Autor Téma: Bosna a Hercegovina: Antisemitská provokace na fotbalovém poháru  (Přečteno 136 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 810
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
Ve čtvrtek 2. listopadu se hrál jeden ze zápasů úvodního kola Fotbalového poháru Bosny a Hercegoviny. Klub Čelik Zenica hostila HŠK Zrinjski Mostar.

Mezi oběma celky je rozdíl jedné ligové úrovně. Zatímco hosté hrají „Prvu ligu“, což je druhá výkonnostní úroveň v zemi, klub Zrinjski z Mostaru působí v nejvyšší soutěži („Premijer liga“). Mostarský klub patří v BaH k nejúspěšnějším: osmkrát se stal mistrem „Premijer ligy“, dvakrát vyhrál národní pohár a v sezoně 2022/2023 získal obě trofeje.

Když obě mužstva nastoupila během prvního listopadového čtvrtku na stadionu Bilino Polje k pohárovému duelu, objevil se v ochozech obří nápis v bosenštině, který v českém překladu zní: „TITULY A PRVNÍ MÍSTA JSOU VÁM K NIČEMU, KDYŽ JSTE ŽIDOVSKÁ K***A.“

Hnusné, urážlivé, nehorázné.

A co k této antisemitské provokaci fanoušky v Zenici přimělo? Že by jediný izraelský hráč v mostarském klubu? Jde o Omera Nirona zapůjčeného z celku Bnej Jehuda Tel Aviv. Nikoli, důvod je jiný. Majitelem klubu je Amir G. Kabiri, izraelský byznysmen, kromě jiného šéf mostarské hliníkárny Aluminij Insdustries, jednoho z nejvýznamnějších podniků v regionu. Kabiri působí také ve vedení klubu Zrinjski jako jeho výkonný viceprezident.

Vyslouží-li si klub výše zmíněné hanlivé označení jenom proto, že jeho vlastníkem je Izraelec, přesněji Žid, pak jsme zde svědky té nejodpornější podoby verbálního antisemitismu. (Odtud je už jen krok k antisemitismu fyzickému – fyzické likvidaci Židů, jak jsme toho svědky dnes a denně v Izraeli ze strany palestinských Arabů).

Primitivní antisemitský nápis, dílo místních duševních ubožáků, zůstal na tribuně během celého zápasu, bohužel nikdo nedal pokyn k jeho odstranění. Nezbývalo, než aby se o jedinou správnou odpověď postarali na trávníku hráči hostujícího celku. A ti tento nečekaný úkol zvládli na výbornou. Když končila 35. minuta zápasu, vedli hosté ze svého pohledu už 5:0, krátce před koncem zápasu, v 88. minutě, upravili na konečných 6:0.

Antisemitští fanoušci Zenice odešli ze stadionu jako spráskaní psi. Amir G. Kabiri to na síti X komentoval lakonicky: „Na terenu smo pokazali kako se pobjeđuje antisemitizam.“ (Na hřišti jsme ukázali, jak se dá antisemitismus porazit.)

Skvělá práce!

**

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15