Autor Téma: Křesťanský sionismus - je dobrý pro Izrael?  (Přečteno 7555 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 206
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
Křesťanský sionismus - je dobrý pro Izrael?
« kdy: 30. Března 2007, 12:05:49 »
Křesťanský sionismus je mocný fenomén, který není ani nový ani překvapivý, přesto však jeho význam v posledních letech významně roste. Křesťanští sionisté podporují přítomnost židovského lidu v Zemi Izrael, stejně jako bezvýhradně uznávají izraelské nároky na Zemi Izrael jako práva daná Bohem.

Má však křesťanský sionismus stejný cíl jako židovství? Nemá. Křesťané samozřejmě věří, že na Konci dní bude příchod Mesiáše vypadat jinak, než jak si ho představují Židé. Že budou velká soužení, obrovská válka a většina lidu Izraele  bude zničena. Na první pohled se zdá, že tento problém je pseudoproblémem, neboť prostě  až přijde Mesiáš skutečně, tak všichni uvidíme, jaký bude a kdo a v čem měl pravdu.

Nicméně na židovské straně se objevují i poznatky, které naznačují, že představa křesťanských sionistů o Konci dní může mít i bezprostřední vliv na současnost.

Nedávno jsme na Eretz citovali výrok reverenda Johna Hageeho ve prospěch Izraele. Jednoznačně kladný výrok, který staví křesťanské sionisty po bok židovského národa.

V článku webu Jewish Journal (https://www.jewishjournal.com/home/preview.php?id=17445) se ale objevila znepokojivá spekulace - nesnaží se (někteří) křesťanští sionisté přiblížit "Konec dní" a vehnat Izrael do nikoliv nezbytné války?

Nejsou jen zrcadlovým klonem šílence Ahmadinežáda, vyjhlížejícího nukleární inferno k uspíšení příchodu mahdího?

Jaký je Váš názor?


Offline Samuel

 • Nováček
 • *
 • Příspěvků: 460
 • Pohlaví: Mužské
Re: Křesťanský sionismus - je dobrý pro Izrael?
« Odpověď #1 kdy: 30. Března 2007, 13:08:33 »
Já se snažím věřit (mimojiné :)) v rozum a logické myšlení. Proto si myslím, že většina z křesťanů, kteří podporují Israel, a které je možné nazývat "křesťanskými sionisty", podporují Israel buď z lásky ke spravedlnosti, nebo čistě z důvodu "vlastního" prospěchu. Rozumný křesťan si jistě domyslí, že pokud bude existovat Israel s hlavním městem Jerusalemem, budou zachována i křesťanská svatá místa a přístup k nim. S případným (doufám nereálným) převzetím moci nad územím Israele muslimy, by na to však křesťané mohli zapomenout.
Pokud existují mezi křesťany blázni (snad jedinci), kteří by kvůli konci světa a "příchodu Krista" chtěli vehnat Israel do fatálního konfliktu, věřím, že nebudou mít takovou lobistickou sílu, aby to dokázali.
Takže v situaci, kdy většina křesťanského světa se chová k Israeli negativně, nebo přinejmenším neutrálně, chápu jakýkoli projev přízně z této strany jako velké plus.
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Max

 • Host
Re: Křesťanský sionismus - je dobrý pro Izrael?
« Odpověď #2 kdy: 30. Března 2007, 13:17:12 »
Doufám v totéž, co Samuel. Navíc mám za to, že křesťané by měli podle vlastního učení být "tvůrci pokoje", nikoliv se snažit vyvolávat konflikty - byť s "dobrým úmyslem na konci"

Je samozřejmě otázkou, jakého zaměření je autor článku v JJ, protože americkým židovským Demokratům (k nimž patří například i celé vedení ADL) leží spolupráce pravicových křesťanských sionistů, zbožných židovských komunit a izraelské sekulární i náboženské pravice poněkud v žaludku.... Nicméně pokud se autor článku nemýlí, pak doufám, že to vypovídá jen o nepatrné menšině proizraelských křesťanů.

Offline fanuel

 • Starší člen
 • ****
 • Příspěvků: 263
 • Zdravím
Re: Křesťanský sionismus - je dobrý pro Izrael?
« Odpověď #3 kdy: 19. Dubna 2007, 23:03:03 »
Zdravím
Vše co pomáhá nájít společnou řeč v civilním životě, tak pomáhá a je dobrý pro Stát Izrael. Ale dojdeli na otázky víry, liturgie, vyznání tak určitě ne.Protože víra v Boha Izraele je vykoupena velmi draze a liší se dost podstatně i když jsou tam zbližující prvky.Je přece normální nebýt rasistou, ale dnešní doba je nenormální jelikož celé národy usilují o vyhlazení Státu Izrael.Co se týče Vyvoleného, Krista, Mesiáše tak až bude dělat s Božím požehnáním pořádek tak určitě nebude cinkat zvonečkem,ale na základě dědíctví a daného příslibu králi Davidovi dané prorokem Natánem skrze Boha živého se ujme svých práv a svět se mu pokloní na důkaz dobré vůle, jestli že to svět neudělá tak všichni jeho nepřátelé a zlo bude zničeno to je a bude poslední zázrak na cestě k tisícileté vládě věřte nebo nevěřte.Jinak skoro každý národ věří v něco jiného, ale zlo se dá rozpoznat i když se někdy chová jako dobro.
P.S  Ty   tři jména Vyv,Kris, Mesi. jedno jest.     Fanuel

V.Neckar jr

 • Host
Re: Křesťanský sionismus - je dobrý pro Izrael?
« Odpověď #4 kdy: 17. Května 2007, 21:21:04 »
Pokud jde o Robertsona nebo toho druhýho magora (ale o mrtvých jen v dobrém) tak to je opravdu do jisté míry zrcadlový odraz Ahmadinejada. V některých věcech spíš skoro to stejné.

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 206
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
Re: Křesťanský sionismus - je dobrý pro Izrael?
« Odpověď #5 kdy: 17. Května 2007, 21:48:27 »
Pokud jde o Robertsona nebo toho druhýho magora (ale o mrtvých jen v dobrém) tak to je opravdu do jisté míry zrcadlový odraz Ahmadinejada. V některých věcech spíš skoro to stejné.

To srovnání neodpovídá. Robertson a Falwell (myslel jsi jeho, že?) se sice občas také vyžívají v apokalyptických vizích, jenže jen v té rovině, že říkají co podle nich přijde. Zatímco Ahmadinežád má v ruce tu moc, že se to snaží realizovat.... V tom je dost podstatný rozdíl.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15