Autor Téma: Ad Všechny vás měli zplynovat  (Přečteno 2812 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 857
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
Ad Všechny vás měli zplynovat
« kdy: 28. Července 2016, 21:07:56 »
 Slyšeli jste někdy v minulosti jméno Alain Verlaak? Napovím: v souvislosti s belgickým tenisem. Troufnu si tvrdit, že většina z vás odpoví záporně.

A neslyšeli byste o něm ani dnes, kdyby se tento belgický tenista, jehož jméno jsem  na žebříčku ATP hledal marně, „neproslavil“ tím nejodpornějším způsobem, jaký si ve sportu lze představit.

Minulý týden (18-24/7) se v Anverpách konal regionální tenisový turnaj. Hostitelem byl  „Tenisový klub 7. olympiády“; pojmenován je na počest LOH 1920, které se konaly právě v Antverpách. Během dvouhry, v níž se 22/7 utkali Alain Verlaak a Serge N (celé příjmení nebylo z bezpečnostních důvodů zveřejněno) z antverpského tenisového klubu Maccabi (dle mého soudu nešlo  o Izraelce, jak napsal server Echo24). Ve vypjatém okamžiku  neudržel Verlaak nervy na uzdě a svému židovskému soupeři řekl něco, co slušný člověk říci nesmí, byť by byl emočně „za hranou“. Serge se dozvěděl: „Všechny vás měli poslat do plynu“.

Zápas byl okamžitě ukončen a Verlaak na turnaji skončil. Tím to ovšem skončit samozřejmě nesmí. Co ale v těchto případech dělat? Soudit se?  Nebo incident uzavřít pokutou? Pro tu se vyslovil i šéfredaktor belgického magazínu  Jood Actueel Michael Freilich, který o incidentu informoval zřejmě jako první (26/7). Podle jeho soudu je okamžitá peněžní sankce mnohdy účinnější než dlouhé a nákladné soudní řízení. S tím nelze než vyjádřit souhlas. Otázka ovšem je, jestli těch 150 eur, o nichž média v souvislosti s tímto případem informují, je trestem dostatečně citelným.

Jak se v české internetové diskusi také objevilo, byť to není úplně přesné:  „Araby vítáme a Židy posíláme do plynu (zatím jen slovně)“. O čem to vypovídá? Že je latentní antisemitismus v myslích jisté části populace přítomen víc, než se na první pohled zdá. A že boj proti němu je stále výzvou pro všední den. Byť takové excesy, jakého jsme byli svědky na jednom tenisovém kurtu v Antverpách, probublávají na povrch jen tu a tam. O to je to celé nebezpečnější.
« Poslední změna: 28. Července 2016, 21:11:22 od mrstejskal »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15