Autor Téma: Fotbalová diplomacie: Protiizraelské úsilí na kongresu FIFA bez úspěchu  (Přečteno 2165 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 787
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
Tedy přesněji: zatím bez úspěchu. Ale i tak jde o další diplomatický úspěch Izraele.

V Bahrajnu se 11/5/2017 konal 67. kongres mezinárodní fotbalové federace FIFA. Delegace palestinských Arabů na něj přijela s návrhem, aby FIFA přijala opatření proti Izraeli kvůli tomu, že součástí izraelské kopané (Izraelské fotbalové asociace z IFA) je i šest týmů z Judeje a Samaří. Jde o kluby z měst Maale Adumim a Ariel a osad Kirjat Arba, Givat Zeev, Oranit a Tomer hrající nižší soutěže (od Ligy Alef níže). Arabům z autonomie jde minimálně o to, aby tyto týmy byly vyloučeny z IFA. Argumentují tím, že působí na území "cizího státu", neb Judeu a Samaří si palestinští Arabové jednostranně nárokují jako své "výsostné" teritorium, což je ovšem v rozporu s rozdělení této oblasti na zóny A,B,C dle Dohod z Oslo. Zapomínají na to, že o konečné podobě hranic rozhodne až oběma stranami schválená mírová smlouva.

Delegace Palestinského fotbalového svazu (PFA) očekávala, že ji v jejím protiizraelském úsilí FIFA podpoří. To se ovšem nestalo. Na kongresu bylo rozhodnuto (dle serveru Jpost.com poměrem hlasů 138:50), mimo jiné proto, že věc nepatří do jeho kompetence, ale do kompetence Rady FIFA, že  se záležitost odsouvá  do konce března, aby Rada měla dostatek času na přijetí rozhodnutí. Nicméně Rada se zavázala, že se k návrhu PFA vyjádří dříve - na svém příštím zasedání 27. října 2017.

Za zmínku stojí, že kongres FIFA se konal v hlavním městě státu, který s Izraelem neudržuje diplomatické styky, přesto se přítomnost delegace  IFA v čele s jeho předsedou obešla bez obvyklých protiizraelských excesů (zákaz vyvěšování  vlajky s Davidovou hvězdou apod.)  Ofer Eini, když děkoval hostitelům za pohostinství řekl, že přístup k jeho delegaci byl "laskavý, sympatický a inspirující".

Nespokojení představitelé palestinskoarabského fotbalu se naproti tomu dali slyšet, že celou věc chtějí hnát k Mezinárodní sportovní arbitráži do Švýcarska. Téma je tedy stále otevřené (ostatně jako každé téma, které neodpovídá maximalistický představám představitelů palestinských Arabů).

**

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14