Autor Téma: FOTBAL: MS 2023 HRÁČŮ DO 20 LET (k)  (Přečteno 1923 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1 857
 • Pohlaví: Mužské
  • Lubomírovy Listy
FOTBAL: MS 2023 HRÁČŮ DO 20 LET (k)
« kdy: 25. Března 2023, 19:16:45 »
PROLOG
24/03/2023


Muslimská země pořádá mistrovství světa – a opět je problém

A problém je proto, že mezi účastníky se kvalifikovala reprezentace Izraele. To mnozí muslimové nemohou „vydýchat“ – fanatická nenávist vůči Izraeli je větší než smysl pro sportovní fair play.

Ale od začátku.  Letos od 20. května do 11. června bude Indonésie – většinově muslimský stát – hostit fotbalové mistrovství světa hráčů do 20 let. Konat se bude na čtyřech stadionech na Jávě a po jednom na Sumatře a Bali.

Kromě pořadatelské země se akce zúčastní 23 zemí. Z evropské kvalifikace se na turnaj probojovaly Anglie, Francie, Itálie, Slovensko – a Izrael. V jeho případě jde o premiérovou účast. Vzhledem k přítomnosti izraelské reprezentace stojí za zmínku, že na turnaj postoupily také dvě arabské země – Irák a Tunisko.

S tím, jak se zahájení šampionátu blíží, objevují se první komplikace týkající se přítomnosti Izraele.  Australský server The Sydney Morning Herald napsal 22. března („Bali governor rejects hosting Israel for FIFA under-20 World Cup“), že guvernér ostrova Bali (kde se bude v pátek 31. března konat losování do skupin – o tom níže)  Wayan Koster odmítá hostit Izrael na MS „20“. Centrální vládě v Jakartě napsal dopis, v němž žádá – zjevně i pod vlivem protiizraelských protestů konzervativních muslimů – aby nebylo umožněno Izraelcům na ostrově Bali hrát. Pořadatelé přitom počítali s tím, že  skupina, v níž budou i Izraelci, odehraje své zápasy právě zde, protože Bali je ostrovem většinově hinduistickým.

Indonéské úřady, jak vládní, tak sportovní, jsou si vědomy toho, že Izrael se řádně kvalifikoval a nelze ho tedy z turnaje svévolně vyloučit. Pokud by to udělaly,  sankce FIFA by je neminuly, dost možná by hrozilo přeložení mistrovství (skupiny?), byť termín je „za dveřmi“. Je pravda, že v minulosti tak vstřícné nebyly: oficiální indonéské úřady odmítaly povolit vstup izraelským sportovcům na své území z politických důvodů. Ty politické důvody nepominuly (neexistence diplomatických vztahů, bezvýhradná podpora palestinských Arabů), leč příslušní představitelé ledacos pochopili.

Nelze na jedné straně usilovat o pořádání prestižního světového turnaje, což každému státu zvyšuje reputaci, naslibovat „hory doly“ včetně garance rovného přístupu ke všem reprezentacím – a ve finále některou z nich na šampionát nepustit. Tak to fungovat nemůže a nesmí; nanejvýš v představách muslimských fanatiků zaslepených protiizraelskou záští.

Zmíněný australský server citoval Akamala Marhaliho, šéfa dohlížecího orgánu indonéské kopané: „Když jsme sami sebe navrhli jako hostitele, měli bychom být připraveni na všechny důsledky, které by mohly nastat, včetně toho, že kvalifikací mohl projít Izrael, Írán, Irák a Palestina.“

Rozumný pohled, ale vyhráno ještě není.

Izraelský server Ynet na své sportovní stránce informoval 25. března, že zmíněný los, který se měl konat posledního března, byl odložen, přičemž izraelská delegace obdržela informaci, aby nyní do Indonésie neodlétala.

Co to všechno bude znamenat, ukážou až následující dny či týdny. V každém případě by bylo na místě představitelům muslimských zemí důrazně připomenout, aby horkým hlavám ve své populaci vysvětlili, že chce-li jejich stát pořádat prestižní světový sportovní podnik, musí respektovat pravidla platná v civilizovaném světě. Což na prvním místě znamená, že státu, který se na šampionát kvalifikoval, bude také umožněno se ho zúčastnit. Padni komu padni.

