7. listopad 2021 se zapsal do análů izraelského olympijského hnutí. Do čela tamního olympijského výboru (OCI) byla poprvé zvolena žena – a současně poprvé bývalá sportovkyně, olympionička a držitelka první izraelské olympijské medaile.
Jmenuje se Yael Aradová. Rodačka z Tel Avivu (1967), od osmi let talentovaná judistka. V tomto sportu, ve váhové kategorii do 61 kg, dosáhla nejvyšších met na konci osmdesátých, ale zejména na začátku devadesátých let minulého století.
Vzpomeňme na evropský šampionát v Praze, kde vybojovala bronz, stejně jako o tři roky dříve v Helsinkách. Ve třiadevadesátém se v Aténách stala mistryní Evropy.
Dařilo se jí také na mistrovství světa. Z Barcelony přivezla v roce 1991 bronz a z Hamiltonu v kanadském Ontariu o dva roky později stříbro.
V Izraeli získala ovšem nejvíce popularity jako první sportovec, který obohatil získal pro židovský první olympijskou medaili. Bylo na letních hrách 1992 v Barceloně. Aradová úspěšně prošla pavoukem a až ve finále ji porazila Francouzka Fleuryová. Stříbrnou medaili věnovala Aradová obětem masakru, k němuž došlo na OH v Mnichově 1972, kde palestinskoarabští teroristé povraždili 11 členů izraelské olympijské výpravy.
Perlička. V Barceloně 1992 získal cenný kov ještě jeden izraelský judista. Oren Smadja v kategorii do 71 kg vybojoval bronz. Bylo to až den po Aradové, a tak zůstane tím „věčně druhým“.
Mladý izraelský stát se zapojil do olympijského soutěžení v Helsinkách v roce 1952, které byly hvězdnými hrami Emila Zátopka (tři zlaté). Ovšem tak jako Čechoslováci Izraelci úspěšní nebyli a nejsou. Své první medaile se dočkali – díky Yael Aradové – až za čtyřicet let; první zlato přivezl Gal Fridman za prvenství ve windsurfingu až v roce 2004 z OH v Aténách.
Celková medailová olympijská bilance Izraele (1952 - 2021):
3 zlaté
1 stříbrná
9 bronzových
**