Autor Téma: Juniorské MS v jachtingu: Neuvěřitelná drzost muslimských pořadatelů (Akt.)  (Přečteno 4993 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1 907
 • Pohlaví: Mužské
  • Lubomírovy Listy
 Kdo sleduje jachtařský sport ví, že 27/12 začíná na malajsijském ostrově Langkawi juniorské mistrovství světa v jachtingu. Událost ovšem provází skandál nebývalých rozměrů.

 
Otázka zní, jak dlouho si to necháme líbit.

 
Součástí malajsiského šampionátu jsou i závody ve windsurfingu (třída RS:X). V této kategorii patří ke světové špičce mladí surfaři Izraele. Ti se ale mistrovství zúčastnit nemohou.

 
Proč? Protože Izraelská jachtařská asociace  (ISA) rozhodla, že Izrael se už dál od muslimů urážet a ponižovat nenechá. A účast v Malajsii odřekla. Konkrétně jde o surfaře  Yoava Omera a Noy Drihanovou.

 
Co k tomu  představitele izraerlského sailingu vedlo?

 
Naprosto nehorázné požadavky malajsijských organizátorů.  Ti podmínili izraelskou účast tím, že

 
 
 • izraelská reprezentace nesmí vystupovat pod izraelskou vlajkou;
 • izraelští surfaři  nesmí mít na oděvu a na prkně s plachtou žádný symbol, který by byl identifikovatelný se Státem Izrael;
 • v případě, že by někdo z Izraelců vyhrál zlatou medaili, nebude hrána izraelská hymna Hatikva.

 
Z výše uvedeného můžeme odvodit, že kdyby někdo z Izraelců skončil druhý nebo třetí, tak ani v tom případě by nebyla vztyčována  izraelská vlajka.

 
Co je příčinou takového postoje? Jako mnohokrát předtím: zavilá protiizraelská nenávist jdoucí za hranici racionality a hrubě porušující elementární sportovní principy. Opět se musíme ptát, zda režim, který hrubým způsobem diskriminuje účastníka MS, jehož je pořadatelem, má na  poctu být pořadatelem  morální právo. A otázka č. 2: Co tomu říká Mezinárodní jachtařská federace? Takovou provokaci není přece možné přejít mávnutím ruky!

 
Aby vynikla absurdita počínání malajsijských pořadatelů, připomeňme: Na juniorském mistrovství světa  ve windsurfingu 2015, které se konalo v polské Gdyni 11-18/7, dosáhli zmínění izraelští reprezentanti těchto výsledků:

 
 
 • Juniorky: zlatá medaile … Noy Drihanová
 • Junioři: zlatá medaile … Joav Omer
 • Dívky do 17 let: zlatá medaile … Noy Drihanová

 
Psal jsem zde ba sportovních stránkách Eretzu o podobných provokacích muslimů vůči Izraelcům již několikrát. Ptám  se znovu,  podobně  jako v úvodu: Jak dlouho budeme  tuto muslimskou aroganci trpět?

---

AKTUALIZACE I
V soiuvislosti s výše uvedeným sdělil výkonný výbor organizace World Sailing 8. ledna 2016, že celou záležitost ve spolupráci s MOV důkladně prošetřil a rozhodl, že v budoucnu musí všichni pořadatelé mezinárodních jachtařských závodů počítat s tím, že bude vyžadováno splnění specifických požadavků, které zajístí všem soutěžícím ze všech zemí účast na základě rovnosti (rovné zacházení). Nebude-li tomu (v některé zemi) vyhověno, budou vůči budoucím mezinárodním soutěžím konaným v dané zemi  uplatněny sankce.

Podrobnosti budou zveřejněny později.

 AKTUALIZACE II
13/01/2016 organizace World Sailing na svém webu napsala, že hluboce lituje toho, že se izraelští reprezentanti nemohli zúčastnit kvůli podmínkám požadovaným malajsijskými úřady. Uvedla, že celá věc byla důkladně prošetřena a konstatovala, že malajsijská strana hrubě porušila stanovy organizace, mimo jiné článek 7, který zapovídá jakoukoli diskriminaci sportovců (účastníků) na základě jejich rasy, náboženství nebo politické příslušnosti. Znovu se přihlásila k principu „nulová diskriminace“. Pokud některá hostitelská země tuto zásadu poruší, vystavuje se uvalení sankcí, kterými mohou být:

 
 
 • daná země nebude vybrána jako budoucí pořadatel akcí organizace World Sailing;
 • budou-li se v takové zemi pořádat regaty, World Sailing na ně nebude delegovat své zástupce;
 • zrušení členství v organizaci World Sailing.

 
Organizace World Sailing dále na svém webu uvádí časový průběh této krize, z něhož vybírám několik údajů:

 
 
 • 25. 3. 2015 … ISAF (původní označení) zprostředkovává kontakt mezi  Izraelskou jachtařskou asociací (ISA) a Malajsijskou jachtařskou asociací (MSA) za účelem zahájení  vízového procesu;
 • 22. 6. 2015 … ISAF pokračuje ve shromažďévání informací potřebných pro vízový proces;
 • 6. 8. 2015 … Malajsie žádá o předložení podrobností týkajícíh se členů izraelské výpravy;
 • 15. 10. 2016 … ISA dodává jména obou závodníků a jméno jednoho trenéra, jakož i další požadované informace;
 • 16. 12. 2016 (2 týdny před zahájením akce) sděluje malajsijská strana podmínky, za nichž budou víza Izraelcům udělena: 1. Účast musí být omezena pouze na oficiální akce. 2. Izraelci musí soutěžit pod symboly a vlajkou ISAF, což znamená, že nesmí na svém sportovním oděvu a na surfech použít název ISRAEL ani žádný izraelský symbol nebo národní barvy nebo svoji vlajku; v případě vítězství nebude hrána izraelská hymna; 3. Restrikce vůči Izraelcům týkající se cestování a nákupů v Malajsii.
 • 23. 12. 2015 … Izrael oznamuje, že za těchto podmínek se akce nezúčastní.

 
Dodejme, že World Sailing ve svém prohlášení také uvádí, že obě strany nekomunikovaly optimálně – a malý díl viny za to, co se stalo připisuje nepřímo izraelském straně. Je to výtka pohříchu nesmyslná, protože i kdyby Izraelci dodali požadované podklady dříve, na malajsijskou aroganci by to nemělo sebemenší vliv. Tady totiž nešlo o záležitosti technické (při dobré vůli jistě lze vízum během dvou měsíců udělit), ale navýsost politické. Malajsijský režim, dodejme: režim muslimské země, chová vůči Izraeli fanaticky nepřátelský postoj a tato jeho nenávist metastázuje jako rakovina i do sportu.

 
Ačkoli postoj organizace World Sailing je možné ocenit, nevyhneme se otázce, jestli Malajsie neměla být potrestána citelně už teď. Tak trochu jako varování pro všechny, kdo by byli v pokušení chovat se vůči izraelským sportovcům stejně diskriminačně.


**

 

 

 
« Poslední změna: 14. Ledna 2016, 16:50:13 od mrstejskal »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15