Vzpomínáte na 17. října 2023? Z Pásma Gazy přišla zpráva o výbuchu v anglikánské nemocnici Al Ahli. Palcové titulky hlásaly: 500 mrtvých. Arabové přičetli vinu Izraeli.Televizní stanice Al Džazíra ještě téhož večera na svém serveru napsala: „Izraelský nálet na Al Ahli Arab Hospital zabil 500 lidí, říkají představitelé Gazy.“ [1]. Této lži, že šlo o izraelskou střelu, vzápětí mnozí ochotně uvěřili, šířili tento nesmysl dál a na jeho základě byl Izrael ocejchován jako nejodpornější gangster na celé planetě. Jordánský panovník Abdalláh II. okamžitě přispěchal s tvrzením, že jde o „masakr“ a „hanbu lidstva“ [1]. Je otázka, jestli by použil stejný jazyk, kdyby znal skutečnou pravdu, tedy že nešlo o střelu vypálenou z izraelského letadla, ale o raketu teroristů. Hamas hovořil bezprostředně o „válečném zločinu“ (Izraele) a jeden z činovníků palestinských Arabů, mluvčí palestinské civilní obrany Mahmúd Basal, šel ještě dál: „To, co se odehrálo dnes v noci, se rovná genocidě.“ [2]
Objektivně budiž řečeno, že většina hlavních českých serverů si v záležitosti viníka výbuchu v nemocnici Al Ahli počínala zdrženlivě.
Izraelská strana už tenkrát předložila výsledky svého šetření, z něhož bylo zřejmé, že nešlo o střelu izraelskou, ale o raketu Palestinského islámského džihádu vypálenou na Izrael z blízkosti areálu Al Ahli Arab Hospital, která ovšem selhala a dopadla na nemocniční parkoviště. Krátce po startu měla ještě dostatek paliva, o to byly následky destruktivnější.
Tato verze ovšem ne každého uspokojila, zejména ne ty, kdo vnímají Izraelce jako zločinné agresory, jejichž primárním potěšením je působit utrpení mírumilovnému, pracovitému a šlechetnému palestinskému lidu, kterému není nic vzdálenějšího a odpornějšího než teroristické praktiky. Ovšem to už je problém a věc každého, komu a čemu se rozhodně věřit a kterému výkladu dá přednost.
(Osobní poznámka. Docela by mě zajímalo, které verzi tenkrát dali přednost ti, kdo jsou dnes podepsáni pod peticí české verze iniciativy „Artist4Ceasefire“ – zpěvák Tomáš Klus, herec Jan Cina a bezpočet dalších.)
V době výbuchu v anglikánské*/ nemocnici Al Ahli byla válka proti terorismu v Pásmu Gazy na samotném počátku, vlastní pozemní operace izraelské armády byla zahájena až 27. října 2023. Jedna událost stíhala druhou a na blamáž týkající se zmíněné nemocnice postupně usedal prach zapomnění.
V posledních dnech se ale ono falešné obvinění Izraele z útoku na Al Ahli dostalo opět do středu pozornosti. Během minulého měsíce (březen 2024) provedla izraelská armáda protiteroristickou operaci v nemocnici Al Šifa, mimochodem největší v Pásmu Gazy, během níž bylo kromě eliminace asi dvou stovek teroristů zajato několik set dalších, mezi nimi mluvčí Palestinského islámského džihádu Tarek Abu Šaluf [3]. Lidé tohoto postavení jsou pro izraelskou armádu zdrojem cenných informací. Abu Šaluf byl vyslýchán důstojníky Jednotky 504, která je součástí Ředitelství vojenského zpravodajství, a potvrdil několik klíčových poznatků, které nejsou Izraelcům neznámé, ale nyní je získali takříkajíc z první ruky.
