Autor Téma: SPORTOVNÍ TELEGRAM(leden-červen 2008)  (Přečteno 8128 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 857
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
SPORTOVNÍ TELEGRAM(leden-červen 2008)
« kdy: 30. Ledna 2008, 16:23:32 »

*

Basketbalové přestupy/230608---Nový trenér špičkového izraelského basketbalového celku Maccabi Tel Aviv Effi Birnbaum se musí hned na počátku svého angažmá potýkat s odchody několika klíčových hráčů do zahraničí.

Vujčič a Halperin míří do Řecka

Už minulý týden bylo oznámeno, že chorvatský hráč Maccabi Nikola Vujčič se upsal  prestižnímu řeckému  klubu Olympiacos. V neděli 22. června 2008 se basketbalová veřejnost dozvěděla, že stejný tým posílí také izraelský hráč Jotam Halperin.

Jotam Halperin(* 1984 v Tel Avivu)  opouští klub, v němž působil v letech 2001-2005 a pak znovu od roku 2006 do letošní sezony. Mezitím hrál v období 2005/2006 ve slovinském celku KK Union Olympia. Chorvat Nikola Vujčič odehrál v dresu telavivského Maccabi šest sezon(2002-2008).

Nejlepší k nejlepším

Ještě významnější změnou je odchod nejlepšího hráče Maccabi Tel Aviv  za rok 2008, Američana  Terence Morrise,  do ruského celku CSKA Moska. Ten, jak známo, zvítězil letos ve finálovém duelu  Final Four právě nad  dosavadním Morriseho klubem a  stal se nejlepším  klubem Evropy. Morris  patřil do kádru Maccabi v sezoně 2007/2008, předtím hrál rok v jeruzalémském Hap


*

Fotbalista roku odchází do Německa---Po skončení první fotbalové ligy byl jako nejlepší hráč sezony 2007/2008 oceněn  Gal Alberman z Bejtaru Jeruzalém. A jak už to ve sportu bývá, talentovaní hráči brzy opouštějí domácí kluby, aby posílili týmy v zahraničí. Nejinak je tomu u Albermana, který začátkem června 2008 podepsal smlouvu s celkem Borussia Mönchengladbach hrající  2. bundesligu. Jeho spoluhráčem bude Roberto Colautti, naturalizovaný Izraelec původem z Argentiny, kde kopal za  slavný  celek Boca Juniors, jehož nejznámějším členem byl  Diego Maradona.  Než odešel do Německa, působil Colautti v letech 2004-2007 v Maccabi Haifa.

Albermana nahradí v Bejtaru Moše Ohajon, dosavadní hráč Ašdodu.  Změnu působiště hlásí také Kolumbijec ve službách 1. ligy John Culma. Z Bnej Sachninu přechází do Maccabi Haifa.

*

Javrujan zamířil do Tel Avivu---Jeden z nejlepších kanonýrů první izraelské fotbalové ligy, v Rusku narozený Armén Ilja Javrujan, který hrál v minulé sezoně za Bnej Sachnin, kde vstřelil deset gólů, mění dres. Od nového ročníku se stane výraznou posilou telavivského Maccabi.  Ten za něj  podle serveru listu Jerusalem Post zaplatil 500 tisíc dolarů.

Javrujan(* 1981) začal s výkonnostní kopanou v  roce 1999 v Maďarsku. O pět let později se přesunul do Izraele, kde vystřídal dva kluby - Hapoel Petach Tikvu a hapoel Tel Aviv. Po působení v ruské Jaroslavli se v roce  2006 do izraelské první ligy vrátil. Jednu sezonu působil v Kirjat Šmoně a v ročníku 2007/2008 byl oporou celku Bnej Sachnin.

Není vyloučeno, že Maor Buzaglo, jeho spoluhráč z Bnej Sachninu, jej bude v příštích dnech do Hapoelu Tel Aviv následovat.

*

Netbal: Historický úspěch---Netbal,  ženská obdoba  košíkové, patří mezi nejmladší izraelské sporty. K mezinárodní federaci tohoto sportu se v rámci její evropské sekce připojil Izrael teprve v roce 2007.  Letos od 6. do 8. června(2008) se  izraelská děvčata zúčastnila turnaje European Netball Festival pořádaného v irském Dublinu. Z pěti zápasů čtyři prohrála a pouze jednou byla úspěšná. Toto vítězství je ovšem  mimořádně cenné, neboť je historicky první, kterého izraelské netbalistky  na mezinárodním turnaji dosáhly.  Poraženým je celek Gibraltaru, nad nímž Izraelky zvítězily 28:24.