*
29/03/2023
POŘADATELSTVÍ MS "20" BYLO INDONÉSII ODEBRÁNO!

FIFA udělala jedinou možnou a správnou věc, i když za zdůvodnění si palec nahoru nezaslouží. Na svém webu oznámila 29. března 2023 v 17:00 SELČ, že pořadatelství Indonésii odebírá „vzhledem k současným okolnostem“.

V originále „due to the current circumstances“. Poněkud zbytečně mlží, protože celý svět ví, o co tu jde. O další pokus protiizraelských fanatiků zabránit izraelské fotbalové reprezentaci do 20 let v účasti na světovém šampionátu, který měl začít v Indonésii 20. května.

Nejednalo se pouze o řadové Indonésany protestující v Jakartě i jinde proti přítomnosti Izraele, ale také třeba o guvernéra provincie Bali na stejnojmenném ostrově, kde se nachází jeden ze šesti stadionů původně pro MS určených. Některé zprávy hovořily také o představiteli provincie Střední Jáva. Myšlenku bojkotovat izraelskou účast podpořily rovněž tamní muslimské organizace.

Férově je třeba říci, že nejvyšší představitelé země a tamní kopané, jak prezident  Joko Widodo, tak šéf fotbalové asociace Erick Thohir se snažili zaujmout realistický postoj. Ve stylu: když už jsme o pořadatelství usilovali, musíme přijmout všechny země, které se na turnaj „20“ kvalifikovaly, tedy i Izrael. Současně ale prezident Widodo měl potřebu 28. března zdůraznit, že účast Izraele  na MS hráčů do 20 let „neznamená žádnou změnu v zahraniční politice Indonésie“.  Napadne nás: proč by měla, jde přece o sport, ne o politiku. V muslimské světě plném antiizraelské zášti to ovšem funguje poněkud jinak. Nejedna horká hlava by totiž z účasti Izraele na šampionátu mohla nesmyslně dovodit, že Jakarta chce s Jeruzalémem normalizovat styky (nyní diplomatické vztahy neexistují).

Widodo doslova: „Tímto zaručuji, že účast Izraele nemá nic společného s důslednou pozicí naší zahraniční politiky vůči Palestině, protože naše podpora Palestině je stále silná a nezlomná.“

Za normálních okolností by takovéto ujištění hlavy státu mělo stačit. Nestačilo.

Prezident Widodo poslal  do Kataru šéfa Indonéské fotbalové asociace Ericka Thohora, který v Dauhá jednal se samotným prezidentem FIFA Giannim Infantinem. Výsledkem rozhovorů bylo už avizované oznámení na webu FIFA: FIFA odebrala Indonésii pořadatelství MS hráčů do 20 let.


VŠICHNI, NEBO NIKDO
V Dauhá zjevně ke shodě nedošlo.  FIFA se rozhodla pro řešení, které jí sice způsobí organizační komplikace, ale zachovala si tvář, sportovní i morální čest. Zcela v duchu zásady „všichni, nebo nikdo“. Indonésie se rozhodla pro variantu „nikdo“, čímž nezískala nic, ale pouze ztratila – mezinárodní prestiž a dobré jméno (kdo bude příště ochoten jí svěřit roli hostitele, budou-li hrozit podobné problémy?), nehledě na to, že přijde o spoustu peněz. A to jí ještě hrozí blíže neupřesněné sankce od FIFA.  Pominout nelze ani to, že její „20“ ztratila právo účasti na této akci. Stojí to Indonésii za to? Bezpochyby, hlavně že reprezentace nenáviděného sionistického nepřítele nevstoupí na její půdu. O co víc fanatismu, o to méně zdravého rozumu.

