Autor Téma: K protiizraelské provokaci v Baku a Tokiu  (Přečteno 5314 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 978
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
K protiizraelské provokaci v Baku a Tokiu
« kdy: 20. Června 2016, 14:37:39 »
 V ázerbájdžánském Baku pořádá v těchto dnech (16-25/6) mezinárodní asociace amatérského boxu AIBA světový kvalifikační turnaj. Po víkendu má za sebou skandál patřící do nejtěží váhové  kategorie.

 
Ovšem té politické.

 
Na kvalifikačním podniku o 39 letenek do Ria se sešlo 469 boxerů ze 105 zemí. Jde o masivní akci, kde by všem – boxerům i vedení národních výprav – mělo jít o jediné. O box. O box v duchu fair play. A samozřejmě o účast na OH.

 
Pokud někdo chtěl přibalit do zavazadla neboxerské záležitosti včetně politiky, měl zůstat doma. Tak jako zůstal v ČR  Erik Agateljan. Ten na webu České boxerské asociace uvedl:

 
 
  • „Jsem původem z Arménie a my tam válčíme, to je smrt tam jet. Bojím se o život,“ přiznal Agateljan a poukázal na dlouholetý konflikt obou států.

 
Budiž. Je to možná přehnaný postoj, ale čitelný.

 
To sportovci z muslimských zemí (ne ze všech) to dělají jinak. Platí obecné pravidlo: poctivě se připravují, do místa konání odletí – a doufají, že je los (pavouk)  nesvede na kolbiště, v tom případě do ringu, se soupeřem z Izraele. Dopustí-li Alláh (jinak to ani chápat nemohou) něco takového, pak ze vzájemného duelu z politických důvodů odstoupí – byť by je to mělo stát světové či olympijské zlato.

 
O těchto skandálech jsem na sportovních stránkách Eretzu i jinde  psal vícekrát.  Dnes přidávám další takovýto odporný příběh právě z Baku.

 
Nahlédneme-li do programu kategorie do 81 kg, zjistíme, že v prvním kole měli proti sobě nastoupit dva borci ze Středního východu. Syřan Alaa E. Ghassoun a Izraelec Artem Masliy. Jak souboj dopadl? Ze sportovního hlediska nijak. V zápise na webu turnaje je u jména izraelského boxera uvedeno WO (walkover). Což je anglický sportovní termín pro postup bez boje. Neboť Syřan  k utkání prostě nenastoupil.

 
Vážné zranění? Náhlá tragédie v rodině?Neočekávaná nemoc? Samá voda. Před sportem dostala opět  přednost politika.

 
Ghassoun doslova řekl:

 
 
  • „Odstoupil jsem ze soutěže proto, že můj soupeř je Izraelec a já mu nemohu podat ruku ani s ním soutěžit, jelikož reprezentuje sionistický režim, který zabíjí syrský lid. Kdybych s ním bojoval, znamenalo by to, že já jako sportovec a Sýrie jako stát uznáváme stát Izrael.“

 
A aby bylo jasné, jak se věci mají, dodal:

 
 
  • „Nebylo to moje rozhodnutí.  Je to rozhodnutí Syrské sportovní federace a vysokých představitelů Sýrie. Bylo to rozhodnutí těžké, protože jsem tvrdě pracoval na tom, abych se mohl olympiády zúčastnit.  Ale sloužím své vlasti – má čest a má loajalita patří Sýrii.“

 
Šéf Syrské boxerské asociace doplnil:

 
 
  • Očekávali jsme, že Ghossoun na turnaji uspěje, protože je jedním z nejlepších syrských boxerů. Nicméně jeho láska a loajalita k Sýrii a dodržování principů bylo důležitější než vítězství na turnaji.

 
Co dodat? Někdo to nazývá tak, jak uvedeno, někdo naopak: jako sportovní a olympijské zásady porušující anziizraelský fanatismus. Jako něco, co nemá v mezinárodním  sportu co pohledávat a co by mělo být co nejpřísněji sankcionováno. Stejně jako doping.

 
Ještě nechutnější, protože se týkal postižených sportovců, je příběh tenistů na vozíku, jehož svědkem bylo koncem května Tokio. V japonské metropoli se konal světový turnaj družstev handicapovaných tenistů, něco jako Davis Cup paralympijského tenisu. Mohli bychom si myslet, že krutý úděl odstraní politické bariéry a postižení sportovci nechají svoji protiizraelskou nenávist v šatně. Nikoli.

 
V nadstavbové skupině o páté až osmé místo se měly utkat týmy Izraele a Maroka. Izraelci na dvorec nastoupili, Maročané nikoli. Dlvod: stejný jako vždy. Odmítli hrát se soupeři jenom proto, že to jsou Izraelci.

 
Velice mírně celou záležitost hodnotil izraelský trenér Nimrod Bichler:

 
 
  • „Je to smutný den pro sport a ještě smutnější pro sport paralympijský.“

 
Na rozdíl od něj se nemusím vyjadřovat diplomaticky. Za sebe říkám: Něco takového je horší než doping. Z čistě lidského hlediska je to ten nejodpornější hnus.


 
« Poslední změna: 20. Června 2016, 14:55:22 od mrstejskal »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15