Autor Téma: K trestu pro šéfa Palestinského fotbalového svazu  (Přečteno 1380 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 788
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
K trestu pro šéfa Palestinského fotbalového svazu
« kdy: 24. Srpna 2018, 20:54:51 »
Vzpomínáte? Letos 9. června, cestou na MS do Ruska, měl hrát argentinský národní fotbalový tým přátelský zápas s výběrem Izraele. Na  jeruzalémském Teddyho stadionu.

Argentinci, pod dojmem výhrůžek – na internetu se objevily dresy potřísněné krví a výhrůžky adresované jejich  hráčům a příbuzným – přátelský duel nakonec odpískali. Tím aféra ovšem neskončila.

Když se Arabové z Předjordánska dozvěděli, že zápas se bude hrát v Jeruzalémě, spustili hysterický povyk.  V čele kampaně stál šéf Palestinské fotbalové asociace Jibril Rajoub. Lionela Messiho vyzval, aby do Izraele na zápas nejezdil, protože by tím – volně interpretováno - lakoval na růžovo obraz izraelského rasismu a zločinů okupace.

A pokud by ho čirou náhodou Messi nehodlal poslechnout, obrátil se Rajoub na všechny fotbalové fanoušky v arabském a muslimském světě s výzvou, aby spálili trička s Messiho portrétem a jeho fotografie. Přesně podle známého modelu: buď bude stoprocentně po našem, nebo ... .Tentokrát jde o pálení symbolů. Příště může jít o teror.

Izraelci si u FIFA na Rajouba stěžovali – a v pátek 24. srpna se dočkali odpovědi. Zdá se, že se blýská na lepší časy. Ze všech stran protěžovaní palestinští Arabové se tentokrát zastání nedočkali. Jibril Rajoub byl disciplinární komisí FIFA potrestán.

Kromě finanční pokuty ve výši 20 tisíc švýcarských franků má 12měsíční zákaz vstupu na fotbalová utkání. Přesněji: nesmí navštěvovat fotbalové zápasy a soutěže v žádné oficiální funkci, což mj. zahrnuje zákaz účasti na mediálních aktivitách na stadionech a v jejich blízkém okolí během hracích dnů.

(Nejde tedy přímo o to, že by rok nesměl zastávat žádnou fotbalovou funkci, jak psaly některé české servery, ale o „match suspension“. V prohlášení FIFA je uvedeno: „Mr Rajoub will not be able to attend football matches or competitions in any official capacity, which includes, among others, participating in media activities at stadiums or in their vicinity on matchdays.“)

Důvod je zřejmý: Rajoub podle vyjádření disciplinární komise porušil článek 53 disciplinárního řádu FIFA (Podněcování k nenávisti a násilí), v němž je uvedeno:

Hráč nebo funkcionář, který jiné veřejně podněcuje k nenávisti nebo násilí, bude potrestán pozastavením účasti na zápasech nejméně na 12 měsíců a pokutou ve výši minimálně 5 tisíc švýcarských franků.  V závažných případech, zejména bylo-li porušení (čl. 53) spácháno za použití masových médií (například tiskem, rozhlasem nebo televizí), nebo pokud se uskuteční během hracího dne na stadionu nebo v jeho blízkosti, bude minimální pokuta činit 20 tisíc švýcarských franků.

Šéf Palestinského fotbalového svazu byl tedy usvědčen z té horší varianty. Po právu. Ano, u palestinských Arabů  jde pouze o vrchol ledovce. Právě proto  nemohu než vyjádřit naději,  že tímto případem  odhalování pravdy  o arabské protiizraelské nenávisti nekončí. A nejen ve sportu.

**


« Poslední změna: 24. Srpna 2018, 21:01:11 od mrstejskal »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14