Problémy se začaly objevovat už před několika dny, když bylo odloženo losování do skupin, které se mělo konat na Bali 31. března. Hovořilo se o tom, že skupina, v níž by hrál Izrael, by mohla najít azyl v Singapuru. Něco takového je ovšem z principu nepřijatelné. Pokud je nějaká země poctěna organizování tak prestižního mezinárodního podniku, jaký je fotbalové MS, byť hráčů do 20 let, pak se vším všudy. Není možné, aby „pravidla hry“ byla měněna v souladu s politickými náladami části populace nebo místních pohlavárů.

Opět se potvrdilo, že když je do role pořadatele vybrána muslimská země, mohou nastat problémy. A také nastaly. Necelé dva měsíce před začátkem šampionátu se začíná hledat nová hostitelská země, hovoří se o Argentině nebo Kataru. Výsledek se dozvíme v příštích dnech.

Pokud by snad někoho napadlo – a já doufám, že takový pošetilec se nenajde -, jestli by nebylo lepší (levnější) Indonésii vyhovět a věc nekomplikovat kvůli účasti či neúčasti jednoho státu, protože kvůli němu se musí nové organizaci přizpůsobit dalších třiadvacet, pak odpovídám, že z principu to absolutně nepřipadá do úvahy. Jednak by to znamenalo ústupek těm nejtemnějším islamistickým silám, které pod rouškou jakýchsi ideálů podporuji teroristické entity usilující o likvidaci izraelského státu, což by byla do nebe volající nemravnost, jednak je nutné zdůraznit, že izraelská „20“ se na šampionát řádně kvalifikovala. Na ME „19“ konaném loni v červnu a červenci na Slovensku, kde obsadila v základní skupině 2. místo, což ji zajistilo letenky (původně do Indonésie); kromě toho se na tomto šampionátu stala vicemistrem Evropy 2022 hráčů do 19 let.

Toto a pouze toto mělo být jediným kritériem pro posouzení toho, zda izraelská „19“ může nebo nemůže v Indonésii hrát. Nikoli politické postoje demonstrantů v Jakartě nebo baliského guvernéra  Wayana Kostera či kohokoli jiného.

Muslimské země by si mohly začít zvykat na to, že Izrael je nedílnou součástí mezinárodní sportovní rodiny a že svévolně bojkotovat izraelské sportovce se nesmí vyplatit. FIFA udělala v tomto směru velice důležitý krok.

*

17/04/2023 - ROZHODNUTO
V pondělí 17/04/2023 FIFA na svém webu oznámila, že světový šampionát se bude hrát v Argentině. Losování do skupin je na programu v Curychu v pátek 21/04/2023. Argentina jako nová hostitelská země, ačkoli se  na MS nekvalifikovala,  samozřejmě nahradí Indonésii.Protiizraelský fanatismus tak nabídl indonéským fotbalovým fanouškům hodně trpké ovoce.

Jedinou vadou na kráse je způsob, jak FIFA o celé věci informovala. Jak v oznámení o odebrání pořadatelství Indonésii, tak ve sdělení o jeho udělení Argentině nebyl ani jednou zmíněn skutečný důvod, bojkot Izraele; jméno Izrael se v obou textech nevyskytuje ani jednou. Navzdory tomu, že celý fotbalový svět ví, o co tu jde. Čeho se FIFA bojí?

ŠAMPIONÁT V ARGENTINĚ
Izrael byl nalosován do skupiny C, kde jeho soupeři jsou Kolumbie, Senegal a Japonsko. Hostitelem skupiny je město La Plata, jihozápadní soused Buenos Aires. Do nadstavbové části postupují první dva z každé skupiny a čtyři nejlepší z třetích míst.

21/05/2023
Izrael - Kolumbie ... 1:2
Za Izrael skóroval v 57.minutě Dor Turgeman (penalta)

24/05/2023
Senegal - Izrael ... 1:1 (vlastní gól soupeře)

27/05/2023
Japonsko - Izrael ... 1:2
Góly Izraele: Roy Navi v 76minutě/Omer Seniopr v čae 90+2

Konečné pořadí ve skupině C
1. Kolumbie ... 7 bodů - postup do vyřazovací části
2. Izrael ... 4 body - postup do vyřazovací části
3. Japonsko ... 3 body
4. Senegal ... 2 body

Vyřazovací část
Osmifinále
Izraelský tým po skvělém úspěchu ve skupině zamířil z La Platy k západní hranici Argentiny, do města Mendoza. Zde je jeho osmifinálovým soupeřem "dvacítka" Uzbekistánu.