*

Jachting: ME ve třídě 470 --- Konalo se na severoitalském jezeře Lago di Garda(mezi Benátkami a Milánem) ve dnech 05-14/06/2008. Izrael zastupovaly tři mužské a jedna ženská soutěžní dvojice. Nejúspěšnější bylo duo Kliger/Gal, které skončilo na bronzové pozici. Úspěšní byli také Levin s Amirem:  umístili se na šestém  místě. Kornická s Bouskilovou jsou celkově osmé. Jistou účast na letní olympiádě v komunistické Číně mají jak Kliger s Galem, tak jachtařský pár  Kornická/Bouskilová.

*

Muž, o němž se mluví --- Bezpochyby také ti návštěvníci tohoto webu, kteří se nikterak vášnivě nezajímají o vrcholovou evropskou kopanou, zaznamenali, že se v médiích koncem května 2008  opakovaně hovořilo - v souvislosti a  anglickým fotbalovým klubem Chelsea, v němž jako brankář působí Čech Petr Čech - o "Izraelci Avramu Grantovi".  Dlužno dodat, že A. Grant se dostal "do řečí" oprávněně - v tom nejlepším slova smyslu(třebaže někteří jeho oponenti si myslí opak). V našem sportovním telegramu připomeňme telegraficky, oč se jedná.

Avram(Avraham) Grant je jedním z nejvýznamnějších izraelských fotbalových trenérů. Pochází z Petach Tikvy(*4. 5. 1955), kde zahájil trenérskou kariéru v roce 1972 u místního Hapoelu jako kouč mládeže a po čtrnácti letech se stal trenérem první ligy. Do roku 1991 zůstal u petachtikvského Hapoelu, pak se přimístil do Maccabi Tel Aviv, kde působil v letech 1991-1995 a  podruhé 1996-2000. Rovněž dvakrát vedl Maccabi Haifu, nejprve v sezoně 1995/1996 a později v letech 2000-2002.  Při svém druhém působení v Haifě vystřídal svého kolegu z ČR Dušana Uhrina.  Pak měl v období 2002-2006 na starosti koučování izraelské fotbalové reprezentace a v září 2007 nastoupil ke svému nejprestižnějšímu angažmá. Stal se trenérem špičkového londýnského celku Chelsea F. C.

Bohužel ne na dlouho, protože koncem května 2008 byl ze své funkce odvolán. Důvod?  S trochou nadsázky můžeme říci, že Chelsea dopadla ve fotbale tak,  jako Maccabi Tel Aviv v basketbalu - v sezoně byla "věčně druhá". Otázka, zda-li je to úspěch či naopak nechme na úsudku čtenářů. Zde jdou fakta:

Chelsea se pod vedením Avrama Granta probojovala do finále prestižní pohárové soutěže Carling Cup, kde prohrála s Tottenhamem Hotspur 1:2. Skončila druhá. Rovněž v nejvyšší anglické fotbalové soutěži(Premier League) skončil na  druhé příčce - za Manchesterem United.  A do třetice, Grant dovedl londýnský celek do finále vůbec  nejvýznamnější  evropské  klubové fotbalové soutěže, Ligy mistrů.  Zde se, osudovou shodou okolností, střetla Chelsea opět s Manchesterem. Moskevské finále máme mnozí z nás v živé paměti. Hrálo se 21. 5. 2008 pozdě v noci za vytrvalého deště,  i po prodloužení skončil duel 1:1 a teprve pokutové kopyv poměru 6:5 rozhodly o vítězstzví Manchesteru 2:1.

O tři dny později Chelsea ukončila s Grantem trenérskou smlouvu.  Krátce nato mu byl nabídnut post fotbalového ředitele v témže klubu(který vlastní ruský ropný magnát Roman Abramovič, připomeňme na okraj), ale Avram Grant nepřijal. Jeho vlastními slovy řečeno: "Roman Abramovič mi dal šanci a já si klub zamiloval.  Nyní ale půjdeme každý svou vlastní cestou."

