Autor Téma: JUDO 2017: GRAND SLAM V ABÚ ZABÍ  (Přečteno 4469 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1 880
 • Pohlaví: Mužské
  • Lubomírovy Listy
JUDO 2017: GRAND SLAM V ABÚ ZABÍ
« kdy: 17. Října 2017, 08:01:08 »
PROLOG
Vlajku ne. A když vybojujete zlato, tak ani hymnu. Takovýto absurdní požadavek sdělili hostitelé nadcházejícího judistického Grand Slamu zástupcům Izraele, kteří plánují vyslat na toto prestižní mezinárodní klání dvanáct judistů.

 
Judisty podle sportovního kalendáře mnoho mezinárodních akcí do konce roku 2017 nečeká. Dva světové šampionáty, jedna soutěž Grand Prix a dva Grand Slamy. Ten nejbližší Grand Slam má tu čest hostit Abu Zabí v Emirátech. Konat se bude od 26. do 28. října.

 
 Arabská pohostinnost je sice vyhlášená – ovšem pokud není ovlivněna politikou. Pak můžeme být svědky nebetyčné drzosti. Tak jak je tomu v případě abúzabského Grand Slamu.

 
Ve dvanáctičlenném izraelském týmu je mimo jiné Or Sasson, bronzový olympijský medailista z Ria de Janeiro. Připomeňme, že na posledním Grand Prix, které se konalo 6. až 8. října v uzbeckém Taškentu, získali Izraelci tři zlaté a po jedné stříbrné a bronzové medaili. Ovšem i kdyby vybojovali těch medailí desetkrát tolik, nebylo by jim to nic platné: respekt Arabů v Emirátech ovlivněných nenávistnou protiizraelskou politikou by stejně nezískali. Vlastně nejde ani o respekt, nýbrž o stejné zacházení jako se všemi ostatními delegacemi. A tady jsme u podstaty věci.

 
Šéf Izraelské  asociace juda Moše Ponte byl podle webu Jpost.com informován o idiotském požadavku pořadatelů v Abú Zabí. Izraelci nebudou smět mít svoji vlajku na sportovním kimonu. Místo označení ISR (Israel) bude na výsledkové tabuli a také na zádech sportovců uvedeno, že izraelský tým soutěží jako výprava Mezinárodní judistické federace – zkratka IJF. A pokud by někdo z izraelské výpravy získal ve své hmotnostní kategorii zlatou medaili, nebude hrána izraelská hymna (a lze předpokládat, že ani vztyčována izraelská vlajka).

 
Je to něco tak stupidního, že se zdravý rozum vzpírá uvěřit tomu, že je to myšleno vážně – v 21. století na mezinárodní sportovní akci. Bohužel ano. Když se to pan Ponte dozvěděl, uvědomil o nastalé situaci ministryni sportu Miri Regevovou. S nabídkou, že izraelští judisté do Emirátů neodletí. Paní ministryně, která sama uvažovala o tom, že se akce zúčastní, s tím však nesouhlasila. Místo toho se dopisem obrátila na šéfa IJF Mariuse Vizera, kterého o vzniklém problému informovala.

 
Teď budeme čekat, jak si s tímto horkým bramborem IJF poradí. Přesněji, jak si poradí s evidentním pokusem o diskriminaci jedné členské země jinou členskou zemí; diskriminaci hanebnou, motivovanou nízkými politickými důvody. Pokud by něco takového Arabům v Emirátech prošlo, pak můžeme termín fair play nadobro vymazat ze sportovního slovníku.

SLOVO PŘED CESTOU

24/10/2017
Původně měli izraelští judisté odletět přes Istanbul v pondělí 23/10/2017. Z Ben Gurionova letiště se ale museli vrátit domů, protože kvůli komplikacím s vízy jim plánovaný spoj uletěl. Pokračovat tedy měli v úterý (24/10).

Taktéž v úterý nic nenasvěčovalo tomu, že by bylo něco nového ve věci protiizraelské hanebnosti, s níž přišly pořadatelé v Emirátech a o které píšeme v Prologu. Dokonce se zdálo, že Izraelci jsou s tím smířeni. Trenér mužů Oren Smadja přirovnal tým ke speciální armádní jednotce, která operuje na nepřátelském území bez označení na uniformách a snaží se úspěšně dokončit misi. Stejně tak  i judisté: budou se snažit porazit soupeře, získat body, vybojovat co nejlepší výsledky. Podobně se vyjádřil i bronzový medailista z Ria 2016: Je to politováníhodná situace (to, co po Izraelcích chtějí organizátoři), ale my uděláme vše pro to, abychom vyhráli.

Ovšem výraz "politováníhodná situace" je hodně mírný. Požadavek Emirátů je hanebnost všech hanebností, projev odporného antisemitismu (Izraelcům je zakázáno nosit Davidovu hvězdu), ničemnost, skandální porušení všech principů, jimiž se mezinárodní vztahy ve sportu řídí - a bylo by  hrubou chybou mezinárodního společenství, kdyby tuto arabskou diskriminační politiku akceptovalo a necaloá Izrael  bez podpory.

