Autor Téma: Hanebná protiizraelská provokace jihoafrické pobočky hnutí BDS  (Přečteno 2020 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 879
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
Člověk by se mohl domnívat, že země, která zažila desítky let diskriminace, se po změně režimu sama diskriminačně chovat nebude. Že tomu tak není, ukázala Jihoafrická republika.

A je lhostejné, že se jedná o diskriminaci sportovců  cizí země a jak je tato diskriminace oficiálně zdůvodněna. Protože jde o sportovní diskriminaci z důvodů politických.

24. března byl v JAR zahájen ragbyový turnaj Mzansi Challenge s mezinárodní účastí. Zapojit se do něj mělo šest týmů nejvyšší domácí soutěže Currie Cup Premier Division a pět klubů ze zahraničí – ze Španělska, Keni, Namibie, Zimbabwe a Izraele. Jak napsal 6. února server The Jewish Chronicle, z Izraele měl přijet tým Tel Aviv Heat, který hraje Východní konferenci soutěže Rugby Europe Super Cup (finalista ročníku 2022).

Server uvádí, že ještě ve čtvrtek  2. února tisková zpráva Jihoafrické unie ragby informovala, že pozvaný izraelský klub bude mezi zahraničními týmy, aby o den později bylo všechno jinak. Táž unie sdělila, že celek z Tel Avivu není vítán, a to kvůli odporu blíže nespecifikovaných zúčastněných stran.  Prezident jihoafrického ragby Mark Alexander k tomu řekl pouze to, že rozhodnutí zrušit pozvání bylo přijato poté, co unie „vyslechla názory důležitých zainteresovaných skupin“. Podotkl, že přistoupili ke zrušení pozvání, aby zabránili tomu, že se turnaj  stane důvodem pro rozdělení, a to přesto, že Izrael je řádným členem mezinárodní organizace World Rugby.

Jak tomu rozumět? Nic složitého, pakliže za všemi protiizraelskými aktivitami hledáme politiku. Včetně sportu. Stačilo nahlédnout na Twitter jihoafrické pobočky hnutí BDS (South Africa BDS Coalition) usilujícího o totální bojkot všeho izraelského. Zde bylo možné se 3. února 2023 dočíst: Jak může postapartheidní jihoafrická ragbyová organizace pozvat tým z osadnicko-koloniálního státu, který pokračuje v okupaci  palestinské země, a podporovat brutální systém apartheidu?

Následuje obsáhlé protiizraelské prohlášení, které si v principu nezadá s antisemitskou nacistickou propagandou, byť s jinými formulacemi; princip je ale stejný. Jihoafrická BDS se neštítí té nejhorší pomluvy. V odkazu na zemřelého anglikánského arcibiskupa Tutua a letničního reverenda Chikaneho, dva levicové duchovní s odpudivou nenávistí vůči Izraeli. BDS píše: „Významní Jihoafričané jako arcibiskup Tutu a reverend Frank Chikane prohlásili, že izraelský režim je horší než režim apartheidu v Jižní Africe.“ Tak se na to podívejme. Léta jsme byli utvrzování v tom, že jihoafrický apartheid je něco jako peklo na zemi – a hleďme, je to jinak. Sami prominentní Jihoafričané říkají, že peklo na zemi je nutné hledat jinde. Ve Svaté zemi, ve svobodném a demokratickém Státě Izrael.

V prohlášení jihoafrické BDS dále čteme, že ragbyová unie JAR tvrdí, že změnila svůj sportovní kodex, který platil v brutálních a represivních časech  rasistického režimu apartheidu.  Prý se ukázalo, že k ničemu takovému nedošlo, když pozvala tým  z „rasistického apartheidního státu“. Podle  internetových stránek klubu Tel Aviv Heat  tvoří ovšem většinu kádru hráči z JAR, bílí i tmaví; ty doplňují ragbisté z Fidži a Namibie, přičemž Izraelců je v porovnání s cizinci naprostá menšina. Uvádím  informaci o národnostním složení hráčů telavivského týmu proto, že před závěrem kaskády protiizraelské nenávisti aktivisté na Twitteru píšou: „Pokud tento apartheidní izraelský tým přijede hrát do Jižní Afriky, Jihoafrická unie ragby bude mít na svých rukou krev.“ Jistě – apartheidní klub, jehož většinu tvoří  hráči JAR a nikoli pouze bílé pleti. Pozoruhodné.