1) Mluvčí Palestinského islámského džihádu Abu Šaluf přiznal, že výbuch v nemocnici Al Ahli 17. října 2023 způsobila jejich raketa, nikoli izraelská střela. Teroristé to od počátku věděli a o to víc se snažili přesvědčit svět, že viníkem je Izrael. K tomu účelu vytvořili lživý příběh – raketa byla izraelská, Izrael zaútočil na nemocnici cíleně -, který pak nabídli zahraničním médiím. Mnohá z nich ho ochotně převzala a šířila dál. Závěr: Hovoří-li palestinští Arabové o masakru v nemocnici Al Ahli, pak je třeba dodat, že si ho způsobili sami.
2) Na dotaz vyšetřovatele, které nemocnice v Pásmu Gazy používá Palestinský islámských džihád a Hamas ke své vojenské činnosti, Abu Šaluf odpověděl: „Všechny nemocnice.“ A vysvětlil proč. „Protože je tam 24 hodin denně internet a 24 hodin denně elektřina.“ Dodal, že teroristické skupiny zabírají obvykle jeden až dva pokoje na každém oddělení, takže není nutné zavírat celé toto oddělení. Závěr: Mluvčí potvrdil, že teroristé zneužívají nemocnice pro svoji zločinnou činnost a ty tím ztrácejí podle válečného práva postavení chráněného objektu.
3) Mluvčí Abu Šaluf také podrobně popsal používání sanitních vozů teroristickými agenty. Závěr: I zde platí to, co je uvedeno výše. Je-li sanitní vozidlo zneužíváno k maskování teroristických aktivit (např. k bezpečné přepravě teroristů), stává se legitimním cílem útoku druhé strany.
Zadržený zástupce teroristů tak potvrdil to, co všichni soudní lidé dobře vědí a co progresivističtí propalestinští aktivisté skrývající se za vzletná slova o míru a humanismu nechtějí vzít na vědomí. Totiž: jaký je skutečný charakter teroristických agresorů a skutečný charakter současné války vedené proti nim v Pásmu Gazy.
*/ Nemocnice Al Ahli, ačkoli patří mezi zařízení provozovaná Anglikánským společenství, bývá někdy označovaná jako baptistická. K tomu jsem připravil následující vysvětlení.
Web Jeruzalémské diecéze Episkopální církve v Jeruzalémě a na Středním východě (tato církev je součástí Anglikánského společenství, což jsou církve přidružené k „mateřské“ Church of England) uvádí, že diecéze provozuje, kromě jiných zdravotnických zařízení, dvě nemocnice v oblasti: nemocnici sv. Lukáše v Nábulusu na Západním břehu a Al Ahli Hospital ve městě Gaza. Jde tedy o špitály anglikánské. A proč je tedy někdy označována Al Ahli jako nemocnice baptistická? Podle serveru Anglican Ink založila nemocnici Anglikánská církev v roce 1882, přičemž později ji převzala misie americké Jižní baptistické konvence. Podrobněji to popsal portál Christianity Today. Podle tohoto zdroje založili nemocnici v roce 1882 anglikánští misionáři. V roce 1954 koupila nemocnici tehdejší misie amerických Jižních baptistů (Foreign Mission Board) a přejmenovala ji na Gaza Baptist Hospital; a poskytovala zde péči po další tři desetiletí. Na konci 70. let minulého století vrátili Jižní baptisté nemocnici anglikánům. Ti ji přejmenovali na Al Ahli Arab Hospital a organizačně přiřadili k výše zmíněné Jeruzalémské diecézi Episkopální církve. Baptistický personál nicméně sloužil v nemocnici až do roku 1987. Odtud tedy ono označení „baptistická nemocnice“.
ODKAZY[1]
https://www.aljazeera.com/gallery/2023/10/17/photos-an-israeli-air-raid-on-al-ahli-arab-hospital-kills-an-estimated-500[2]
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/pasmo-gazy-palestina-lekari-izrael-lide-pod-troskami.A231017_182520_zahranicni_tty[3]
https://www.timesofisrael.com/in-interrogation-islamic-jihad-spokesman-admits-groups-rocket-struck-gaza-hospital/