 2008, 12:59:48 »
Nehodlám nijak podporovat ruskou agresi (ano, je to agrese a vměšování se), ale mě spíš zajímá jiná věc - pokud mají jižní Osetinci právo na vlastní stát a Rusko se chvástá tím, že jim toto právo jen pomáhá bránit, co ti severní?
Ono je to složitější, Osetinci (tedy Severní i Jižní Osetie) se k Rusku připojili dobrovolně již v roce 1774, tedy docela dlouho předtím než Gruzie uzavřela smlouvu s Ruskem (Georgievská smlouva z roku 1783), přičemž definitivně se Gruzie stala součástí Ruska až v roce 1801.
« Poslední změna: 11. Srpna 2008, 13:05:26 od Yan »

Yan

 • Host
Re: Gruzie - srpen 2008
« Odpověď #10 kdy: 11. Srpna 2008, 13:03:22 »
Osobně si myslím že chybu tady udělali Gruzínci. Tu eskalaci zapřičinili oni. Na druhý straně, z historických důvodů asi neviděli šanci vyřešit situaci zde pokojným způsobem jako v Adžarii, a tak vyvolali konflikt.

Offline gvodrazka

 • Nestor
 • *****
 • Příspěvků: 1 001
 • Pohlaví: Mužské
Re: Gruzie - srpen 2008
« Odpověď #11 kdy: 11. Srpna 2008, 14:09:02 »
 ;D
..tiskařský šotek si zařádil i na Eretzu "Karel Schwanzerberg: Podporujeme Gruzii.." Doslovný překlad této přesmyčky je zábavný...

Přátelé, já vám všem věřím, že jste experti přes historické souvislosti, ale snažte se v problému spatřovat pouze to, že Jižní Osetie je pouhý casus belli a že by si Rusové vymysleli jinou diverzi, kdyby tato selhala... To, co se v Gruzii nyní děje je sprostá, brutální a neomalená agrese. Jižni Osetinci hecovaní Rusy vyhlásili nikým neuznaný stát, čímž narušili územní integritu svrchovaného státu - nepřipomíná to trochu Sudety stejně jako Edvard Kokoita Henleina?!
Zatímco řada zahraničních politiků bádá stejnou historickou cestou, ruské tanky (stejně jako kdysi wehrmacht) vlítly do jiného státu a ruská marina otevírá druhou frontu na pobřeží. Úmyslně zjednodušuji, ala snad se tak dobereme podstaty věci. Kterou je, že Rusové jsou nereformovatelní v duchu západní demokracie a že patří do "jiného civilizačního okruhu".  >:(

gv

Offline fanuel

 • Starší člen
 • ****
 • Příspěvků: 263
 • Zdravím
Re: Gruzie - srpen 2008
« Odpověď #12 kdy: 11. Srpna 2008, 14:11:05 »
Zdravím, na základě Helsinského protokolu o odzbrojení a vzájemné spolupráci, se Sovětský svaz zavázal k odzbrojovaní a k dodržování lidských práv,to ještě za BREŽNĚVA.Pak mohla vzniknout i charta v ČSFR tedy 77.Jak RVHP tak NATO s EHS se zavázala dodržovat při případných posunech nedělitelnost hranic. A kde je výsledek??? Zdevastovaná Jugoslávie,rozdělené Československo, vznik pobaltských států, rozdělení SSSR. Války vyprovokované druhou stranou u Ruských hranic a posléze vliv teroristických  muslimů hraničící s genocidou. V neposlední řadě i v Gruziji  a Osetiji.
                                               Ponižování Ruska vyvrcholilo a je připraveno již několik let zastavit jak ekonomický tak i sociální pokles v Ruské federaci. To že nějaký národ chce právo na sebeurčení a nemá vlastní národnostní stát tak Rusko zasáhlo rychle a nastolilo vládu práva pro menšinu, která se rozhodla být ve svazku s Ruskou federací na rozdíl od teroristického muslimského KOSOVA,které je nedělitelnou součástí SRBSKA.
                                                                            Neplést si to s blízkým východem ,kde je to právě na opak, Stát Izrael dává pomocnou ruku teroristům, prosí je o mírové soužití, popř. obchod a co se děje.Teroristické muslimské bratrstvo vraždí nevinné oběti z řad dětí, starců a žen to je genocida a EU A OSN zbaběle mlčí tak jako se mlčelo za HITL. Daladi.Chamber. Mír, přivezl jsem vám mír pravil blázen Angličan podporován Francouzem.A co se stalo Největší genocida všech dob za podpory socialistické demokracie.1938 -1945.             Stanek (Fanuel)              

