Autor Téma: Basketbal: Erdoğan má důvod ke gratulaci  (Přečteno 3762 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 907
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
Basketbal: Erdoğan má důvod ke gratulaci
« kdy: 15. Dubna 2018, 09:51:15 »
 EuroCup je druhá nejvyšší basketbalová soutěž na Starém kontinentu. V pátek třináctého (dubna) jsme se dozvěděli vítěze letošního ročníku. Je jím klub Darüşşafaka Istanbul. Záležitost má jednu politickou souvislost.

 
Turecký prezident kudy chodí, tam vede nenávistnou kampaň roti Izraeli. Kampaň ukázkově pokryteckou, protože když Izrael likviduje „své“ teroristy v Pásmu Gazy, dští na něj ankarský vládce oheň síru. Když ale Erdoğan dělá o pár set kilometrů severovýchodněji to samé - vede válku se „svými“ teroristy na území jiných států (Sýrie, Irák) -,  je to v nejlepším pořádku. Turecký prezident předpokládá, že svět to bude bez výhrad akceptovat – a držet ústa. (Nechme teď stranou otázku, zda ti, koho  Erdoğan za teroristy označí, jimi skutečně jsou.)

 
Mezitím se stalo, že klub  Darüşşafaka (aktuálně šestý v turecké superlize) postoupil do finále basketbalového EuroCupu. Nejprve vyhrál základní skupinu A i skupinu E v Top 16 a ve vyřazovací části hrané na dvě vítězná útkání postupně překonal celek Budućnost VOLI z Podgorice (Černá Hora), v semifinále mnichovský Bayern a v finálovém klání ruský tým Lokomotiv Kubáň z Krasnodaru  81:78, 67:59.

 
Byl to excelentní úspěch jednoho z nejlepších koučů současnosti – izraelského Pana trenéra Davida Blatta. Připomeňme: Za jeho éry vyhrál klub Maccabi Tel Aviv Euroligu (2014), poté se Blatt stal prvním zahrničním trenérem NBA a hned zaznamenal fenomenální úspěch: tým Cleveland Cavaliers pod jeho vedením vyhrál Východní konferenci a dostal se až  do finále této soutěže, bezpochyby nejlepší na světě; podlehl v něm klubu Golden State Warriors 2:4 na zápasy. To bylo na závěr sezony 2014/2015. Pak se stalo něco málo pochopitelného. Ačkoli si Cleveland vedl i v novém ročníku skvěle, v lednu 2016 byl Blatt nucen post hlavního kouče opustit. Vrátil se do Evropy (myšleno basketbalově, nikoli přísně geograficky) a dostal angažmá u celku Darüşşafaka Istanbul, s nímž jako hlavní trenér vyhrál 13. dubna  EuroCup.

 
Za to mu náleží velká gratulace. Věřme, že turecký prezident ví, co se sluší a patří.

 
PS: Smutné je, že jediný izraelský celek v tomto ročníku, Hapoel Jeruzalém, skončil už v základní skupině, kde byl poslední.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15