Autor Téma: BASEBALL: SEZONA 2008 (k)  (Přečteno 4079 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 812
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
BASEBALL: SEZONA 2008 (k)
« kdy: 20. Června 2008, 22:23:11 »
Otazníky kolem  druhého ročníku profesionální baseballové ligy: Krátká sezona, o dva týmy méně.

Do zmíněného půl tuctu týmů patřily Bet Šemeš Blue Sox(Modré ponožky, zjevně inspirováni bostonskými Rudými ponožkami), Modiin  Miracle(Zázrak), Petach Tikva Pioneers(Pionýři), Tel Aviv Lightning(Blesk) a Netanya Tigers(Tygři). Liga se hrála během letních prázdnin, ve finále play-off porazil 19. srpna 2007 Bet Šemeš Modin 3:0 a stal se historicky prvním vítězem profesionální IBL.

Po skončení ligy  mnozí očekávali, že napřesrok se vše s úspěchem zopakuje. Snad jen s tím rozdílem, že přibude další tým z Jeruzaléma, jak bylo ohlášeno.

Leč s blížícím se  prvním výročím úvodního odpalu se nad IBL začaly stahovat stále černější mraky.  Abychom nechodili kolem horké kaše: problémem byly finance. Liga nedokázala uspokojit pohledávky celé řadu věřitelů a  řeší problém, co s dluhy; zaplaceno není ani za používání jednoho ze tří baseballových stadionů, Sportek Baseball Field u Tel Avivu, kde se odehrála třetina zápasů.

Vážnost situace podtrhlo prohlášení  prezidenta Izraelské baseballové asociace(IAB) Chaima Kace, který 29. května rezolutně prohlásil: “V roce 2008 se žádná liga hrát nebude, na ročníku 2009 se pracuje.“ To se sice snadno vysloví, ale pokud je člověk pro tento sport zapálený, jen tak se s takovým verdiktem nesmíří. Že v Izraeli takoví lidé existují, se ukázalo vzápětí.

CO ROOTENBERG NETUŠIL


Vedení baseballové ligy samozřejmě nesložilo ruce do klína, ale vyvíjelo  horečnou aktivitu. Jak později na svém webu uvedlo, „řešilo byznys“. Současně došlo k „přeskupení sil“ v jejím řídícím centru.  Ačkoli informací bylo jak šafránu, do médií pronikla zpráva o chystané klíčové změně: dosavadního prezidenta ligy Martina Bergera nahradí Dan Rootenberg, někdejší hráč Netanyjských Tygrů.

Zde malá odbočka: Když se po skončení IBL 2007 vrátil Rootenberg domů, napsal  29. října na svém blogu článek, který začínal větou: I´m back in the United States and getting back to „Normal Life“(Jsem zpátky ve Státech a vracím se k „normálnímu životu“). Tehdy sotva  předpokládal, že „normální život“ může zahrnovat šéfování baseballové lize potácející se ve finančních problémech.

Velké naděje se vkládají do organizačních schopností špičkového amerického manažera Gary Woolfa, který působil ve vedení sportovního managementu firmy Woolf Associated a nyní patří do týmu řídícího konzultační společnost Shiboomi; současně figuruje  v seznamu  šéfů IBL jako „director“.

Navzdory všem těmto změnám nebylo dlouho jasné, jak to s druhým ročníkem IBL vlastně bude. Baseballová asociace, která má od ministerstva sportu oprávnění udělovat licence na provozování profesionálního basketbalu,  nepřestává hrát roli „toho zlého“ a nadále  na celou záležitost pohlíží skepticky.  Naproti tomu nový prezident Rootenberg  se pro Jerusalem Post vyjádřil nadějně: „Nyní, když byla liga rekapitalizována, jsme zahájili proces úhrad minulých pohledávek.“ Takto se vyjádřil ve čtvrtek 19. června, kdy současně dodal, že je v kontaktu s baseballovou asociací, aby společně naplánovali nové jednání, na němž by se všechny zmatky  vyjasnily.  Ovšem asociace nic takového nepotvrdila.