Vodník

 • Host
Re: Gruzie - srpen 2008
« Odpověď #13 kdy: 11. Srpna 2008, 14:24:17 »
Jižni Osetinci hecovaní Rusy vyhlásili nikým neuznaný stát, čímž narušili územní integritu svrchovaného státu - nepřipomíná to trochu Sudety stejně jako Edvard Kokoita Henleina?!
Nepřipomíná. Sudety byly odedávna součástí Zemí koruny české, byť osídleny převážně obyvatelstvem německé národnosti. Jižní Osetie byla ke Gruzii připojena Stalinem teprve v r. 1922 a Gruzínci tam nikdy většinu netvořili. Jediné, co je pravda, že jednostranně vyhlášená nezávislost nemá být mezinárodním právem uznávána. Co způsobilo uznání takové jednostranné nezávislosti v bývalých jugoslávských republikách by mělo být varováním pro příště!

Zatímco řada zahraničních politiků bádá stejnou historickou cestou, ruské tanky (stejně jako kdysi wehrmacht) vlítly do jiného státu a ruská marina otevírá druhou frontu na pobřeží. Úmyslně zjednodušuji, ala snad se tak dobereme podstaty věci.
Kdyby Kolumbie vlítla do Panamy a zabíjela tam při tom americké občany, myslíte, že by USA pro ně nic neudělaly?

Rusové jsou nereformovatelní v duchu západní demokracie a ... patří do "jiného civilizačního okruhu".  >:(
No a? Přejte jim to!

Offline gvodrazka

 • Nestor
 • *****
 • Příspěvků: 1 001
 • Pohlaví: Mužské
Re: Gruzie - srpen 2008
« Odpověď #14 kdy: 11. Srpna 2008, 15:15:38 »

Rusové jsou nereformovatelní atd... 
No a? Přejte jim to!

Přál bych jim to, kdyby jejich mentální a historicko-politická retardace zůstávala v hranicích jejich státu. Pokud však přesahuje sféru jejich hranic a na jejich primitivní, samoděržavně-animální uvažování doplácejí jiné státy, pak je třeba postavit je mimo slušnou společnost, vyznávající hodnoty parlamentních demokracií. Ať to stojí, co to stojí. Světové společenství však v současnosti není ve stavu, který by dovoloval ten luxus absolutně je bojkotovat, což ti snobští mužici ve špatně padnoucích oblecích a s platinovými mobily osázenými brilianty dobře vědí a mezi jedním a druhým stakančikem vodočky se smějí impotenci západních demokracií... :(

gv

Yan

 • Host
Re: Gruzie - srpen 2008
« Odpověď #15 kdy: 11. Srpna 2008, 15:23:03 »
No ono to s tím jednoznačným vyhlášením nezávislosti Jihooseské repoubliky taky neni tak jednoduché, ono tomu totiž předcházelo faktické zrušení autonomie Jižní Osetie a rozdělení území oblasti mezi několik gruzínských krajů......

Jedna věc je, že Rusko situace využilo k agresi vůči Gruzii, ale na druhé straně, to že celou situaci vyprovokovala Gruzie zahájením vojenských operací vůči Jižní Osetii je taky pravda......

Prostě je to velmi složitý problém, a zužovat to pouze na xenofóbní odpor vůči všemu ruskému situaci nepomůže.
« Poslední změna: 11. Srpna 2008, 15:28:39 od Yan »

Pepino65

 • Host
Re: Gruzie - srpen 2008
« Odpověď #16 kdy: 11. Srpna 2008, 15:46:38 »
Zhodnotil jste to dobře Yane. Moje doměnka: je to ruská odveta za Kosovo. Gruzie nyní platí za daň za znásilnění Srbska v Kosovu. Jak zpívá Remmstein: Befehlen kommt aus Weissen Haus und Faux-pass rechnet Mickey Mouse. Tady je Mickey gruzínské národnosti. 

Yan

 • Host
Re: Gruzie - srpen 2008
« Odpověď #17 kdy: 11. Srpna 2008, 15:52:34 »
Možná že to je odplata za Kosovo, ale to je jenom spekulace. Mě by daleko více zajímalo co sledovala Gruzie tím ža napadla vojensky Jižní Osetii. Že by testovala ochotu Ruska vojensky zasáhnout?

