Autor Téma: Mimořádná zpráva: Izrael ztratil přítele  (Přečteno 3479 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 880
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
Mimořádná zpráva: Izrael ztratil přítele
« kdy: 24. Března 2016, 17:19:44 »
 Odešel jeden z nejlepších fotbalistů světa. Stačí říci jméno: Johan Cruyff – a nemusíme dodávat víc.

 
Nechci suplovat sportovní média, která v těchto hodinách připomínají vše podstatné ze života tohoto vynikajícího nizozemského velikána, o němž můžeme říci, že pokud někdo proslavil svoji zemi víc než jiní, tak právě on.

 
Fotbalovým fandům – pamětníkům okamžitě vytanou na mysli kluby v nichž Johann působil, trofeje, které získal. A především: jeho hra. Jerusalem Post napsal, že jako hráč  was the embodiment of Dutch "total football," - byl ztělesněním holandského „totálního fotbalu“.  To vyjadřuje vše.

 
Chci jen připomenout, že je vysoce hodnocen nejen doma, v Evrtopě i ve světě, ale také v Izraeli, kde ve spolupráci s jeho nadací byla vybudována  tzv. Cruyff Courts – malá hřiště určená dětem a mládeži, v tomto případě Židům i Arabům pro společné sportování, zejména pak  hraní fotbalu. V roce 2010 byl první izraelský „Cruyff Court“ vybudován v Jaffě, o čtyři roky později  v Akku. Po celém světě je těchto hřišť v různých modifikacích více než dvě stě.

 
Pozitivní vztah Cruyffovy fotbalové rodiny k Izraeli je realizován také prostřednictvím Johanova syna Jordiho, který je řadu let sportovním ředitelem špičkového izraelského fotbalového týmu Maccabi Tel Aviv (v současné době na průběžném druhém místě tamní Premier League, v předchozích třech ročnících mistr Premier League, v minulé sezoně vítěz obou pohárů – Poháru státu a Toto Cupu).

 
Smrt Johana proto kvůli výše zmíněné okolnosti zasáhla telavivské Maccabi víc než jiné kluby, jak je patrné ze vzpomínky na první první stránce klubového webu, kde prezident klubu Mitch Goldhar říká: Klub Maccabi dnes ztratil přítele.   Slova děsivě pravdivá.

 
Vzhledem k tomu, že Jordi je jejich vysokým funkcionářem, mají telavivští k Johanovi přece jenom lidsky blíž.  Ostatně Cryuff otec byl na Cruyffa syna náležitě pyšný, zejména pak na jeho fotbalové úspěchyv telavivském klubu. Právem.

 
Čest Johanově památce a upřímnou  soustrast jeho rodině.

 

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15