*

Izraelští ragbysté vítězně v Německu --- V úterý 27. 5. 2008 se do vlasti vrátili úspěšní hráči ragbyového celku Izrael-Gilboa, kteří v miniturnaji v Hamburku porazili oba své soupeře. Nejprve celek St. Pauli 8:0, čímž se dostali do čela tabulky, neboť St. Pauli následně remizovalo s italským celkem Piacenza 17:17. O konečném pořadí Izraelců rozhodlo jejich vítězství nad Piancenzou 27:22.

Tenisový turnaj v Římě bez izraelské účasti --- Na ženském tenisovém turnaji  konaném v italském hlavním městě od 12. do 18. 5. 2008 nefiguruje v rozpisu žádná hráčka z Izraele. Původně přihlášená Šahar Peerová, nasazená jako parnáctá, se účasti vzdala ze zdravotních důvodů. Problémy má se zánětem šlachy na pravém rameni.  Po potížích její partnerky Azarenkové s kolenní šlachou, kvůli  čemuž  musela izraelsko-běloruská dvojice skrečovat semifinále v Berlíně(viz samostatné téma), není Šahar uvedena ani na seznamu deblistek. Ve 20. týdnu sledujeme  pouze účinkování  izraelského deblového páru Erlich-Ram na  turnaji v Hamburku(také v samostatném tématu).

*

Sportovní tipy pro 18. týden. --- Izraelští tenisté se opět rozlétli do světa, tentokrát po Evropě. Šahar Peerová a  Harel Levy se přihlásili na turnaj Prague Open,  nejlepší mužský debl židovského státu nastupuje v Barceloně a Dudi Sela v Mnichově. --- 29. 4. 2008 je na programu kvalifice fotbalového ME 19 mezi Izraelem a Islandem a 2. 5. 2008 v rámci téže kvalifikace se střetne Izrael s Norskem. Připomeňme, že první zápas s Bulharskem prohráli mladí izraelští reprezentanti 0:1. --- Celek Maccabi Tel Aviv  se v  Eurolize  probojoval do prestižního Final Four. Lahůdkou bude  2. 5. 2008 jeho utkání  s italským týmem Montepaschi Siena v rámci prestižního Final Four.

*

Nejlepší izraelská tenistka přiletí do Prahy. ---Sotva skončí v neděli 27/04/2008 v Izraeli baráž mezi hostitelskou zemí a ČR o postup do Světové skupiny I tenisového Poháru federace, bude se Šahar Peerová chystat do hlavního města svých soupeřek.  V Praze se zúčastní turnaje ECM Prague Open(28/04-04/05/2008), tentokrát v roli nasazené dvojky, a pokusí se obhájit turnajové vítězství z roku 2006.

*

Tenisový turnaj v Monte Carlu --- Koná se v termínu od 19. do 27. dubna 2008, Izrael je  zastoupen pouze ve čtyřhře svojí nejlepší dvojicí Erlich/Ram. V Monte Carlu jsou nasazeni jako druzí za Američany Bryanovými. Jejich výsledky sledujeme v samostatném tématu TENIS: MONTE CARLO 2008.

*

Tenis ATP a  WTA v 16. týdnu(14-20/04/2008). --- Izraelští tenisté vynechali oba klíčové evropské turnaje konané v portugalském Estorilu(muži i ženy) a španělské Valencii(muži). Ze zámořských  turnajů není  žádná  izraelská tenistka přihlášena do bojů na antuce v Charlestonu(Jižní Karolína),  a  tak je naše pozornost upřena do texaského Houstonu, kde bojují Levy a Sela. Jejich postup turnajovým pavoukem sledujeme v samostatném  tématu TENIS: HOUSTON 2008.


Přátelský fotbal. --- Ve středu 26/03/2008 změřili izraelští fotbalisté síly s reprezentací Chile. Z utkání odešli jako vítězové po úspěšné střele Benajouna z 30. minuty. Izrael - Chile 1:0.

*

Fotbalově bohatý týden 25-30/03/2008. ---Celkem pět zápasů čeká v posledním březnovém týdnu jednotlivé  izraelské fotbalové reprezentace. Hráči do 17 let se v úterý 25/03/2008 utkají doma s mladými Rusy, ve čtvrtek 27/03 nastoupí jako hosté proti Francii a sérii  tří zápasů ukončí doma soubojem s Anglií.  Izraelskou jednadvacítku čeká ve středu 26/03 souboj s Moldávii a týž den změří síly izraelská seniorská reprezentace v přátelském zápase s hráči jihoamerického  Chile.

