Autor Téma: Dobrá zpráva: Tlak IJF přinesl své ovoce  (Přečteno 1895 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 857
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
Dobrá zpráva: Tlak IJF přinesl své ovoce
« kdy: 3. Září 2018, 21:24:07 »
V červenci jsme v článku „Konečně! IJF reaguje na protiiztraelskou diskriminaci“ (21/7/2018) informovali o tom, že Mezinárodní judistická federace (IJF) dala dvěma arabským státům nůž na krk. Buď se při pořádání judistických podniků se zahraniční účastí budou chovat ke všem zúčastněným zemím stejně, nebo mohou na roli hostitelů zapomenout.

Jmenovitě šlo o Spojené arabské emiráty a Tunisko.  První jmenovaná země měla hostit v říjnu 2018 judistický grandslam. V tuniské metropoli by se měla konat v lednu 2019 Grand Prix.

Co vedlo IJF k tak razantnímu kroku? Projevy diskriminace vůči izraelským sportovcům.

Na loňském grandslamu v Abú Zabí  nesměli vystupovat se symboly svého státu, ale pod hlavičkou IJF. Když stanul na stupních vítězů zlatý Tal Flicker (kategorie do 66 kg), místo izraelské hymny Hatikvy se hrála hymna IJF; ke stropu nestoupala modrobílá vlajka s Davidovou hvězdou, ale vlajka IJF.

Totéž, pokud jde o vlajku, se opakovalo ještě čtyřikrát: bronzové medaile vybojovali Sasson (+100 kg), Palčik (100 kg), Butbul (73 kg) a Cohenová (52 kg).

Podobné diskriminace a hrubého porušení fair play vůči Izraelcům se dopustili organizátoři tohoto judistického podniku v Emirátech také v minulosti.

Ještě skandálněji se zachovalo vůči izraelské výpravě Tunisko. Tentokrát šlo o juniorské mistrovství světa v taekwondu, které letos v dubnu hostilo město Hammamet. Tamní soud bez skrupulí zakázal Izraelcům účast – z politických důvodů.

Všechny tyto skutečnosti přiměly IJF k tomu, aby si od pořadatelů judistických akcí v Emirátech a Tunisku vyžádala písemné garance, že napříště nebude docházet k diskriminaci některého z účastníků a že sportovci všech přihlášených států budou mít stejné podmínky. (Což konkrétně znamená, že s izraelskými judisty bude zacházeno stejně jako se všemi ostatními ve všech ohledech, tzn. že budou moci vystupovat se symboly svého státu a v případě vítězství bude hrána jejich národní hymna.)

Tunisko zatím nereagovalo, Emiráty však ano. V pondělí 3. září 2018 se na webu IJF objevila zpráva -  „breaking news“ s titulkem „Israelis welcome to the Abu Dhabi Judo Grand Slam“ (Izraelci vítáni na judistickém grandslamu v Abú Zabí).

V textu se píše, že IJF s potěšením oznamuje, že Judistická federace Spojených arabských emirátů v oficiálním dopise ze dne 2. září 2018 sdělila, že všechny národy účastnící se grandslamu v Abú Zabí budou mít stejné podmínky. Což znamená, uvádí web IJF, že toto historické rozhodnutí umožní všem národům, aby zobrazovaly své národní symboly a aby byly hrány jejich národní hymny, a to  včetně Izraele. V důsledku toho ITJ vrátila abúzabský grandslam do sportovního kalendáře. Konat se bude od 27. do 29. října 2018.

Důvod k radosti? Ano - byť s výhradou. Vyjadřujeme tu potěšení nad něčím, co by mělo být naprosto samozřejmé. V tomto prapodivném světě ovšem nikoli: normální věci si musíme doslova vynutit. Pod pohrůžkou sankcí. Teprve pak druhá strana, alespoň občas, porozumí a přistoupí na civilizovaná pravidla hry platná pro všechny.

Věřme, že závěr předchozí věty bude platit i při samotném průběhu judistického grandslamu v Emirátech.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15