Autor Téma: Hlavní město Izraele? Tel Aviv  (Přečteno 564 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Online mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 788
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
Hlavní město Izraele? Tel Aviv
« kdy: 12. Prosince 2022, 23:35:39 »
 Alespoň podle Plzeňského deníku. Ten napsal tento nesmysl,  když referoval o víkendovém (10-11/12/2022) dvojutkání Talent týmu Plzeňského kraje v rámci kvalifikace Evropského poháru v házené.


Oba zápasy se hrály v Izraeli, soupeřem českého týmu byl tamní klub Ramat Hašaron HC, aktuálně druhý nejlepší celek nejvyšší izraelské soutěže Ligat Haal.

Ve hře byl postup do osmifinále poháru, které se bude hrát příští rok v únoru. Jak píšeme na jiném místě ve sportovní sekci, plzeňský Talent tým obě střetnutí prohrál. V sobotu zvítězili hostitelé výrazně 39:28, v neděli pak těsně 34:33. Postupuje tedy Ramat Hašaron.

Plzeňský deník o této záležitost podrobně informoval v článku „Konec. Talent vypadl z pohárové Evropy. Ráz série určil už první zápas“ (11/12/2022). Jeho součástí byla i fotografie českého mužstva po příletu na Ben Gurionovo letiště u Tel Avivu. Překvapivý byl ovšem popisek. Na něm je uvedeno:

Výprava házenkářského Talent týmu Plzeňského kraje po pátečním příletu do izraelského hlavního města Tel-Aviv. Západočechům se tam však nedařilo.

Zde se ovšem autor článku dopustil hrubé chyby. Ne ani tak kvůli špatnému skloňování, Tel Aviv měl být v 2. pádu, ale z podstatnějšího důvodu. Hlavním městem Izraele není Tel Aviv (tak jako sídlem Plzeňského kraje nejsou dejme tomu Klatovy), nýbrž Jeruzalém. Je to stanoveno v jednom z izraelských Základních zákonů, které nahrazují ucelenou ústavu. Hned v prvním článku Základního zákona: Jeruzalém, který byl schválen izraelským parlamentem v roce 1980, se praví, že „celý a sjednocený Jeruzalém je hlavním městem Izraele“.

Nikoli Tel Aviv, nikoli žádné jiné izraelské město.

Mýlit by žurnalisty neměla ani ta absurdní skutečnost, že drtivá většina zahraničních ambasád (ano, včetně české) sídlí v Tel Avivu. Ať už to ony země zdůvodňují jakkoli, je to projev svévole, vyjádření neúcty vůči vůli lidu Izraele a rozhodnutí jeho parlamentu,  pohrdání právem každého suverénního státu zvolit si své hlavní město – sídlo prezidenta, vlády, parlamentu a Nejvyššího soudu (jak se praví v článku 2 Základního zákona: Jeruzalém).

A je to také i lidsky hloupé. Jeruzalém byl hlavním městem starověkých monarchií – sjednocené izraelské i Judského království, stejně jako později Hasmonejského království. Nikdy, po celou dobu, poté, co ho pro Izrael získal král David, nepřestal být duchovním a národním centrem židovského lidu. Dávno předtím, než vůbec vznikla naprostá většina států, nemluvě o jejich metropolích, které dnes uznat Jeruzalém jako izraelské hlavní město odmítají. Opakuji: je to hloupé a hanebné zároveň.

Čeští novináři by se měli mít na pozoru, aby na této historické lži neparticipovali. Jinak ztrácejí důvěryhodnost.
« Poslední změna: 12. Prosince 2022, 23:39:31 od mrstejskal »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14