30/05/2023
Uzbekistán - Izrael ... 0:1 - fantastická jízda pokračuje, postup do čtvrtfinále zajistil Izraeli v čase 90+7 (!) Anan Khalaili; izraelskou dvacítku čeká další přesun - do města San Juan asi 150 km severněji; ve čtvrtfinále se utká s vítězem duelu Brazílie vs Tunisko, což je pozoruhodné ze dvou hledisek: Brazilci jsou supertěžký soupeř a dost možná v souboji s nimi ona fantastická jízda skončí, pokud by se stal fotbalový zázrak a Tunisané vyhráli, je otázkou, zda bychom ne0byli svědky opět nějaké protiizraelské nechutnosti z jejich strany; není ale ani vyloučeno, že záměrně s Brazílií prohrají, čímž by své nesmyslné dilema vyřešili---AKTUALIZACE: Brazílie porazila Tunisko 4:1;

Čtvrtfinále
03/06/2023
Izrael - Brazílie ... 3:2 - fantastický výsledek má hodnotu fotbalového zázraku: IZRAEL ŘEHRÁL FAVORIZOVANOU BRAZÍLII A POSTOUPIL DO SEMIFINÁLE!!!
Góly Izraele:
60. min ... Anan Khalaili - vyrovnal na 1:1
93. min ... Šibli Hamza - vyrovnal na 2:2
čas 105 + 3 ... Dor Turgeman - vítězný gól!
Izraelci měli v prodloužení k dispozici dvě penalty, ale ani jednu neproměnili. Své vítětství věnovali obětem střelby z téhož dne na izraelsko-egyptské hranici, při níž zahynuli tři poddůstojníci IDF,  a jejich rodinám.

SEMIFINÁLE
08/06/2023
Uruguay - Izrael ... 1:0 - Izrael do finále nepostoupil, bude hrát o třetí místo

ZÁPAS O 3. MÍSTO
11/06/2023
Izrael - Jižní Korea ... 3:1

Šlo o poslední zápas velice úspěšného vystoupení Izraele na světovém šampionátu, přičemž cílem bylo zvítězit a získat bronzovou medaii.A to navzdory pro mnohé kontroverznímu rozhodnutí trenéra Ofira Haima uvolnit pět důležitých hráčů, aby se mohli připravit na nadcházející ME fotbalistů do 21 let, které sledujeme na samostatné stránce. Šlo o útočníka Dora Turgemana, gólmana Tomera Tzarfatiho a obránce Stava lemkina, Ora Jisraelova a Roye Reviva.

Jak padaly góly. Ran Binjamin poslal Izraelce do vedení v 19. minutě, o pětminut později Jihokorejci srovnali. Poločas skončil 1:1. Po přestávce se událo vše podstatné. Soupeř už gól nedal, izraelský výběr poslal do vedení v 76. minutě Omer Senior a o deset minut později triumf zpečetil Anan Khalaili.

Vítězství v zápase o bronzovou medaili podtrhlo skvělé účinkování izraelské "20" vedené Ofirem Haimem na tomto mistrovství. Izraelci se domů vrací s triumfem: jejich fotbalová dvacítka je třetím nejlepším týmem na světě! Neodpustím si poznámku: tento výsledek je nejlepší odpovědí všem protiizraelským nenávistníkům v Indonésii, kteří chtěli za každou cenu Izraeli zabránit, aby  v jejich zemi hrál a sami  tak svojí stupiditou připravili indonéskou "20" o účast na tomto šampionátu.

**
« Poslední změna: 16. Června 2023, 07:53:23 od mrstejskal »

Offline mrstejskal

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1 857
 • Pohlaví: Mužské
  • Lubomírovy Listy
Fotbalové MS "20"
« Odpověď #1 kdy: 11. Června 2023, 21:49:06 »
Izrael má třetí nejlepší "dvacítku" na světě!!!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15