Zdejší kurs $ není věrným indikátorem jeho skutečné hodnoty. Před časem dokázala vláda paralelně s ČNB vyprodukovat úvahu, která ukázala, že kurs $ oproti Kč je pouhým administrativně – technickým úkonem. Prohlásilo se tehdy (v době největších nářků českých importérů nad klesajícím kursem $), že pro příjem dolarů z jistých operací (nevzpomenu si již zda z privatizace či jiného prodeje) bude zřízen speciální devizový účet u ČNB, aby došlé $$$ procházely mimo devizový trh tak, aby jejich příchod nezaznamenala devizová burza a tudíž by se tento příjem neobrazil v pohybu kurzu $ směrem dále dolů. Tato skvělá úvaha pokračovala dále v tom smyslu, že získané $$$ na tomto účtu by šly na pokrytí zvýšených nároků ve sociální sféře (důchody, podpory apod.). Když
tohle dokáže vypustit z úst vrcholný orgán politické scény a vrcholný orgán měnové strategie
(zní to jako výrok SPK z dob nejhlubšího bolševického ekonomického dirigismu v éře existence VRCV – pamatujeme si ještě na super tajné koeficienty „vnitřního cenového reprodukčního vyrovnání“, neboli tzv. „cvrčka“), znamená to, že v této republice mohou probíhat toky zahraničních měn bez přímého impaktu na devizové kurzy, odpovídající pohybu na devizových burzách, jak by tomu bylo např. u „čistě“ ekonomických operací (např. poptávka po Kč u zahraničního investora hodlajícího investovat do místní ekonomiky).
Tento příspěvek zajisté překračuje meze záživnosti, i.e. je vyloženě nezáživný. Účelem této studie bylo naznačit, že kurs $ ke Kč pravděpodobně jen velmi částečně obráží skutečnou hodnotu $ na světovém trhu a mohlo by se stát, že zatímco se $ efektivně „oklepe“ z nejhoršího, na místním administrativně prefabrikovaném kurzu se to nijak nepromítne. Důsledky této mé studie jsou strašidelné: dovedeme-li dále fakt, že ČNB diktuje kurs $, znamená to, že má v rukou osudy českých exportérů a importérů bez ohledu na jejich skutečnou prosperitu a efektivnost. Tento význam je třeba hledat v ustanoveních o úkolech ČNB v zákoně o ČNB.
Resumé: bylo by bláhové se domnívat, že devizový/valutový trh se nalézá ve sféře „liberálního trhu“, řídícího se výlučně principem nabídky a poptávky, jak by se mohl domnívat laik. Někdy to připomíná stav v saddámovském Iraku, kde zatímco úřední kurs byl stanoven asi na 5 $ za 1 irácký dirham, „černý“ (resp. ten reálný trh existující nabídky a poptávky) vykazoval poměr hrubě obrácený v několikanásobný neprospěch dirhamu.
Patrně nejautentičtější představu o skutečné síle, či slabosti $ získáme z přehledů o cenách odvěkého platidla a toto byl právě důvod, proč jsem pro stanovení sázek na futures $ navrhoval údaj o ceně 1 troy oz.
Zlato neskáče nijak bláznivě - jeho cena je skutečným odrazem nálad na trhu, eo ipso hodnoty $. U mne to není jen jakási nostalgie na doby přímé vazby $ ke zlatu. ( od těch dob se jaksi nepozorovaně vytratil přímý příkaz "payable to the bearer on demand" a objevila se poznámka, že toto je nucený flastr na všechny pohledávky za státem "this note is legal tender for all debts..."). To už bych skoro souhlasil s naším NIS - i když Stanley Fischer je také pěkný lišák.
gv