Offline petahyah

 • Nestor
 • *****
 • Příspěvků: 618
Re: Gruzie - srpen 2008
« Odpověď #18 kdy: 11. Srpna 2008, 15:53:49 »
Osetinci a Abcházové dostávali ruské pasy a odmítali gruzínské občanství, v oblasti jsou ruské "mírové" síly, které mají podporovat separatistickou guerillu. Proč?! Co by znamenalo pro Rusko vstup Gruzie do NATO, co by znamenal pro Rusko ropovod z Azerbajdžánu přes Gruzii, tedy mimo uzemí ruského vlivu? Viníkem konfliktu jsou jasně ruské neo-imperiální choutky, Gruzínci jsou blbí, že se nechali vyprovokovat >:( Nejhorší na tom je, že jakmile si Rus jednou čuchne krve, tak bude chtít další :-\
יואל טייטלבוים

ari180

 • Host
Re: Gruzie - srpen 2008
« Odpověď #19 kdy: 11. Srpna 2008, 15:55:49 »
No Rusi boli vzdy agresori a hulvati,to nieje ziadne tajomstvo.Znasilnovanie,lupenie a rabovanie,ci dokonca vrazda im neboli cudzie a v sucasnosti sa toho tak vela nezmenilo.Chudaci Gruzinci si to teraz odnesu.
Pokial ide o Kosovo ci bombardovanie Juhoslavie,je hlupe to porovnavat kedze v tom case tam prebiehala genocida,vyvrazovanie,mucenie na obidvoch stranach.To svet prehliadat nemohol zatial co v Gruzinsku sa nic take nedeje.

Yan

 • Host
Re: Gruzie - srpen 2008
« Odpověď #20 kdy: 11. Srpna 2008, 15:58:39 »
...Gruzínci jsou blbí, že se nechali vyprovokovat...
Ale tak to neni, Gruzínci se nenechali vyprovokovat. Oni tu situaci vyvolali.........

ari180

 • Host
Re: Gruzie - srpen 2008
« Odpověď #21 kdy: 11. Srpna 2008, 16:06:53 »
...Gruzínci jsou blbí, že se nechali vyprovokovat...
Ale tak to neni, Gruzínci se nenechali vyprovokovat. Oni tu situaci vyvolali.........

Juzne Osetsko ako samostatny stat neuznal nikto.Je to region,ktory patri Gruzinsku aj ked je na nom nezavisli.
Gruzinci len chceli po tolkych rokoch dostat konecne Osetsko pod svoju pravoplatnu kontrolu.
Na to tam vpochodovali Rusi.Porusili medzinarodne pravo a bombarduju Gruzinsko.

Yan

 • Host
Re: Gruzie - srpen 2008
« Odpověď #22 kdy: 11. Srpna 2008, 16:54:47 »
Jenomže Gruzie porušila status quo, který zde už dlouhou dobu platí. Smůlu má v tom, že za Jižní Osetií která by jí sama o sobě vzdorovat nemohla stojí silné Rusko..... a to už je něco zcela jiného.

A pokud jde o tu formulaci "právoplatná kontrola" a "že patří Gruzii" tak to je minimálně velmi sporné.

Ostatně, jako i v jiných sporech tady nejde o nějakou spravedlnost, ale o zájmy těch silných hráčů na mezinárodním poli. Tak to bylo, je a bude..... stačí se podívat do historie.
« Poslední změna: 11. Srpna 2008, 16:56:23 od Yan »

Offline petahyah

 • Nestor
 • *****
 • Příspěvků: 618
Re: Gruzie - srpen 2008
« Odpověď #23 kdy: 11. Srpna 2008, 17:05:21 »
...Gruzínci jsou blbí, že se nechali vyprovokovat...
Ale tak to neni, Gruzínci se nenechali vyprovokovat. Oni tu situaci vyvolali.........

Co by asi delali treba Slovaci, kdyby Madarsko vydavalo lidem na jihu Slovenska madarske obcanstvi a madarske pasy, poslali by na uzemi slovenska mirove sily, obyvatele jizniho slovenska by vytvorili polovojenske oddily, neakceptovali by uzemni celistvost Slovenska, nerespektovali by slovenske urady, zakony,...uzemi jizniho Slovenska by nebylo pod kontrolou Slovenska???!!!! ;D
יואל טייטלבוים

Offline petahyah

 • Nestor
 • *****
 • Příspěvků: 618
Re: Gruzie - srpen 2008
« Odpověď #24 kdy: 11. Srpna 2008, 17:07:04 »
Jenomže Gruzie porušila status quo, který zde už dlouhou dobu platí. Smůlu má v tom, že za Jižní Osetií která by jí sama o sobě vzdorovat nemohla stojí silné Rusko..... a to už je něco zcela jiného.

A pokud jde o tu formulaci "právoplatná kontrola" a "že patří Gruzii" tak to je minimálně velmi sporné.

Ostatně, jako i v jiných sporech tady nejde o nějakou spravedlnost, ale o zájmy těch silných hráčů na mezinárodním poli. Tak to bylo, je a bude..... stačí se podívat do historie.

Aha tak mafiánský separatismus kosovsko-albánského typu je status quo  ;D
יואל טייטלבוים

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14