Je samozřejmě možné namítnout, že když Emiráty trvají na této provokaci, měli by Izraelci zůstat doma. Ano, je to jedna z variant, jak by mohl Izrael zareagovat. Jenomže přesně o to Arabům jde:  bojkotovat izraelské sportovce, neumožnit jim měřit síly na mezinárodním poli a tím je odsunout do bezvýznamnosti. Proto je správné, že izraelští judisté do "jámy lvové" vstoupí a nenechají se znechutit, jakkoli je to celé nemorální. Čím většího úspěchu Izraelci dosáhnou, tím lépe. O to víc vynikne absurdita protiizraelského fanatismu Arabů. Ať tak či onak, bude-li pořadatelům v jejich protiizraelském tažení vyhověno, pak by se celý svobodný svět měl stydět, že něco takového dopustil.

STORY POKRAČUJE

25/10/2017
Dvě klíčové zprávy. Vlastně tři.  1. Izraelská výprava nakonec v úterý 24/10 odletěla. Nikoli přes Istanbul, ale přes jordánský Ammán. 2. Pořadatelé se Izraelské judistické asociaci (IJA) omluvili za nepříjemnosti způsobené opožděným vydáním víz. 3. Šéf Mezinárodní judistické federace (IJF) Marius Vizer, patrně v reakci na předchozí stížnost izraelské ministryně sportu Miri Regevové, zaslal pořadatelům v Emirátech dopis, v němž je upozornil na to, a)že podle stanov IJF je nepřípustná jakákoli diskriminace kvůli na rase, víře, pohlaví nebo politickým postojům, b)  a že toto platí pro všechny akce spadající pod IJF, tedy i pro Grand Slam v Abú Zabí, přičemž c) tímto požaduje, aby na Grand Slamu v Abú Zabí bylo se všemi delegacemi, tedy včetně izraelské, zacházeno stejně, a to bez jakýchkoli výjimek.

Stanovisko nejvyššího představitele světového juda je tedy jasné, díky za něj. Byť v něm postrádáme sankce pro případ, že by se hostitelé v Emirátech stavěli na zadní a chtěli zmíněnou diskriminaci prosadit. Budiž zmíněno, že v Abú Zabí přišli se stupidním  důvodem, proč chtějí Izraelce diskriminovat (zřejmě proto, aby to - lidově řečeno - "nevypadalo blbě"): to vše se děje s ohledem na bezpečnost izraelské výpravy.

29/10/2017 - OMLUVA
Izraelci nakonec vybojovali v Abú Zabí jedno zlato a čtyři bronzové medaile. Přesto museli soutěžit pod označením IJF, nikoli ISR, přesto v dějišti nevlála vlajka s Davidovou hvězdou a při medailovém ceremeniálu v kategorii, v níž získal Izrael zlato, nezněla Hatikva. Zprávy ovšem hovořily také o tom, že dva sportovní činovníci Emirátů se Izraelcům  omluvili za to, že jeden z judistů z reprezentace Spojených arabských emirátů, Rajad Almashjari, který byl porážen izraelským borcem  Toharem Bulbulem, nepodal po zápase  izraelskému vítězi ruku (nebo judistovi IJF?). Těmi činovníky byli  Mohamed Bin Thaloub Al Darei, šéf Judistické federace Spojených arabských emirátů, a Aref Al Ahwari, generální tajemník Rady pro sport Abú Zabí. Tato omluva je jistě chvályhodná, ovšem zatímco jednání poraženého judisty můžeme označit jako neslušnost, zákaz izraelských státních symbolů je něco nesrovnatelně horšího - a za to se nikdo neomluvil.

VÝSLEDKY IZRAELE V PŘEHLEDU
Šira Rišonyová (kategorie do 48kg) ... 5. místo

Tal Flicker (66 kg) ... zlatá medaile

Gili Cohenová (52 kg) ... bronzová medaile

Tohar Butbul (73 kg) ... bronzová medaile

Rotem Šorová (63 kg) ... 5. místo

Peter Palčik (100 kg) ... bronzová medaile

Yarden Mayersohnová (78 kg) ... 7. místo

Or Sasson (nad 100 kg) ... bronzová medaile

Noa Minskerová (48 kg)  ... vyřazena v prvním zápase

Sagi Muki (81 kg) ... vyřazen v druhém zápase

Daniel Ben David (60 kg) ... vyřazen v druhém zápase

Baruch Šmailov (66 kg) ... vyřazen v druhém zápase


**
« Poslední změna: 29. Října 2017, 23:45:17 od mrstejskal »

Offline mrstejskal

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1 880
 • Pohlaví: Mužské
  • Lubomírovy Listy
Zaostřeno na Abú Zabí (pokračování)
« Odpověď #1 kdy: 25. Října 2017, 10:21:42 »
Viz výše ...

Offline talarich

 • Plný člen
 • ***
 • Příspěvků: 171
 • Pohlaví: Mužské
Re:JUDO 2017: GRAND SLAM V ABÚ ZABÍ
« Odpověď #2 kdy: 26. Října 2017, 08:57:09 »
Není lepší motivace pro izraelské sportovce, než tenhle hanebný antisemitismus ve své křišťálově čisté podobě. Já být judistou z Izraele, tak bych z celé své duše toužil nakopat všem kolem zadek a vyhrát zlatou.

Offline Tamar

 • Nestor
 • *****
 • Příspěvků: 688
 • skype: mar.se22

Offline mrstejskal

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1 880
 • Pohlaví: Mužské
  • Lubomírovy Listy
Judo: Výsledk Izraele v Abú Zabí
« Odpověď #4 kdy: 29. Října 2017, 21:43:17 »
Plus doplňující informace ...

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15