Autor Téma: KAUZA: POZITIVNÍ DOPINGOVÝ TEST UDIHO GALA (k)  (Přečteno 4844 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1 879
 • Pohlaví: Mužské
  • Lubomírovy Listy
KAUZA: POZITIVNÍ DOPINGOVÝ TEST UDIHO GALA (k)
« kdy: 21. Června 2008, 21:05:31 »
Udi Gal: Vlasy, nebo olympiáda?

Nepříjemné komplikaci čelí vynikající izraelský jachtař Udi Gal. Během testů na  používání zakázaných látek, které v květnu provedla Izraelská antidopingová komise, bylo zjištěno, že jeho vzorek je pozitivní. To zapůsobilo na izraelskou jachtařskou scénu jako blesk z čistého nebe, neboť byla rázem vážně ohrožena účast  na olympiádě v komunistické Číně, kde si Gal spolu se svým partnerem Kligerem dělají velké naděje na zisk medaile. Jsou ve skvělé formě, na posledním evropském šampionátu  v Itálii získali  ve své třídě 470 bronz.

Vzápětí po šampionátu přišla ale tato nepříjemná zvěst, která ovšem, dlužno objektivně poznamenat, neznamená, že by Gal byl sportovním narkomanem  hodný opovržení. On sám má pro pozitivní výsledek prvního ze dvou vzorků(označen písmenemA), který byl analyzován v Izraeli, srozumitelné vysvětlení. V jeho moči byly nalezeny stopy finasteridu, což je látka, která se v lékařství používá ke dvěma účelům: při léčbě prostaty a jako prostředek proti vypadávání vlasů. V tom druhém případě jako medikament s názvem Propecia.

Podíváme-li se na internetu na snímek  Udiho Gala, nenabudeme jistoty, že právě on tento lék potřebuje. Skutečností nicméně je, že  na jeho používání stojí jachtařova obhajoba. Toto vešlo ve známost v pondělí 16. června, kdy ještě existovala naděje, že B vzorek bude negativní a záležitost skončí tak rychle, jak začala. V opačném případě by se z jeho touhy udržet si vlasový porost stala kauza, která by v té nejhorší variantě  znamenala stop v účasti na pekingské olympiádě.

Galův B vzorek  putoval do specializované laboratoře v Aténách, kde byla provedena analýza ve středu 18. června. Výsledek ani nemohl dopadnout jinak: užívá-li Gal lék Propecia, jak tvrdí, pak byla vysoká pravděpodobnost, že i tento vzorek bude pozitivní. Atény to následně potvrdily.

V tom okamžiku začala byla situace vážná. Světová antidopingová agentura má totiž finasterid na seznamu zakázaných látek, a to v kategorii diuretik a maskovacích prostředků, jimiž lze zakrývat používání anabolických steroidů.

Případ má nyní na stole disciplinární komise Mezinárodní jachtařské asociace. Ta rozhodne, zda a jak bude Gal potrestán, resp. jestli se jednalo o pouhou nedbalost či něco horšího.

V samotném Izraeli sportovní činovníci ne že by snad hýřili optimismem, ale spoléhají na zdravý rozum. Šéf tamní jachtařské asociace Jehuda Majan vyjádřil naději, že Gal nakonec na olympiádu pojede. „Věřím, že všechno bude OK,“ citoval jeho slova Jerusalem Post. Diplomaticky se vyjádřil také generální tajemník Izraelského olympijského výboru Efraim Zinger: „Trpělivě čekám na konec  celé procedury a doufám,  že  skončí příznivě a Gala s Kligerem nakonec v Pekingu uvidíme.“ Dodal, že celou věc má nyní v kompetenci Mezinárodní jachtařská asociace a Izraelský olympijský výbor může hrát pouze roli pasivního pozorovatele.

Připomeňme, že Gal s Kligerem patří mezi nejlepší izraelské sportovce současnosti. V malé zemi je ceněn každý úspěch. K těm jejich patří stříbrné medaile z ME v jachtingu(třída 470) pořádaného v letech 2001 a 2005 a zisk několika bronzových medailí v uplynulých třech letech. Tu nejčerstvější získali, jak bylo řečeno, v úvodu,   v tomto měsíci na evropském šampionátu konaném na severoitalském jezeře Lago di Garda. Jako zajímavost uveďme, že na stejném mistrovství  skončily skvělé české jachtařky Šmídová a Mrzlíková páté.

*

30/06/2008 přišlo důležité rozhodnutí. Disciplinární komise Izraelské jachtařské asociace rozhodla, že Udimu Galovi  za pozitivní dopingový nález udělí pouze důtku, neboť  z jeho strany se nejednalo o úmysl, ale nedopatření.   Tento verdikt znamená, že Gal může pokračovat v olympijské přípravě.  Rozhodnutí  obsahující návrh vyřešit tuto záležitost udělením  důtky bylo zasláno Mezinárodní jachtařské federaci, která by s ním nemusela vyjádřit souhlas a celá věc by se teoreticky mohla ještě zkomplikovat. Všeobecně se ale má za to, že se tak nestane.

*
« Poslední změna: 27. Července 2008, 13:51:06 od mrstejskal »

Offline mrstejskal

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1 879
 • Pohlaví: Mužské
  • Lubomírovy Listy
Doping Udiho Gala vyřešen důtkou
« Odpověď #1 kdy: 1. Července 2008, 23:01:14 »
Více výše v aktuálním odstavci  na konci hlavního textu.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15