Autor Téma: Judo: Skandální diskriminace Izraelců v Abú Zabí  (Přečteno 3828 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 880
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
Judo: Skandální diskriminace Izraelců v Abú Zabí
« kdy: 3. Listopadu 2015, 21:49:37 »
Ve dnech 30/10-02/11 se konalo v emirátu Abú Zabí mezinárodní judistické klání kategorie Grand Slam. Z Izraele se turnaje zúčastnili tři muži a pět žen. Ovšem takříkajíc na zapřenou. Pořadatelé sice  izraelským judistům   vstupní víza vydali, ale vymínili si,  že nebudou vystupovat jako Izraelci, ale pod hlavičkou IJF - Mezinárodní judistické federace.

Vedení izraelské výpravy bylo nuceno tuto ponižující podmínku přijmout, pakliže chtělo, aby se izraelští judísté na Grand Slamu prezentovali. Což samozřejmě chtělo. A tak byli členové výpravy nuceni hrát v této absurdní frašce a navenek působit tak,  že nejsou Izraelci, ačkoli každý věděl, že opak je pravdou. Na webu IJF byli vedeni nikoli jako sportovci Izraele, ale IJF.

Díky tomu jako zázrakem  neměli sportovci z muslimských zemí problém s "utajenými" Izraelci soupeřit, jak uvádíme níže.  Koneckonců proč ne, když  měřli síly s judisty nikoli z Izraele, ale z IJF - a vůči ní přece žádné nepřátelství nechovají.

Zdá se, že arabská nenávist spojená s rafinovaností  a bezbřehou stupiditou překonala další limit. Izraelci přece nepřestanou být Izraelci jenom proto, že je okolnosti přinutí  odpárat si z kimona Davidovu hvězdu.  Nicméně Arabové nás opět přesvědčili, že jsou mistry v sebeklamu. Pokolikáté už.

VÝSLEDKY IZRAELE NA GRAND SLAMU V ABÚ ZABÍ
Sagi Muki - 73 kg
Bronzová medaile

Jarden Gerbiová - 63 kg
Bronzová medaile

Linda Bolderová - 70 kg
Sedmé místo

Gill Cohenová - 52 kg
Sedmé místo
Zajímavost: V prvním kole porazila Haddadovou z Alžírska.

Šira Rišonyová - 48 kg
Vyřazena v 2. kole.

Or Sasson - +100 kg
Vyřazen v 2. kole.

Lior Wildikanová - 70 kg
Vyřazena v první kole - soupeřka: Niangová z Maroka.

Artiom Aršanski - 60 kg
Vyřazen v prvním kole.

DOVĚTEK
Celé to samozřejmě představovalo obrovské dilema, ne že ne.  Byl to na prvním místě šéf izraelských judistů Moše Ponte, kdo se musel rozhodnout. Buď vystoupit pod vlajkou IJF, anebo sportovce z Grand Slamu stáhnout. Zvolil první možnost a byl za to nejen pochválen (jedněmi), ale  také kritizován (jinými).

Názor moderátora sportovní sekce Eretzu? Ponte se rozhodl správně, protože co by se stalo, kdyby se Izraelci Grand Slamu nezúčastnili?  Patrně vůbec nic (kromě toho, že by izraelští judisté přišli o dvě bronzové medaile) - a právě to představuje problém, nikoli Ponteho "Sophiina voba". Neboť: světové společenství, v tomto případě představované organizací IJF, mělo okamžitě zareagovat a položit hostitelům nůž na krk. Buď se budou Izraelci moci  akce zúčastnit za stejných podmínek jako všichni ostatní, anebo IJF akci zruší. Je to sice radikální řešení, ale jediné možné - má-li sport zůstat sportem a nemá-li být fair play jen názvem bez obsahu. Jsem si jist, že na to by arabští pořadatelé "slyšeli".

Malou ukázkou toho, že to alespoň do jisté míry funguje budiž nedávné rozhodnutí Výkonného výboru MOV zrušit kvalifikační charakter právě probíhajícího (01-12/11/2015) Asiského mistrovství ve sportovní střelbě, které hostí Kuvajt. Tamní úřady se rozhodli, že svůj zavilý nepřátelský postoj vůči Izraeli  uplatní i vůči technickémi delegátovi Mezinárodní federace sportovní střelby ISSF, kterým je Jair Davidovič z Izraele. Ten byl touto federací odeslán na kuvajstský šampionát, načež se tamní úřady rozhodly, že mu neudělí vízum. (Jenom proto, že je Izraelec). ISSF si tuto urážku nenechala líbit a po konzulatci s MOV bylo rozhodnuto, že tento asijský šampionát nebude součástí série olympijských kvalifikací. To znamená, že se na něm nebudou přidělovat místa pro účast na OH 2016 v Riu.

Byla to správná odpověď na arabský protiizraelský fanatismus. Asijští sportovní střelci, kteří si dělali naději, že na OH postoupí po dobrých výkonech v Kuvajtu, tak mohou kritizovat stupidní kuvajstvé úřady za to, že je svým idiotským rozhodnutím o tuto šanci připravily. Asijskou olympijskou kvalifikaci to celé poněkud zkomplikuje, ale jsou-li tak drzým způsobem pošlapávány jisté zásady, musí dostat morálka a solidarita přednost před "technickými" záležitostmi.

Kéž by se z reakce na kuvajtskou aroganci stal precedent pro budoucnost - a Izraelci konečně přestali být diskriminováni na mezinárodních sportovních akcích pořádaných arabskými (muslimskými) zeměmi. MOV ve spolupráci s ISSF ukázal, že když se chce, tak to jde.**
« Poslední změna: 4. Listopadu 2015, 21:08:22 od mrstejskal »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15