Autor Téma: Fotbal: Dabbur se rozhodl odejít z reprezentace  (Přečteno 3496 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 888
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
Fotbal: Dabbur se rozhodl odejít z reprezentace
« kdy: 26. Července 2022, 18:53:59 »
Munas Dabbur je izraelský fotbalista. Narodil se v roce 1992 v Nazaretu  arabským rodičům muslimského vyznání a v Nazaretu také zahájil svoji fotbalovou kariéru.

Fotbaloví činovníci záhy odhalili jeho talent a Dabburova profesionální dráha  pokračovala v prestižním klubu Maccabi Tel Aviv. A protože patří ke špičkovým izraelským hráčům, projevili o něj zájem zahraniční kluby.

Od roku 2014 vystřídal švýcarský Grasshoppers Club Zürich, rakouský Red Bull Salzburg a španělskou Sevillu FC. V lednu 2020 se stal členem týmu  bundesligového celku TSG 1899 Hoffenheim.

Jako mimořádně nadaný fotbalista nemohl chybět v izraelské reprezentaci. V ní působí od roku 2014. Naposledy se gólově blýskl letos 29. března v Netanyji při přátelském utkání Izraele s Rumunskem: v 57. minutě snížil na 1:2 a v 85. minutě upravil na konečný výsledek 2:2. Nastoupil ještě  v Lize národů UEFA, v níž Izrael hraje ve skupině B; zde ovšem neskóroval. Jeho finální vystoupení v národním výběru se datuje k 13. červnu 2022, kdy Izrael hostoval v rámci Ligy národů na Islandu.

Pak přišlo zásadní sdělení.

V úterý 26. července 2022 zveřejnil Dabbur na svém instagramovém účtu tři krátké texty v hebrejštině, arabštině a angličtině. Napsal:

Rád bych vás informoval o svém rozhodnutí ukončit kariéru v izraelském národním týmu.
Chtěl bych poděkovat své rodině a všem, kdo mě vždy podporovali.


Co tak náhle? Ve třiceti letech a v plné síle.

Inu, Dabbur má problém – a není to problém fotbalový.

Loni 10. května zahájila teroristická organizace Hamas raketovou agresi proti Izraeli (celkem bylo vypáleno z Pásma Gazy přes 4300 raket), na kterou Izrael zareagoval protiteroristickou operací „Guardian of the Walls“. Útokům teroristů předcházely nepokoje na Chrámové hoře v Jeruzalémě, kde arabští militanti vyprovokovali střety s izraelskou policií. V té době zveřejnil Dabbur na svém Facebooku příspěvek obsahující fotografii Skalního dómu (světoznámá svatyně se zlatou kupolí stojící na Chrámové hoře) a doplněný textem z koránu: „Nemyslete si, že Alláh neví, co pachatelé (možno přeložit také jako utlačovatelé)  dělají. Dává jim úlevu jen do dne, kdy jejich oči budou vytřeštěné hrůzou“.

Tento fotbalistův post vyvolal mezi židovskými fanoušky národního týmu pochopitelnou bouři nevole. Zpochybnili Dabburovu loajalitu ke státu, jehož reprezentační dres měl tu čest oblékat. Marné bylo fotbalistovo následné vysvětlení, že jeho příspěvek „vyjadřoval bolest a neměl nic společného s politikou“.

Džin byl z láhve vypuštěn.

Dabburovi bylo na nějaký čas pozastaveno působení ve fotbalové reprezentaci, vrátit na trávník se mohl  v srpnu 2021. Fanoušci ovšem nezapomněli. Bez ohledu na výkony „odměňovali“ při domácích zápasech reprezentace Dabbura protestním pískotem. Tato opakovaná nelibost bezpochyby přispěla k tomu, že se rozhodl z národního výběru odejít.

Za chyby se platí. Zaplatil i Dabbur. Jeho zbytečná chyba poškodila ovšem obě strany. Jeho samotného a také izraelský národní tým, který přišel o skvělého útočníka. Škoda.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15