Autor Téma: Indonésie: Opět provokace proti Izraeli?  (Přečteno 2150 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 880
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
Indonésie: Opět provokace proti Izraeli?
« kdy: 1. Května 2023, 20:31:33 »
Není to tak dlouho, co tato muslimská země přišla o roli hostitele fotbalového MS hráčů do 20 let, protože odmítla pustit na šampionát reprezentaci Izraele. Turnaj byl přesunut pak do Argentiny.

Zdá se, že nyní nás čeká něco podobného. Indonésii bylo v červnu 2022 přiděleno pořadatelství II. světových plážových her (WBG). Konat se budou letos od 5. do 12. srpna na ostrově Bali. Jde o akci spadající pod Asociaci národních olympijských výborů, v drtivé většině členů Mezinárodního olympijského výboru.

Asi je zbytečné připomínat, že samozřejmou podmínkou pro udělení pocty být organizátorem je předpoklad rovného zacházení se všemi reprezentacemi, což znamená umožnění vstupu všem sportovcům, kteří se na hry řádně kvalifikovali.  Tato samozřejmost ovšem zjevně není zřejmá guvernérovi ostrova Bali Wayanu Kosterovi.  Je to stejný politik, který nedávno zakázal izraelským fotbalistům do 23 let vstup MS, čímž přispěl k tomu, že fotbalový šampionátu byl na posledních chvíli přesunut do Argentiny. Tím indonéská dvacítka přišla o možnost na turnaji hrát. Jistě byli všichni  štěstím bez sebe, ale což – hlavně že do jejich země nepřijedou nenávidění Izraelci. Palestinskou věc je zapotřebí podpořit za každou cenu.

Zatím není nic oficiální, ale  zprávy z Indonésie naznačují, že guvernér Koster hodlá prosadit to samé, o co usiloval v případě šampionátu v kopané: aby izraelským účastníkům  Světových plážových her nebylo na Bali umožněno soutěžit. Ze stejných důvodů,  jaké uvedl v případě MS „20“, tedy kvůli politice, které dominuje fanatická antiizraelská nenávist.

Zatímco v případě kopané mělo jít o početnější reprezentaci zahrnující hráče a realizační tým, v případě WBG se jedná o čtyřčlenný tým basketbalu 3x3 „U20“ (plus nezbytný doprovod). Tedy o nepatrnou výpravu, nicméně zdá se, že problémy by nastaly i v případě,  pakliže by se na WBG kvalifikoval jeden jediný izraelský sportovec (a byl by sám sobě trenérem, masérem, lékařem atp.). Když nenávist, tak nenávist. Koneckonců, vadí-li mladí fotbalisté z Izraele, musí zákonitě vadit i mladí basketbalisté z tohoto státu.

Americký server Algemeiner.com informoval 21. dubna a postojích guvernéra Kostera ve věci izraelské účasti na Bali. Před více než dvěma týdny,  po setkání s novým indonéským ministrem sportu Ariotedjem a šéfem tamního NOV Oktoharim,  vyjádřil konání WBG na Bali podporu, nicméně nechal se slyšet, že hry „proběhnou hladce v souladu s Ústavou“. Jak známo, ďábel je ukryt v detailu: poznámka „v souladu s ústavou“ nemusí být tak nevinná, jak se může na první pohled jevit. O účasti Izraele se v tomto vyjádření nezmínil.

Že to nebude tak hladké, ukázalo o pár dní později (15. dubna)  nové guvernérovo sdělení. V prohlášení uvedl: „Zůstávám důsledný v odmítnutí účasti izraelského týmu na Světových plážových hrách v roce 2023 na Bali.“ Dodal, že musí dodržovat indonéskou ústavu, což  znamená, že „Světové plážové hry 2023 na Bali by se měly konat bez izraelského týmu.“

K tomu dvě poznámky. Máme tomu rozumět tak, že on ústavu dodržovat musí a ostatní včetně ministra sportu centrální vlády nikoli, když s izraelskou účastí souhlasí? To ale není podstatné.  Důležitější je, čem vlastně indonéská ústava hovoří. O zákazu účasti izraelských reprezentantů na akcích pořádaných indonéskou stranou? Jistěže ne. Indonéští politici, kteří se v této věci ohánějí ústavou, argumentují úvodní větou její preambule, v níž se píše, že nezávislost je nezcizitelným právem všech národů, a z toho důvodu proto musí být kolonialismus  ze světa odstraněn, neboť  není v souladu s lidskostí a spravedlností.
Z toho tito politici dovozují, že jelikož Palestinci svůj vlastní stát nemají, což je podle nich vinou politiky Izraele, je v souladu s indonéskou ústavou chovat se vůči izraelským reprezentantům tak, jak to  lidé jako guvernér Bali a spol. předvádějí. Zní to možná kostrbatě,  ale jinak se jejich alibistické skrývání se za  indonéskou konstituci vysvětlit nedá.

Guvernérovo vyjádření o odmítnutí izraelské účasti vyvolalo okamžité reakce, především v Izraeli. Tamní kompetentní činitelé mobilizují Mezinárodní olympijský výbor a Asociaci národních olympijských výborů, aby intervenovaly u indonéských pořadatelů a  umožnily Izraelcům účast.

Věc je zatím otevřená a bude autorem článku dále sledována. A aniž by chtěl autor jakkoli předjímat, co se stane, dovolí si vyjádřit soukromý názor. Buď Indonésie dostojí jako hostitel všem svým závazkům bez ohledu na její politické preference, což se týká i rovného zacházení s Izraelci na WBG, nebo jí bude pořadatelství odebráno. Jedině tak lze dosáhnout toho, aby ve sportu panovaly i v této věci stejné podmínky pro všechny. FIFA nedávno ukázala, že toto nepřijatelné chování má právě tento způsob řešení – odebrání čestné role organizátora a přesun mezinárodního turnaje jinam.

Čas ukáže, jestli je Indonésie poučitelná či nikoli. Anebo jestli třeba vedení Asociace NOV Izrael neobětuje, tak jako nedávno organizace World Rugby obětovala izraelský klub Tel Aviv Heat v politicky motivovaném skandálu na turnaji Mzansi Challenge konaném v JAR. V dnešním světě není totiž vyloučeno vůbec nic.

**
« Poslední změna: 2. Května 2023, 07:25:04 od mrstejskal »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15