Po kaskádě protiizraelské propagandistické nenávisti – ani náznakem nebyl zmíněn nekončící protižidovský teror palestinských Arabů – se jihoafrická BDS obrátila na tamní ragbyovou unii s „výzvou“: aby se postavila za lidská práva, spravedlnost a proti rasismu v JAR a Palestině a okamžitě zrušila pozvání týmu Tel Aviv Heat. Přidána byla ještě výzva ministru sportu, umění a kultury. Aby s okamžitou platností vyzval k bojkotu apartheidních izraelských sportovních týmů a  sportovních akcí organizovaných v Izraeli nebo jím sponzorovaných.

Nacistické zrůdy bojkotovaly (a posléze vraždily) Židy. Aktivisté BDS volají po bojkotu Izraele a Izraelců. Vraždit je nemusí, to za ně ochotně dělají jejich palestinští terorističtí přátelé a chráněnci.

ALIBISTICKÝ POSTOJ WORLD RUGBY
Izraelci si takovéto jednání pochopitelně nenechali líbit a obrátili se na  světovou řídící organizaci  tohoto sportu. A od ní dostali druhý políček.

Bylo zřejmé, že politické důvody pro bojkot izraelského klubu jsou nepřijatelné. Jihoafričané to tedy převedli na otázku bezpečnosti, toto vysvětlení předložili organizaci World Rugby – a ta jim to pozřela i s navijákem. Informoval o tom web listu The Jerusalem Post 30. dubna. Podle World Rugby nebylo rozhodnutí o bojkotu klubu Tel Aviv Heats diskriminační.  Ve vyjádření z 29. března uvádí,  že ji uspokojilo vysvětlení Jihoafrické unie ragby, že pozvání izraelského klubu bylo zrušeno z obav ze zhoršené bezpečnosti a kvůli zvýšeným bezpečnostním rizikům. Existovaly pochybnosti, že pořadatelé nebudou moci dostát svým závazkům ve věci garance bezpečnosti.

S tímto alibistickým  postojem se ovšem Izraelci odmítají smířit. Zejména při vědomí souvislostí uvedených výše. Jsou přesvědčeni, že rozhodnutí nepozvat Tel Aviv Heat následovalo po nátlaku BDS.  Nesouhlasí ani jihoafričtí Židé. Se zajímavou informací přišel Zev Krengel, viceprezident Rady zastupitelů jihoafrických Židů, který  novinám The Citizen sdělil to, s čím se mu svěřil šéf jihoafrického ragby M. Alexander. Pozvání bylo zrušeno proto, že na ně BDS a další antisemitské skupiny vyvíjely tlak a objevily se výhrůžky smrtí.

Ďábelská taktika. Nelíbí se jim účast izraelského klubu na turnaji, uměle vytvoří nebezpečí bezpečnostní hrozby, organizátoři na to přistoupí a světový řídící orgán se s tím spokojí. Cíle je dosaženo. Tímto způsobem lze s požehnáním těch, kdo by měli v první řadě vyžadovat, že ten či onen turnaj nebude porušovat elementární morální a etické sportovní principy, dosáhnout bojkotu a tedy diskriminace jakéhokoli člena příslušného mezinárodní tělesa, a to jenom proto, že některým aktivistům se nelíbí politika daného státu. Kdyby se tento zvrácený přístup uplatňoval ne pouze vůči Izraeli, ale i dalším zemím, mohli bychom zrušit všechny mezinárodní sportovní akce včetně OH a MS.

Je to samozřejmě všechno nechutné politikaření. Výkonný ředitel klubu Tel Aviv Heat Pete Sickle odmítl argument, že zrušení pozvání má co do činění s bezpečnostními hrozbami. „Očekávali jsme, že World Rugby se bude podrobněji zabývat  událostmi, které ke zrušení vedly.“ Dodal, že on a jeho kolegové neviděli žádné hmatatelné důkazy o důvěryhodných a významných hrozbách ve vztahu k veřejné bezpečnosti. „Před přijetím tohoto rozhodnutí (o vyřazení z turnaje) jsme nezaznamenali, že by Jihoafrická unie ragby nebo bezpečnostní složky v JAR tyto hrozby analyzovaly.“

Pete Sickle má naprostou pravdu když říká, že „rozhodnutí World Rugby vytváří špatný precedens a ještě násobí nesportovní krok Jihoafrické unie rugby, což by mělo být ohodnoceno červenou vlajkou nejen ve světě sportu, ale také v aréně mezinárodní SARU, který by měl vztyčit červenou vlajku nejen ve světě sportu, ale také v mezinárodní diplomatické aréně“.

Tentokrát tedy fanatici z hnutí BDS byli úspěšní. Na štítu s nápisem „fair play“ ulpěl další jedovatý plivanec nenávisti. Aktivisté se radují, sport zaplakal.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15