Autor Téma: Fotbalový Bejtar Jeruzalém: Záchrana na poslední chvíli  (Přečteno 2604 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1 880
 • Pohlaví: Mužské
  • Lubomírovy Listy
Necelé dva týdny před zahájením fotbalové Premier League v Izraeli (20/08/2022) nebylo jasné, zda mezi 14 kluby bude také  kdysi hvězdný tým Bejtar Jeruzalém. Hrozbou byly finanční problémy, přesněji vysoké dluhy.

Ty podle izraelských médií dosahují výše přibližně 30 milionů nových izraelských šekelů (1 NIS = aktuálně 7,22 CZK). Pokud by tato záležitost nebyla vyřešena do 10. srpna 2022 12 hodin izraelského letního času (termín pro odevzdání rozpočtu klubu fotbalovému svazu), hrozil Bejtaru sestup s největší pravděpodobností nikoli „pouze“ o úroveň níže, tedy do 2. národní ligy, ale do soutěže třetí výkonnostní úrovně – ligy Alef. To by pro fanoušky  druhdy slavné fotbalové značky  (6x vítěz ligy, 7x držitel trofeje Pohár státu) byla hodně drsná realita.

Situaci zkomplikovalo policejní stíhání majitele Bejtaru Mošeho Hogega kvůli údajným sexuálním zločinům a podvodům s kryptoměnami, neboť mu byly obstaveny účtu a on nemohl participovat na řešení dluhového problému. Kromě toho selhala možnost, že by  se spolumajitelem klubu stal šejk Hamad bin Khalifa al Nahyan, člen vládnoucí rodiny ve Spojených arabských emirátech, který chtěl do Bejtaru napumpovat desítky milionů dolarů (a skoncovat s rasismem militantní části fanouškovské rodiny). Velká naděje ovšem skončila dřív než začala: ukázalo se, že jmenovaný šejch z Emirátů na tom není finančně tak skvěle, jak to on sám prezentoval. Když transakci prověřovala Izraelská fotbalová asociace, zjistila, že většinu jeho aktiv tvoří venezuelské státní dluhopisy s nulovou hodnotou, že šejch vlastní desítky neaktivních společností a mimoto měl problém doložit oficiální osvědčení o bezúhonnosti. Z dohody tedy nebylo nic.

Další naději pro klub představoval podnikatel Barak Abram, majitel fotbalového klubu Bnej Jehuda Tel Aviv. Ten projevil zájem o koupi Bejtaru, když vlastnictví Bnej Jehudy převedl na svého společníka, nicméně náklady na vyřešení dluhu nechtěl nést sám. Požadoval úvěr od jeruzalémského magistrátu a když takový příslib nedostal, v úterý 9. srpna 2022, tedy v šibeničním čase před termínem, kdy situace musela být vyřešena (10. 8. 2022 – viz výše) roztrpčen oznámil, že záměr koupit Bejtar dává k ledu. To by pro jeruzalémský celek definitivně znamenalo pohromu v podobě odchodu z nejvyšší ligy.

Nicméně zázraky se dějí. Téhož dne (9. 8. 2022) se do věci vložil bývalý starosta Jeruzaléma Nir Barkat (velký sportovní fanoušek, který má mimo jiné obří zásluhu na tom, že v Jeruzalémě je  každoročně pořádán mezinárodní maraton). Do pozdních nočních hodin jednal s Mošem Hogegem a  Barakem Abramem a podařilo se mu dát Bejtaru šanci. Podle  zpráv ze středečního (10. 8. 2022) dopoledne souhlasil Barak Abram, že se stane novým majitelem Bejtaru; předcházela tomu informace Nira Barkata, že zahraniční obchodník (z JAR) poskytne jeruzalémskému klubu dar ve výši dvou milionů NIS. Vedle toho byla dohodnuta řada dalších finančních plnění jak ze strany Abramova (pro něj přijatelných), tak ze strany magistrátu, který vypracoval plán, jak pomoci financovat klub v následujících letech.

Důležitý „detail“: o 24 hodin, tedy do čtvrtka 11. srpna 2022 (12:00 izraelského letního času) byl posunut termín, do kterého musí už nový majitel Bejtaru  Barak Abramov předložit Izraelské fotbalové asociaci ke schválení rozpočet klubu.

Bylo to všechno na poslední chvíli, ale pokud se nestane nic nečekaného, mohou si být fanoušci Bejtaru Jeruzalém jisti, že budou i nadále chodit na metropolitní Teddyho stadion podporovat klub hrající nejvyšší izraelskou fotbalovou ligu.

11/08/2022
AKTUALIZACE: Vlastnický převod i rozpočet Bejtaru byly schváleny, klub bude definitivně hrát v sezoně 2022/2023 nejvyšší lidu.

11/08/2022
Také nad klubem Bnej Sachnin visí hrozba sestupu do 2. národní ligy. Vedení včas neodevzdalo rozpočtový plán a od příslušného orgánu obdrželo dopis, že tým bude kvůli tomu přeřazen do zmíněné nižší soutěže. Jeho poslední nadějí je odvolání a splnění slibu, že rozpočet bude dodatečně předložen.

17/08/2022
AKTUALIZACE: Bnej Sachnin splnil požadované náležitosti a v sezoně 2022/2023 bude hrát v nejvyšší fotbalové lize.

**
« Poslední změna: 17. Srpna 2022, 19:16:47 od mrstejskal »

Offline mrstejskal

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1 880
 • Pohlaví: Mužské
  • Lubomírovy Listy
Fotbal: Bnej Sachnin zůstává v nejvyšší lize
« Odpověď #1 kdy: 17. Srpna 2022, 19:17:34 »
Viz výše ...

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15