Autor Téma: Kickbox v Istanbulu: Provokace palestinských Arabů  (Přečteno 939 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 787
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
Kickbox v Istanbulu: Provokace palestinských Arabů
« kdy: 22. Května 2022, 18:22:50 »
Istanbul hostil v závěru první poloviny května (12. až 15. 5.)  mistrovství světa v kickboxu. Zúčastnili se ho sportovci z více než pěti desítek zemí. Vedle Izraele také reprezentace  palestinských Arabů.

Server Ynet napsal, že většina z nich pocházela z východního Jeruzaléma. Což znamená, že hovořili vedle arabštiny rovněž hebrejsky. A toho také patřičně využili.

Kdykoli tito Arabové narazili na členy izraelské výpravy, neodpustili se nepřátelské slovní výlevy, politicky motivované. V každém duelu, v němž bojovali Izraelci, se Arabové postavili za místo, které patřilo jejich  protivníkům, mávali vlajkami Palestinské osvobozenecké organizace PLO a skandovali protiizraelská nacionalistická hesla. Připojili se k nim  členové výprav z Jordánska a domácího Turecka.  Ynet konstatuje, že turečtí pořadatelé proti nim nezasáhli.

Nechyběla ani fotografie novinářky televize Al Džazíra Širín abú Aklehové, která nedávno přišla o život  během přestřelky mezi izraelskými vojáky a arabskými militanty v oblasti města Džanínu.

Zkrátka - palestinští Arabové provokovali, jak se dalo a třebaže se izraelský trenér  Ronen Edelstein  snažil, seč mohl, aby zabránil eskalaci, příliš úspěšný nebyl. Svým svěřencům nařídil, aby po skončení bojů halu okamžitě opustili a vrátili se do hotelu, nicméně sám se dostal do slovní konfrontace s jedním z Arabů.

Pádnou odpověď nepřátelským Arabům dal také Arab – izraelský reprezentant Loai Sakas.  Těžko říci nakolik je to důležité, ale  Sakas není muslim. Patří ke komunitě arabských křesťanů. Istanbulu soutěžil v  stylu low-kick v hmotnostní kategorii do 75 kg. Porazil dva soupeře z Turecka, v semifinále Maročana, ve finále Marka Karlíka ze SR a vybojoval pro Izrael jednu ze čtyř zlatých medailí. Po skončení finálového boje se zahalil do izraelské vlajky, načež jej Arabové, kteří fandili jeho slovenskému soupeři, nesmyslně označili jako zrádce.

Podle serveru The Times of Israel  k tomu řekl:  „Jsem především izraelský občan. Nezajímá mě judaismus, islám, křesťanství nebo víra Drúzů – reprezentuji svoji  zem a chci, aby v ní všichni žili ve vzájemném míru.“

Dodal, že skutečnost, že je křesťanský Arab pro něj nebyla důvodem, aby po převzetí zlaté medaile nezamával izraelskou vlajkou. „Nesnažím se lidi naštvat nebo něco podobného, ​​mávám vlajkou proto, že jsem izraelský občan.“

Vysvětlení jasné, logické, srozumitelné. Přesto:  Marocký soupeř Otmane Et Tahery, který s Izraelcem prohrál v semifinále, mu po zápasu odmítl podat ruku. Ubohé gesto.

Zde si nemohu odpustit poznámku: co má společného se sportním fair play – týká se fandění –  protiizraelskou nenávistí motivované vyřvávání takbíru „Alláhu Akhbar“, což přesně se v istanbulské sportovní hale dělo.

Server Ynet zmiňuje ještě jeden incident. Když ve finále  duelu K1, v kategorii +91 kg, nastoupil Izraelec Yosef Taktuk proti borci z Brazílie, palestinští Arabové mohutně povzbuzovali brazilského kickboxera. Ten nakonec vyhrál, načež mu Arabové podali vlajku PLO.  Chvíli s ní mával, protože zřejmě neporozuměl tomu, o co tu jde, ale španělský rozhodčí mu vlaju odebral a vyhodil ji.

Dobře udělal. Takováto politická gesta sloužící k propagandě  nemají  na mezinárodních  sportovních akcích co dělat. Chtělo by se říci, že na nich nemají co dělat ani iniciátoři takovýchto provokací. To by ale nesměli patřit ke zvlášť hýčkanému a nedotknutelnému druhu – palestinským Arabům.

ZLATO PRO IZRAEL
Loai Sakas/75 kg
Ali Masarwa/57 kg
Osaid Chatíb/71 kg
Ahavat Gordon (junior)/60 kg

STŘÍBRO
Yosef Taktuk/+91 kg
Yulia Sačkovová/55 kg
Omar Masarwa/57 kg
Šir Cohenová/52 kg

Kromě toho přivezli izraelští kickboxeři z Istanbulu 11 bronzových medailí.

**
« Poslední změna: 24. Května 2022, 23:18:19 od mrstejskal »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14