Autor Téma: Po agresi: Arabské provokace v evropském fotbalu  (Přečteno 462 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 810
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
Po agresi: Arabské provokace v evropském fotbalu
« kdy: 15. Října 2023, 22:29:58 »
Agrese Hamasu proti Izraeli a následná legitimní izraelská protiteroristická kampaň se promítá i do okrajových oblastí, k nimž patří sport. Konkrétně evropský klubový fotbal.

Dva příklady z těchto dní.

KLUB OGC NICE
Členem kádru tohoto francouzského prvoligového celku je na pozici obránce také alžírský fotbalista Youcef Atal. Patří k těm, kdo nevyužili příležitost mlčet, když už jim bylo zatěžko odsoudit bestiální zvěrstva Hamasu spáchaná na izraelských civilistech.

V čase nejhoršího protižidovského masakru od druhé světové války projevil Atal mimořádnou „inteligenci“, když na Instagramu sdílel video s proslovem palestinského kazatele Mahmúda Al Hasanata, který kromě jiného prosil boha (Alláha), aby „seslal na židovský lid temný den“. Záhy si sice uvědomil, zjevně pod vlivem kritiky, že přestřelil a příspěvek smazal, ale bylo už pozdě. Džin byl z láhve venku.

Starosta Nice Christian Estrosi se vyjádřil jasně. Buď se Atal omluví a odsoudí zločiny Hamasu, nebo nemá v klubu jeho města co pohledávat. Fotbalista si uvědomil, že je zle a následně se tedy omluvil: „Chci objasnit svůj názor bez jakýchkoli dvojznačností: důrazně odsuzuji všechny formy násilí, kdekoli na světě, a podporuji všechny oběti. Nikdy bych nepodpořil poselství nenávisti. Mír je ideál, ve který pevně věřím.“

Pak je ovšem otázka, proč kázání militantního duchovního obsahující nenávistnou výzvu k samotnému Alláhovi v této kritické době na Instagram vůbec umístil.

Svojí omluvou si patrně zachránil místo v sestavě niceského klubu, leč touto nechutnou kauzou se bude ještě zabývat disciplinární orgán nejvyšší francouzské fotbalové ligy Ligue 1.--- Jeho verdikt: hráč byl suspendován na 7 zápasů.

AKTUALITA
18/10/2023
Bylo oznámeno, že Youcef Atal byl do odvolání svým klubem suspendován. Kromě také hrozí vyšetřování tamní prokuraturou za nenávistný projev proti jinému národu.


25/11/2023
Podle serveru Ynet, který se odvolává na francouzská média, byl Youcef Atala policií zadržern a vyslýchán. Je podezřelý z náboženského podněcování.


KLUB BAYERN MNICHOV
V tomto prestižním bundesligovém klubu působí jako jeden z brankářů Daniel Peretz z Izraele a na postu obránce Maročan Noussair Mazraoui. Zatímco Izraelec prožívá od 7. října truchlivé období a je myšlenkami doma, Maročan usoudil, že nyní je ten správný čas, aby na Instagram umístil slova z Koránu, jejichž smysl je v kontextu toho, že popřál palestinským bratřím vítězství (nad Izraelem) jednoznačný (volný citát): „A nemyslete si, že Alláh nedbá na to, co dělají ti, kdo páchají bezpráví. Čeká jen na Soudný den, kdy jejich oči ztuhnou hrůzou.“

Pro Peretze to byl další šok ke všem těm zprávám, které denně z Izraele dostává. Jeho spoluhráč v týmu stojí na straně vrahů jeho národa.

Lze předpokládat stejné pokračování jako v případě Atala v Nice. Obecnou, spíše jalovou omluvu, pokus o vysvětlení nevysvětlitelného, tanec mezi vejci. Jak jim pak máme věřit, když při první příležitosti nasypou sůl do otevřené rány?

*
AKTUALIZACE
16/10/2023
Pozoruhodnou míru „zpravodajské úspornosti“ předvedl egyptský server Ahramonline, když 16. října referoval o Atalově případu. V článku „French prosecution investigate Algeria player Youcef Atal after reposting message“ informuje o tom, že francouzská prokuratura zahájila předběžné vyšetřování alžírského hráče působícího v Nice kvůli „veřejnému podněcování k nenávisti nebo násilí kvůli určitému náboženství“. Server uvádí, že Atal „se omluvil poté, co údajně sdílel a poté smazal video palestinského kazatele“. Opět se potvrdilo, že ďábel je ukryt v detailu. Jednak to nebylo „údajně“, ale fotbalista to video skutečně sdílel (jinak by neměl důvod se omlouvat) a hlavně: server Ahramonline „zapomněl“ uvést to klíčové. Atal nemá problémy kvůli tomu, že zveřejnil na sociálních sítích nějaké video nějakého palestinského kazatele, ale kvůli tomu, co onen kazatel na tom videu říká. To je uvedeno výše. Kazatelovo vyjádření je nepřijatelné, stejně jako sympatie, které mu svým sdílením vyjádřil alžírský fotbalista.


20/10/2023
Toho dne publikoval klub Bayern Mnichov prohlášení k případu hráče Noussaira Mazraouiho. Po prodrobném a vysvětlujícím rozhovoru, který s ním vedlo vedení klubu, bylo rozhodnuto, že marocký hráč v kádru Bayernu zůstane (aktuálně je mimo hru, ale kvůli zranění). Mazraoui prý věrohodně ujistil, že jako mírumilovný člověk rozhodně odmítá teror a válku a nikdy neměl v úmyslu svými příspěvky vyvolat jakékoli roztrpčení. Hráč dodal, že odsuzuje veškerý terorismus a teroristické organizace. Vedení Bayernu k tomu uvedlo, že stojí na straně židovských komunit v Německu a Izraele a že nic neospravedlňuje vraždění rodin a dětí.


Poněkud jiný postoj zaujalo vedení jiného bundesligového klubu - 1. FSC Mainz 05. Jeho útočník Anwar El Ghazi, Nizozemec arabského původu, po agresi Hamasu zveřejnil na sociálních sítích provokativní větu "Od řeky k moři, Palestina bude svobodná", což vyjadřuje přesvědčení, že Izrael nemá právo na existenci a bude zlikvidován. V úterý 17/10/2023 klub oznámil, že  El Ghazi byl suspendován z tréninku i ze hry.---AKTUALIZACE 03/11/2023: A. El Ghazi se následně nějakým způsobem omluvil, aby pak znovu napsal na sociální sítě protiizraelské příspěvky. V souvislosti s tím klub FC Mainz 05 oznámil, že s ním ukončil smlouvu.

28/10/2023
Zpráva z klubu Bayern Mnichov. Došlo k usmíření mezi izraelským brankařem klubu Danielem Peretzem a marockým obráncem Mazraouim. Oba se setkali k rozhovoru v istanbulském hotelu, kde byli ubytování během zápasu Ligy mistrů UEFA Galatasaray - Bayern. Maročan ujistil, že nemá negativní postoj vůči Izraeli nebo Židům a tvrdil, že jeho osobní fitness trenér pochází z Izraele a je to Žid. Kdo Bayern podrobněji sleduje tak ví, že Mazraoui v kádru po výše popsaném incidentu v kádru zůstal a nastupuje jak k evropským, tak bundesligovým zápasů.
**
« Poslední změna: 25. Listopadu 2023, 11:33:44 od mrstejskal »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15