*

Halová atletika. --- Podíváme-li se do oficiální soupisky halového mistrovství světa 2008, které se konalo 07-09/03/2008 ve španělské Valencii, najdete v ní  pouze dva izraelské reprezentanty.  ALEX TREMBACH(*1986)závodil v běhu na 60 m a ALEXANDER AVERBUCH(*1974) soutěžil ve skoku o tyči.

A. Trembach má osobní rekord 6,69 sec. Ve Valencii nastoupil  07/03/2008 do kvalifikace v sedmém rozběhu v dráze č. 5.  Cílovým paprskem  doběhl  jako třetí s časem 6,93 sec. Byl o 0,28 sec pomalejší než nejlepší v  tomto rozběhu Jamaičan  Plummer a do semifinále se neprobojoval.

Ještě hůře dopadl tyčkař A. Averbuch, který v dosavadní kariéře překonal 5,93 m. 08/03/2008 nastoupil do kvalifikační skupiny A, vynechal skok na výškách 5,15, 5,35 a 5,45 m,  tyčku na výšce 5,55 m nepřekonal a skončil na posledním  místě.

*Judo: Skvělý úspěch Arika Zeeviho v Praze. ---Během prvního březnového víkendu hostila Praha Světový pohár v judu, kterého se zúčastnilo pět borců z Izraele.  Vynikajícího  výsledku dosáhl Arik Zeevi.  Jednatřicetiletý bronzový medailista  z olympiády v Aténách  zvítězil v kategorii do 100 kg a zajistil si tak účast na hrách letní olympiády v Pekingu(kontinentální Čína).

Zeevi prošel úspěšně třemi kvalifikačními koly, když postupně zdolal Čínana Zhouu, Rumuna Brata a Japonce Suzukiho. Tím se probojoval do semifinále, kde byl jeho soupeřem Gruzínec Zhorzholiani. Po vítězství nad ním zbývala Zeevimu poslední překážka, kterou představoval Bělorus Biadulin. Také s ním si poradil a odvezl si z Prahy cenné vítězství ve své váhové kategorii.

Druhým nejúspěšnějším zástupcem izraelského juda byl  Gal Jekutiel. Ten  bojoval v nejlehčí kategorii do 60 kg, přičemž v prvním kvalifikačním kole vyřadil Fina Reinvalla, ve druhém Řeka Gorteeva, avšak ve  třetím podlehl Ukrajinci Korotunovi.  Měl však šanci ve dvou opravných zápasech. V prvním zdolal Číňana Jia, v druhém Belgičana Bamboira. V zápase o třetí místo však podlehl  Holanďanovi Moorenovi a celkově skončil ve své kategorii na páté pozici.

Další tří izraelští judisté byli shodně vyřazeni v prvním kole kvalifikace. Joel Razvozov(do 73 kg) byl poražen Belgičanem Sleeckxem, Avisar Sheinman(81 kg) podlehl  Rodriguezovi z Francie a v nejtěžší kategorii Andrian Kordon(nad 100 kg) nestačil na  jeho krajana Pina.

*

26/02/2008 - V odvetném zápase play-off baskotbalového Poháru ULEB prohrál Hapoel Jeruzalém s tureckým Besiktasem 53:73. Součet  bodů z obou zápasů(Hapoel 141, soupeř 146) rozhodl o tom, že Jeruzalém je z dalších bojů v play-off vyřazen.

*

21/02/2008 - Golf: Dva  izraelští golfisté na listině vítězů turnaje Doral Silver Classic Tournament konaném v Miami na Floridě. Jejich jména: Letitia Becková(16) a Roy Steinberg(17). Oba jsou odchovanci Golfové akademie při Cesarejském golfovém klubu a nyní studují  na Management Golf Academy na Floridě. Šéf Izraelské golfové federace Cyril Kaufman: "Je to vynikající výsledek a velký den pro izraelský sport a golf zvlášť".

*

19/02/2008 - Play off  basketbalového Poháru ULEB: V 1. zápase Hapoel Jeruzalém vítězně nad tureckým Besiktasem 88:79. Druhý zápas se hraje  26/02/2008.

*

30/01/2008---Jachtařské závody v Melbourne: Izraelská dvojice Kliger/Gal skončila v
 lodní třídě 470 po 13 rozjížďkách v konečném pořadí na 3. místě. Účast na olympiádě v komunistické Číně mají zajištěnou.

*
 
« Poslední změna: 3. Července 2008, 23:25:33 od mrstejskal »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15