Autor Téma: FOTBAL: Revoluční změna od sezony 2009/2010  (Přečteno 5580 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 921
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
FOTBAL: Revoluční změna od sezony 2009/2010
« kdy: 25. Června 2008, 10:09:24 »
V pondělí 23. června 2008 oznámila Izraelská fotbalová asociace, že od ročníku 2009/2010 se zásadně změní počet týmů v první a druhé lize.  Radikální proměnu čeká také  herní systém první ligy. Liga neskončí základní částí, ale …  o tom si řekneme něco níže. Nejprve nezbytné připomenutí, jak funguje izraelský fotbal po organizační stránce nyní.

TŘI  LIGY PO 12 TÝMECH

Vrcholovou kopanou hraje  36 týmů, rozdělených do první, druhé a třetí ligy; v každé účinkuje 12 klubů.  Ligy se hebrejsky nazývají Ligat Haal(nejvyšší soutěž), Liga Leumit(2. Liga), Liga Arcit(3. Liga). V anglické terminologii, například na oficiálním serveru Izraelské fotbalové asociace,  se setkáme s názvy Premier League(pro 1. ligu), National League(pro 2. ligu) a State Laegue(pro 3.ligu). Pro účely tohoto článku nebudou anglické ani hebrejské názvy ligy překládány, protožeby uším českého čtenáře mohly znít neobvykle, ale podržíme se nejsrozumitelnějšího označení první, druhá a třetí liga.

Po skončení ligové sezony sestupuje z každé soutěže dvojice týmů  do nižší ligy a stejný počet postupuje do ligy vyšší – s pochopitelnou výjimkou první ligy: není kam postoupit. Třebaže ne tak docela. Několik celků z vrcholu 1. ligy  se kvalifikuje do evropských soutěží. Jmenovitě fotbalový šampion Izraele(vítěz 1. ligy) do Ligy mistrů, další pak do Poháru UEFA a Intertoto Cupu.

Dlužno podotknout, že v Izraeli se hraje také obdoba našeho Poháru ČMFS. Jde o Pohár státu(hebrejsky Gvia Hamedina, anglicky State Cup), jehož vítěz se rovněž kvalifikuje do bojů o Pohár UEFA.

Podívejme se nyní, jak to se sestupy a postupy vypadalo  v sezoně 2007/2008. První ligu vyhrál, šampionem Izraele se stal a do druhého předkola Ligy mistrů se kvalifikoval Bejtar Jeruzalém. Z první ligy se do evropských soutěží dále dostaly kluby Maccabi Netanya(2. předkolo Poháru UEFA), Ironi Kirjat Šmona(úvodní předkolo Poháru UEFA) a Bnej Sachnin(2. předkolo Intertoto Cupu).  Tyto celky doplní ještě Hapoel Tel Aviv, který  se kvalifikoval do 2. předkola Poháru UEFA jako finalista izraelského fotbalového poháru, neboť jeho vítěz, Hapoel Jeruzalém, který je současně  mistrem první ligy, bude pochopitelně hrát prestižnější Ligu mistrů.

A dále: z první do druhé ligy sestoupily Hapoel Kfar Saba a Hapoel Herzlija, z druhé do třetí Ironi Rišon  le Cion a Hapoel Nazaret Illit a z třetí do regionální Ligy Alef  Maccabi Hašikma/Ramat Hen a Hapoel Kfar Šalem.

Teď ke šťastnějším celkům. Třetí ligu posílí vítězové  regionální ligy Alef – po jednom ze Severní a Jižní divize(jména zatím neznáme). Druhou ligu doplní první dva z ligy třetí, to je  Hapoel Jeruzalém a Maccabi Ironi Kirjat Ata.  Z druhé ligy do nejvyšší souitěže se kvalifikoval Hakoah Amidar Ramat Gan a Hapoel Petach Tikva.

REVOLUCE 2009/2010

Podle uvedeného systému se v nadcházejícím  ročníku 2008/2009 bude hrát naposledy.  V tom dalším dojde k výraznému přeskupení týmů, nikoli nepodobnému v ČR po rozpadu federace – také bylo, i v nižších soutěžích, ledacos jinak. 
Základní změnou je počet  klubů v první lize,  který se zvýší z dosavadních dvanácti na šestnáct. Které to budou?

Po skončení základní části  příštího ročníku sestoupí do druhé ligy pouze dvanáctý(poslední celek). Tým, který skončí  v první lize na jedenácté pozici,  bude hrát baráž  s šestým celkem druhé ligy; vítěz si vybojuje právo účasti v nové, šestnáctičlenné  první lize. Tu dále doplní celky, které skončily v druhé lize na prvním až pátém místě.

V ročníku 2009/2010 bude novou první ligu tedy tvořit deset celků stávající první ligy, nejlepších pět celků druhé ligy a vítěz baráže mezi jedenáctým mužstvem z první a šestým z druhé ligy.  Čili 10 + 5 + 1 = 16.

Zbytek druhé ligy, v němž zůstane   po odchodu pěti celků do první ligy sedm týmů(+ přibude sestupující z první ligy) bude rovněž přeorganizována částečným sloučením se třetí ligou tak, aby i druhá liga obsahovala šestnáct týmů.

JAK SE BUDE HRÁT?

Nová první liga 2009/2010 bude rozdělena do základní a nadstavbové části. Podle představeného plánu  bude základní část třicetikolová. Po jejím skončení se rozdělí do tří částí.

Mužstva z prvního až šestého místa budou hrát v nadstavbové části každé s každým o  mistra ligy a účast v evropských soutěžích. Celky, které se uméstí na 11. až 16 místě budou svoji sérii zápasu každého s každým o udržení v lize. Ani  týmy, které skončí uprostřed tabulky základní části, tj, na  sedmém  až desátém místě nebudou zahálet, ale rovněž budou bojovat  o konečné „bonusové“ umístění.

NOVÝ SYSTÉM: PRO I PROTI

Jak už to ale bývá, ne každý fotbalový činovník je těmto novotám nakloněn. Hlasitým kritikem je šéf Maccabi Haifa Jaakov Šachar. Podle jeho mínění není v Izraeli zase tolik dobrých fotbalistů, aby to opravňovalo k takovémuto rozšíření první ligy, které za správný krok rozhodně nepovažuje. „Jsem přesvědčen, že liga s 12 týmy je lepší a že bychom ji neměli měnit jenom kvůli pár nepovedeným sezonám,“ dodává.

Stoupenci nového systému ale převažují. Patří k nim i předseda Izraelské fotbalové asociace Avi Luzon. „Jsem šťasten, že rozhodnuté o rozšíření ligy bylo přijato,“ netají se svám nadšením a dodává: „Chceme, aby liga byla zajímavá a naplnila stadiony.“

Uvidíme po příští sezoně.


*
« Poslední změna: 7. Června 2009, 15:13:19 od mrstejskal »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15