Autor Téma: Judo: Írán se odvolal proti čtyřletému trestu  (Přečteno 3986 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 896
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
Judo: Írán se odvolal proti čtyřletému trestu
« kdy: 24. Listopadu 2021, 19:15:40 »
Íránští judisté čelí zákazu startů na mezinárodních soutěžích, který by měl skončit v září 2023. Důvodem je bojkot judistů Izraele; tyto diskriminační praktiky vygradovaly na MS v Tokiu v roce 2019.

Připomeňme, co se tehdy stalo.

Íránští činovníci vyvinuli tlak na svého reprezentanta Mollaeie, aby v závěrečné fázi bojů v kategorii do 81 kg vypustil dva zápasy,   čímž by se vyhnul buď přímému souboji s judistou z Izraele, případně dekorování na stupních vítězů, kde by musel vzdát poctu izraelské vlajce – a jak se posléze ukázalo, také hymně, neboť v této kategorii se mistrem světa stal Izraelec Sagi Muki.

Že něco takového odporuje všem sportovním principům a elementárním etickým zásadám, je jasné jako měsíc v úplňku nad bezoblačným Teheránem. Disciplinární komise Mezinárodní judistické federace (IJF) proto začala konat.

Nejprve bylo vydáno tzv. předběžné opatření. Disciplinární komise IJF po posouzení případu 18. září 2019 rozhodla, že Íránské federaci juda se s okamžitou platností pozastavuje účast na všech soutěžích, administrativních a společenských akcích organizovaných nebo autorizovaných IJF či jejími svazy, a to až do konečného rozhodnutí disciplinární komise.

Konečné rozhodnutí padlo 22. října 2019. Na ochranném opatření se mnoho nezměnilo. I nadále platilo, že Írán je suspendován ze všech výše uvedených aktivit, a to do té doby, dokud neposkytne přesvědčivé záruky, že bude respektovat stanovy IJF a jmenovitě: dokud neumožní svým sportovcům soutěžit s reprezentanty Izraele.

V závěru tohoto rozhodnutí je uvedeno, že Írán se může odvolat k Mezinárodní sportovní arbitráži (CAS). To se také stalo.

Rozhodčí nález z Lausanne, kde CAS sídlí, byl vydán 1. března 2021.

Panel CAS konstatoval, že Íránská judistická federace se dopustila závažného porušení stanov IJF a že udělení sankce je oprávněné, ta ale musí být v souladu s předpisy IJF. Zvolený trest, neomezené suspendování Íránu v rámci akcí pořádaných IJF, v předpisech IJF nemá oporu. Proto CAS odvolání Íránu částečně vyhověla a věc vrátila disciplinární komisi IJF k dalšímu rozhodnutí.

NOVÉ ROZHODNUTÍ
Disciplinární komise IJF rozhodla pak 29. dubna 2021 takto:

Íránská judistická federace je vyloučena z akcí IJF do 17. září 2023. Jako počáteční datum této sankce bylo stanoveno 18. září 2019, kdy byl Írán vyloučen (na neurčito – viz výše) dle původního rozhodnutí disciplinární komise.

SOUČASNOST: ODVOLÁNÍ ÍRÁNU
V úterý 23. listopadu 2021 přinesla světová média zprávu, že Írán se proti čtyřletému zákazu účasti svých judistů na mezinárodních akcích odvolal.  K Mezinárodní sportovní arbitráži.

Íránské odvolání bylo podáno prostřednictvím videokonference. Výsledek se očekává nejdříve za několik týdnů.

Ať už odvolání dopadne jakkoli, k celému tomuto představení přitom vůbec nemuselo dojít. Stačilo málo. Aby se Írán choval normálně a umožnil svým sportovcům soutěžit na mezinárodních akcích s těmi soupeři, které jim určí los, vyřazovací pavouk či jiné pravidlo.  A to bez výjimky, bez ohledu na politické preference íránského režimu.

Takto se nevyhneme otázce, co se bude dít, když CAS odvolání vyhoví  a Írán se při nejbližší příležitosti bude chovat stejně jako před trestem. Tedy opět zakáže svým sportovcům soupeřit s Izraelci. Bude se celý ten cirkus opakovat?

**
« Poslední změna: 1. Prosince 2021, 18:33:29 od mrstejskal »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15