Autor Téma: O jedné sportovní premiéře  (Přečteno 741 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 810
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
O jedné sportovní premiéře
« kdy: 30. Října 2022, 22:11:50 »
Sobota 29. října 2022. Historický den pro izraelský sport. Izraelský triatlonista Šachar Sagiv se zúčastnil  závodu mezinárodní Superligy triatlonu. Na tom by nebylo nic zvláštního; Sagiv je součástí této soutěže.

Ta výjimečnost tkví v něčem jiném. Zmíněný závod se konal v saúdskoarabském „městě budoucnosti“ známém jako Neom. Buduje se na pobřeží Rudého moře na  severozápadě monarchie. Leží zhruba naproti egyptského Šarm aš Šajchu.

Šachar Sagiv se stal historicky prvním izraelským sportovcem, který kdy v Saúdské Arábii soutěžil. Obě země nemají diplomatické styky, Rijád  izraelský stát neuznává, prý do vyřešení problému s Palestinci (takže na normalizaci vztahů si ještě dlouho počkáme).  Přesto: známka tání ledů? Ano, přinejmenším ve sportu, ale nejen v této oblasti.

Závod v Neomu byl pátým v této sezoně. V Superlize se soutěží v různých formátech, v Saúdské Arábii to bylo Enduro: jde o tři krátké triatlony spojené do jednoho velkého závodu, matematicky vyjádřeno 3 krát (plavání 300 m + kolo 4 km + běh 1,6 km). Předchozí akce se konaly v Británii, Německu, Spojených státech (zde v kalifornském Malibu skončil  Sagiv celkově druhý) a Francii.

V Neomu měl ovšem Sagiv nehoráznou smůlu. Nejprve v 1. kole během cyklistické části spadl, což ho připravilo o vedení v této fázi a pak v 3. kole opět v cyklistické části včas neodstartoval  a byl z dalších bojů vyřazen. Celkově skončil na 17. místě z dvaadvaceti.

Hovořil o zklamání, což je pochopitelné. Nicméně skutečnost, že to byl on, kdo poprvé soutěžil v izraelských barvách v Saúdské Arábii, zůstane ve sportovních análech natrvalo.

**

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15