Autor Téma: Fotbal: Boj o šabat  (Přečteno 2214 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 787
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
Fotbal: Boj o šabat
« kdy: 10. Září 2015, 12:48:11 »
 Minulý týden ve středu  (2/9) oznámil šéf Izraelského fotbalového svazu  Ofer Eini, že jsou s okamžitou platností pozastaveny všechny místní fotbalové soutěže. Co tomuto drastickému  rozhodnutí předcházelo?

 
Někteří členové některých klubů 2. národní ligy (Liga Leumit), kteří hodlají dodržovat šabat, se před nedávnem obrátili na pracovní soud v Tel Avivu, aby v této věci rozhodl. Kauzou se zabývala soudkyně Ariella Gilzerová – Katsová, která před třemi týdny vydala verdikt, že hráči nesmí být nuceni hrát o šabatu. Jinými slovy, zápasy 2. národní ligy by se neměly o šabatu konat neměly, a to do té doby,  dokud se sporné strany nesejdou u soudu, aby problém  vyřešily. Ovšem nejen to. Soudkyně také uvedla, že pořádání fotbalových zápasů o šábesu bez souhlasu (výjimky) ministerstva hospodářství je vlastně trestným činem a že ona to podpořit nemůže. (Tato záležitost spadá do kompetence právě tohoto ministerstva.)

 
V reakci na to došlo k tomu, co je uvedeno v úvodu: k pozastavení všech fotbalových zápasů, dokud ministr hospodářství neudělí „šabatovou výjimku“. Tady ovšem padla kosa na kámen. V čele resortu stojí Arje Deri, šéf ultraortodoxní strany Šaš, který se tak dostal do prekérní situace. Kdo jiný by měl důsledněji obhajovat sobotní klid než on? Na druhou stranu ovšem hrozil kolaps izraelské kopané, kdyby Deri výjimku odmítl udělit.

 
Začarovaný kruh.

 
Dlužno dodat, že pokud hovoříme o kolapsu, nemáme na mysli izraelskou Premier League (Ligat Haal), ani 2. národní ligu. Ty se tak jako tak hrají o šabatu pouze zčásti (zhruba z poloviny); dalšími termíny jsou sobota večer po šabatu, neděle a pondělí. Pes je zakopán jinde: jde o dětské a mládežnické soutěže (žáci, dorost), které se kopou běžně v sobotu od relativně brzkého rána až do soumraku – a tam, kde mají umělé osvětlení i večer. A o to právě jde: ne všude jsou hřiště a stadiony osvětleny a najít náhradní „mimošábesové“ termíny pro tak velké množství zápasů je prakticky nemožné.

 
Do věci se samozřejmě vložila ministryně kultury a sportu Miri Regevová, která požádala generálního prokurátora Jehudu Weinsteina o závazné stanovisko v této věci. (Čímž by se dal, ale to je jen soukromý názor moderátora sportovní sekce, elegantně obejít ministr Deri – a vlastně by byl zbaven noční můry.) Regevová žádala, aby prokuratora garantovala, že v zemi nebude vynucováno, rozumí se pod hroznou trestního stíhání, dodržování zákona týkajícího se práce o šabatu, a to během šedesáti dnů, během nichž by k tomu zřízená odborná komise měla najít dlouhodobé řešení daného  problému.

 
Ministryně současně navrhla šalomounský kompromis. Klubům, které chtějí hrát o šabatu, to má být umožněno a naopak: ty, které nechtějí, k tomu nemohou být nuceny. Odmítla striktní požadavek  změnit současný dlouholetý status quo (kdy se o šabatu běžně hraje), současně ale uvedla, že špatný by byl i opačný extrém, kdyby kluby byly nuceny o šabatu hrát, ač nechtějí. „Toto je židovský stát a já to chci respektovat,“ dodala.

 
V průběhu řešení situace dal šéf fotbalové svazu Eini najevo, že by si přál zachovat stávající stav, ovšem od úřadů chce  záruku, že se tak napříště nebude dít v rozporu se zákonem. Znovu připomněl, že v sázce je dětský a mládežnický fotbal – na tyto kategorie by měl zákaz kopané o šabatu fatální dopad. Neboť: „Je to naše budoucnost,“ konstatoval a současně i varoval Eini.

 
SLOVO PROKURÁTORA
Ve středu 9/9 přišlo klíčové rozhodnutí generálního prokurátora Weinsteina. Ten pragmaticky, a možná pro někoho překvapivě, ve svém stanovisku uvedl tři zásadní věci:

 
 
  • Nevidím důvod, proč by z ničeho nic mělo být vynucováno dodržování právní normy (o šabatu) tam, kde bylo celá desetiletí ignorováno.
  • Nikdo nemůže být stíhán za to, že (se) hraje o šábesu.
  • Skutečností je, že profesionální fotbalové zápasy se hraji v Izraeli velice dlouho a podání obvinění kvůli tomu nyní poté, co se tak nestalo během několika desetiletí, je v mých očích velice obtížné.

 
Krátce nato předseda fotbalové svazu Eini oznámil, že všechny fotbalové soutěže budou pokračovat podle  původního časového rozvrhu.

 
(Poznámka: Nejvyšší a druhé národní ligy se důsledky tohoto intermezza tak jako tak netýkaly, protože minulý víkend, tj.  5-6/9, se obě soutěže hrát dle plánu neměly, neboť na programu byla kvalifikace o Euro 2016. )

 
Současný stav, kdy se hraje i o šabatu podporuje i prominentní fanoušek – prezident Státu Reuven Rivlin.  Ten řekl: „Myslím, že je takový obyčej v izraelské veřejnosti, že v sobotu jdeme do synagogy a  poté na stadion. Tak se věci mají.“

 
Ministryně Regevová ocenila postoj generálního prokurátora a dodala, že výše zmíněná komise bude usilovat o řešení, které by uspokojilo také ty sportovce (kluby), jež během šabatu fotbal hrát
nechtějí.
 
Zatím je tedy vše při starém a tato bouře kvůli svátečnímu dni, nikoli první a zajisté nikoli poslední, pro tuto chvíli ustala.**

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14