COUNTDOWN SPUŠTĚN

Zmíněný čtvrtek 19. 7. byl vůbec klíčovým dnem  izraelského profibaseballu, neboť na webových stránkách ligy se objevily zásadní údaje týkající se nového ročníku. Ten vedení IBL považuje za hotovou věc. Na web byl umístěn  časový odečet(countdown), který ukazuje, kolik dnů, hodin, minut a dokonce sekund zbývá do zahájení prvního zápasu sezony 2008. Ta ale připomíná torzo té minulé, nicméně fanoušci jistě dodají – raději toto než vůbec nic.

Co je tedy nového? Hrát se bude pouhopouhé tři týdny(oproti loňským deseti). A nejen to. Redukován byl také počet týmů. Nyní jsou pouze čtyři:  ze „staré gardy“ Modré ponožky Bet Šemeš,  Zázrak Modin a Netanyjští Tygři; k nim přibyl nováček Jerusalem Gold. Podle těchto webových informací odstartuje liga 27. července a skončí 17. srpna. Pozitivní je, Bet Šemeš bude mít základní motivaci, obhajobu titulu, byť za docela jiných podmínek. Zdá se ale, že Modrým ponožkám  lidé věří, což dokazuje anketa na webu IBL. Na otázku, kdo se stane vítězem letošního ročníku(zde by se ovšem více  hodil termín „měsíčník“) odpovědělo v době, kdy tento příspěvek vznikal(22.6. dopoledne),  50 procent respondentů, že Bet Šemeš, čtvrtina dala hlas Jeruzalému a 14% Tygrům z Netanyje. Na „modinský zázrak“  by si vsadilo pouze 11% fanoušků.

Pořadatelé slibují, že hrát se bude podle systému College World Series, jak jej známe ze Spojených států. Podle vyjádření Martina Bergera, většina borců, kteří se představí v nové lize, budou „veteráni“ její loňské premiéry.

Představitelé IBL  říkají, že neustanou v úsilí dostal tuto disciplínu na co nejvyšší profesionální úroveň. Jestliže přechodným cílem bylo, aby do pěti let hrála v lize čtvrtina Izraelců, pak jeho konečná podoba je mnohem ambicióznější: má to být většina.  Cestu  k povznesení tohoto sportu v Izraeli  spatřují činovníci ligy ve spolupráci s takovými organizacemi jako je Židovský národní fond, nadace Jerusalem Foundation, u jejíhož zrodu stál legendární jeruzalémský starosta Teddy Kollek, sportovní organizace Maccabiah, samozřejmě Izraelská baseballová asociace a rovněž Izraelská softbalová asociace, jejíž utkání budou součástí širšího programu baseballové ligy 2008. Zapojit chtějí i místní organizace a doufají, že tato spolupráce  podpoří stávající programy  usilující o propagaci baseballu  a vyvolá v celé zemi takové vzrušení, jaké dokáže poskytnout pouze tato míčová hra.

Cíl jeto jistě úctyhodný, nicméně letos  bude izraelským baseballovým fanouškům  k plnému uspokojení stačit bezpochyby to, když se druhý ročník  uskuteční alespoň v takovém formátu , jak je slibováno.

*

JAK TO NAKONEC DOPADLO

Na oficiálních webových stránkách Izraelské baseballové ligy  sice  doběhl odečet času,  a to poctivě do  27. července 2008, ovšem byla to pouze virtuální realita. Toho dne liga  nezačala. A co horšího: vyplnil se pesimictičtější(realističtější) scénář neboli došlo na slova těch, kdo už na jaře říkali, že z finančních důvodů se letos  profesionální baseballová liga v Izraeli hrát prostě nebude.  Místo toho její  vedení  oznámilo, že na srpen  je naplánován  týdenní Baseballový festival, v němž se střetne IBL All Star tým proti předním izraelským hráčům. Jeho dějištěm bude baseballový sportovní komplex Jarkon, hrát se bude 14. 8. a po sobotní přestávce od 17. do 21. 8. Podrobnosti této akce budou zvěřejněny později.« Poslední změna: 28. Června 2009, 07:34:10 od mrstejskal »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15